Reklama

Reklama

Małopolskie: Maszyniści na L4. Kilkanaście pociągów nie ruszy w trasę

W poniedziałek między Krakowem a Skawiną nie będzie kursowało 11 pociągów Polregio. W zamian za to wprowadzono komunikację zastępczą - poinformował dyrektor małopolskiego Polregio Andrzej Siemieński. Powód? Maszyniści przedstawili zwolnienia lekarskie. To kolejna odsłona sporu zbiorowego między związkowcami a zarządem spółki.

- Sytuacja jest niezmienna od piątku. Trudno powiedzieć, jak to się zmieni do końca tygodnia; zależy to od tego, czy maszyniści będą przedstawiali kolejne zwolnienia lekarskie - powiedział Siemieński.

W ubiegły czwartek na małopolskie tory nie wyjechało 20 pociągów Polregio.

Spór zbiorowy w Polregio. Pracownicy chcą podwyżek

12 kwietnia odbyło się spotkanie mediacyjne zarządu spółki ze związkami zawodowymi w Polregio w sprawie sporu zbiorowego. Wobec braku możliwości zawarcia porozumienia płacowego, zakończyło się ono podpisaniem protokołu rozbieżności. 

Według Polregio, związki zawodowe w spółce domagają się podwyżki wynagrodzeń o 700 zł z wyrównaniem od 1 grudnia 2021 r. Zarząd Polregio informuje, że podwyżka w oczekiwanej przez związki zawodowe wysokości, to roczny koszt ok. 124 mln zł. W opinii kierownictwa spółki oznaczało by to stratę finansową dla Polregio i utratę rentowności.

Reklama

Strajk generalny 16 maja

Międzyzakładowy Komitet Strajkowy w Polregio poinformował, że 16 maja we wszystkich zakładach spółki, poza centralą, zostanie przeprowadzony strajk generalny. Wskazał, że strajk zostanie przeprowadzony "z uwagi na brak jakichkolwiek propozycji ze strony właścicieli - Agencji Rozwoju Przemysłu, Konwentu Marszałków Województw RP jak i Zarządu Polregio oraz woli negocjacji rozwiązania problemu".

Polregio to największy pasażerski przewoźnik kolejowy w Polsce. Udział firmy w rynku wynosi około 27 proc. Większościowym udziałowcem spółki jest Agencja Rozwoju Przemysłu.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama