Reklama

Reklama

Afera podsłuchowa

Seremet: Mogą pojawić się jakieś nowe taśmy. Nie można tego wykluczyć

Mam nadzieję, że w czerwcu zakończy się postępowanie ws. tzw. afery podsłuchowej - poinformował prokurator generalny Andrzej Seremet. - Jeśli pojawią się w tej sprawie jakieś inne materiały, nagrania, to będą prowadzone odrębne postępowania - dodał.

- Jest taki horyzont czasowy tego postępowania, by zamknąć je w czerwcu i mam nadzieję, że on zostanie zachowany. Z drugiej strony, z tego co możemy obserwować wszyscy, nie tylko prokuratorzy, istnieje gdzieś tam, w przestrzeni informatycznej jakiś zestaw informacji, najprawdopodobniej także nagrań, które przez ludzi, o których częściowo wiemy, a częściowo pozostają oni jeszcze niezidentyfikowani, jest wykorzystywany co jakiś czas - powiedział Seremet w TOK FM.

- Może się pojawią jakieś inne nagrania. Tego nie możemy całkowicie wykluczyć. Ale jednocześnie prokuratura nie może być zakładnikiem takich postępowań. Wobec czego, w takim kształcie, w takim zakresie materiału, jaki uda się prokuraturze zebrać, zostanie podjęta decyzja procesowa. Natomiast jeżeli pojawią się (...) jakieś nowe nagrania, to będą odrębne postępowania. Nie możemy dać się wodzić za nos - podkreślił.

Reklama

Na pytanie, dlaczego co jakiś czas ujawniane są w mediach informacje z tego postępowania, Seremet zapewnił, że prokuratura nie prowadzi żadnych gier, tylko robi co do niej należy. - Natomiast nie może odpowiadać za to, co dzieje się z materiałami, do których dostęp, w pełni legalny, zgodny z prawem, mają inne osoby - powiedział. Wyjaśnił, że dostęp do nich mają pełnomocnicy stron, a więc podejrzanych i pokrzywdzonych. W końcu lutego i na początku marca osoby te miały prawo zapoznawać się z aktami postępowania - przypomniał.

11 nowych nagrań

Sprawę podsłuchiwania w dwóch warszawskich restauracjach kilkudziesięciu osób, m.in. polityków, ujawnił w ub.r. tygodnik "Wprost". Zarzuty w śledztwie postawiono czterem osobom: biznesmenom Markowi Falencie i Krzysztofowi Rybce oraz dwóm pracownikom restauracji, w których dokonywano nagrań.

Niedawno prokuratura otrzymała z CBA nowe nagrania. Dokumenty trafiły najpierw do Prokuratury Generalnej, a potem do apelacyjnej w Warszawie, która skierowała je do praskiej prokuratury prowadzącej sprawę. Jej rzeczniczka Renata Mazur mówiła wówczas,  że wśród tych 11 nagrań są też nowe osoby i rozszerzył się katalog osób, które były nagrywane, a które dotychczas nie mają w śledztwie statusu pokrzywdzonego.

Seremet był też pytany w TOK FM, kiedy opinia publiczna pozna informacje z końcowej analizy katastrofy smoleńskiej. Odpowiedział, że analiza powinna być gotowa do końca marca.

- Prokuratorzy po kilkanaście godzin dziennie spędzają nad tą analizą. Liczy ona 200 stron jeśli chodzi o samą opinię biegłych, a do tego jest 18 załączników, więc materiał jest gigantyczny. Robimy wszystko i prokuratorzy mają tego rodzaju świadomość, że działamy pod presją czasu i trzeba to zrobić jak najszybciej. Sądzę, że do końca marca ta analiza zostanie zakończona - powiedział. Dodał, że zostanie zaprezentowana opinii publicznej w takich zakresach, w jakich prokurator uzna to za niezbędne.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy