Reklama

Reklama

KE wzywa do sfinalizowania inicjatyw ws. bezpieczeństwa

Komisja Europejska wezwała w środę do zakończenia przed przyszłorocznymi wyborami do Parlamentu Europejskiego prac nad inicjatywami ws. zwiększenia bezpieczeństwa obywateli unijnych oraz odporności na cyberataki.

"Dziś wzywamy Radę i Parlament do pilnego pójścia do przodu z tymi propozycjami" - mówił na konferencji prasowej w Brukseli komisarz do spraw migracji, spraw wewnętrznych i obywatelstwa Dimitris Awramopulos.

Z zestawienia, które przygotowała KE, wynika, że z 30 przedstawionych w tym obszarze projektów do tej pory udało się uchwalić osiem. 22 wciąż leżą na stole.

Chodzi m.in. o nowe zasady, dzięki którym możliwe byłoby zdejmowanie treści terrorystycznych z internetu w godzinę po decyzji odpowiedniego organu w tej sprawie.

"Treści terrorystyczne w sieci były powiązane za każdym razem z atakami w Europie w ciągu ostatnich dwóch latach" - mówił komisarz ds. unii bezpieczeństwa Julian King. Były to albo instrukcje albo wychwalanie zamachowców.

Reklama

Inicjatywy do zrealizowania

KE wskazuje, że próby ataków terrorystycznych, wykorzystanie broni chemicznej w Salisbury, a ostatnio udaremnione ataki cybernetyczne na główną siedzibę Organizacji ds. Zakazu Boni Chemicznej w Hadze świadczą o tym, że Europa jest obecnie celem częściej niż kiedykolwiek dotąd. Dlatego komisarze apelują, by poważnie potraktować problem. "Mamy teraz okno możliwości, by przed wyborami do PE zrealizować to, co obiecaliśmy" - przekonywał King.

Jednym z przykładów takiej inicjatywy jest interoperacyjność systemów informacyjnych UE. Miałaby ona umożliwić "bardziej inteligentną i efektywną" współpracę systemom informacyjnym UE w dziedzinie bezpieczeństwa, migracji i zarządzania granicami. "To podstawowy element wysiłków Komisji na rzecz zniwelowania braków w zakresie bezpieczeństwa informacji" - przekonuje KE.

Propozycja w tej sprawie została przedstawiona w grudniu 2017 r., komisarze chcieliby zakończenia prac nad nią przez Parlament Europejski i Radę przed wyborami do PE w 2019 r. Równie szybko - ich zdaniem - należy zakończyć modernizację różnych unijnych systemów informacyjnych, takich jak europejski system przekazywania informacji z rejestrów karnych (ECRIS), Eurodac oraz wizowy system informacyjny (VIS).

Bruksela apeluje też o przyjęcie inicjatywy w sprawie dowodów elektronicznych. Jej celem jest, by policja i organy wymiaru sprawiedliwości mogły skuteczniej poszukiwać dowodów online oraz za granicą. KE prosi też PE i państwa członkowskie o rozszerzenie kompetencji Prokuratury Europejskiej o prowadzenie dochodzeń dotyczących transgranicznych przestępstw terrorystycznych.

Na uchwalenie czekają też propozycje dotyczące wzmocnienia Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej oraz Agencji Unii Europejskiej ds. Azylu, a także ws. przepisów dotyczących powrotów. KE przekonuje, że łącznie będą one stanowić narzędzia niezbędne do zapewnienia skutecznego zarządzania granicami zewnętrznymi.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy