Reklama

Reklama

Afera podsłuchowa

Przeszukanie w redakcji "Wprost". Dziennikarze oburzeni, prokuratura tłumaczy

- Prokuratura nie ustępuje, jednocześnie mówiąc, że nie archiwizują nagrań, tylko zabezpieczają. Każdy człowiek, który zna się na informatyce wie, że ABW może sobie zrobić kopię. Forma działań, jaką tutaj widzę umożliwia ABW dostęp do tego, co tu mamy - mówił oburzony Sylwester Latkowski, podczas, kiedy ABW przeszukiwało redakcję "Wprost". Prokurator chciał zabrać laptopa Sylwestra Latkowskiego. - Jeżeli otrzymamy wyrok niezależnego sądu wtedy natychmiast niezwłocznie udostępnimy to nagranie - mówił Latkowski ściskając swojego laptopa w ramionach. Jak relacjonują dziennikarze, ABW próbowało tego laptopa odebrać siłą. - Rzucili się na mnie funkcjonariusze - tłumaczył naczelny "Wprost".

- Udało im się zdemolować redakcję i przeszkodzić w naszej pracy - mówił Latkowski. - Mieliśmy opinię karnistów i profesorów, żeby nie wydawać urządzeń. Oni uznali, że przekroczono uprawnienia. To wszystko co mam do powiedzenia - dodał.

Reklama

ABW po prawie czterech godzinach odstąpiło od czynności, policja razem z funkcjonariuszami opuściła budynek. Zrobił to także prokurator.

Sylwester Latkowski dzwoni do dziennikarzy, apeluje, aby "wpłynąć" na Andrzeja Seremeta.

"Zależało nam na dowodzie"

- Zależało nam na uzyskaniu dowodu przestępstwa. Nośniki stanowią dowód przestępstwa i stanowią dowód w sprawie. Prokuratorowi zależało dokładnie na tych nośnikach, dlatego że muszą one zostać poddane badaniu. Całkowicie niezrozumiała jest dla nas reakcja "Wprost". Przeszukanie w redakcji już się rozpoczęło - powiedziała wcześniej podczas konferencji prasowej Renata Mazur, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga.

- Dzisiaj w naszej prokuraturze był przesłuchany pan minister Sienkiewicz. Doszło też do zatrzymania Łukasza N., któremu postawiono już zarzuty nielegalnego nagrywania i udostępniania nagrań. Będą wobec niego podejmowane dalsze działania - dodała Mazur. Na pytanie dziennikarzy, kto złożył wniosek o przeszukanie Mazur odparła, że były to dwie osoby - wśród nich szef MSW i bohater taśm "Wprost" Bartłomiej Sienkiewicz.

Rzeczniczka prokuratury poinformowała, że czynności związane z obecnością ABW w redakcji tygodnika były zgodne z prawem i wynikały z konieczności zabezpieczenia dowodów przestępstwa. Odmowę redakcji uznała za "całkowicie niezrozumiałą". Zapewniła, że prokuratura nie miała na celu poznania tajemnicy dziennikarskiej.

W redakcji "Wprost" odbywało się przeszukanie. Dziennikarz "Gazety Polskiej Codziennie", który jest obecny w redakcji "Wprost" pisze na Twitterze:

Podczas programu "Kropka nad i" Monice Olejnik udało się połączyć z Marcinem Dzierżanowskim, wicenaczelnym tygodnika. -  Kilka metrów ode mnie funkcjonariusze ABW przebywają zamknięci z autorami artykułu. Trwa batalia o osobisty laptop Sylwestra Latkowskiego. Sytuacja,w której jednemu z czołowych dziennikarzy śledzczych odbiera się osobisty laptop jest skandaliczna - mówił Dzierżanowski.

Wcześniej redaktor naczelny tygodnika był wzburzony decyzją o przeszukaniu. W rozmowie z dziennikarzami nie ukrywał tego. - To jest jakiś bandytyzm! Ja tam mam dokumenty, nagrania. Jeżeli w tym kraju jest tak, że można tak zrobić, to po co w ogóle media są? Zabranie mojego komputera jest po prostu jak... - tu głos Latkowskiego się załamał. -  Jak im nie wydam tych nośników, to oni mi zabiorą komputer! - krzyczał redaktor naczelny "Wprost".

ABW wkracza do redakcji "Wprost"

Dzisiaj ok. godziny 13 ABW po raz pierwszy pojawiła się w redakcji "Wprost" i zażądała wydania nośników, na których uwiecznione są rozmowy podsłuchiwanych polityków. Sylwester Latkowski odmówił ich wydania. 

Późnym popołudniem do redakcji tygodnika wrócili funkcjonariusze ABW w towarzystwie prokuratora. Napisał o tym na Twitterze jeden z dziennikarzy tygodnika.

Do redakcji "Wprost" zjechało wielu dziennikarzy, wśród nich jest m.in. Cezary Gmyz. W siedzibie tygodnika pojawili się także politycy - Przemysław Wipler, Piotr Guział i Artur Dębski.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje