Reklama

Reklama

Afera podsłuchowa

Andrzej Seremet o upublicznieniu akt śledztwa podsłuchowego

Informację o upublicznieniu akt śledztwa podsłuchowego i o przebiegu samego postępowania w sprawie ujawnienia nagrań z rozmów najważniejszych osób w państwie przedstawił dziś sejmowej komisji ds. służb specjalnych prokurator generalny Andrzej Seremet.

W środę po południu, jak zapowiadał Seremet, na stronie internetowej PG opublikowane zostało pełne oświadczenie w tej sprawie i materiały, o których prokurator generalny mówił tego dnia speckomisji i wcześniej całemu Sejmowi.

Po wyjściu z posiedzenia komisji Seremet powiedział dziennikarzom, że przedstawił posłom szeroką informację o podstawowym śledztwie w sprawie tzw. afery podsłuchowej. Zapewnił, że zrobił to "w sposób tak szeroki, tak maksymalny, jak było to możliwe według zgody prokuratorów prowadzących to postępowanie". Dodał, że podczas swojego posiedzenia komisja zastanawiała się, jak zapobiec podobnym czynom w przyszłości.

Reklama

- Jeśli ktoś uzyskuje legalnie dostęp do akt, wie, że za ich ujawnienie grozi mu odpowiedzialność karna i mimo tego robi to, popełniając przestępstwo, to po stronie prokuratury jest jedynie możliwość takiego oznakowania dokumentów, by zidentyfikować taką osobę i pociągnąć do odpowiedzialności karnej - powiedział Seremet.

- Jeśli ktoś zechciałby te akta spalić, zjeść, zniszczyć, to nawet przy tej asyście, która była wtedy zapewniona, zrobiłby to - mówił dziennikarzom.

Skoro tak kształtują się przepisy, a nawet zobowiązują prokuratora, by udostępniał akta bez ograniczeń, to zapobieżenie takim działaniom wydaje się niemożliwe - ocenił. - Jeśli ktoś chce popełnić przestępstwo, to wszelkie możliwe zabezpieczenia czasami nie skutkują - zaznaczył.

Seremet podkreślił, że nie jest tak, iż prokurator dał stronom wszystkie dokumenty, które miał w sprawie i bezrefleksyjnie pozwolił je kopiować. Przypomniał, że na początku sprawy prokurator prowadząca postępowanie nie ujawniała akt stronom - w trosce o dobro śledztwa. Przyszedł jednak taki moment postepowania, w którym musiały zostać udostępnione - zaznaczył.

Przypomniał, że do tej pory nie udostępniono materiałów z nagrań, które ma prokuratura, a dotychczas nie wypłynęły publicznie, nie zezwolono również na dostęp do akt tajnych śledztwa.

Dodał, ze całość materiału nie była też przekazywana pokrzywdzonym - podsłuchiwanym osobom; uzyskały one wgląd jedynie w tej części, która dotyczyła ich wątku. - Postępowanie prokuratora nie było bezrefleksyjne, czy takie, które w sposób dowolny i beztroski umożliwiało dostęp do akt stronom postępowania - mówił prokurator generalny.

- Prokuratura nie przekroczyła prawa, taki pogląd zresztą został wyraźnie sformułowany przez przewodniczącego Stanisława Wziątka - podkreślił. - To, że ktoś popełnił przestępstwo, w którym poszkodowanym jest tak naprawdę jest także prokuratura, nie może stanowić powodu do tego, by prokuraturę tak subiektywnie i tak emocjonalnie atakować - stwierdził.

W sprawie upublicznienia akt śledztwa podsłuchowego w zeszłym tygodniu zarzut usłyszał Zbigniew S. Grozi za to kara do dwóch lat więzienia. S. ma także zakaz dalszego publikowania materiałów z akt śledztwa. W mediach pojawiły się informacje, że S. mimo to w internecie umieszcza kolejne dokumenty. W związku z tym prokuratura - według mediów - ma postawić mu kolejny zarzut.

Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Przemysław Nowak powiedział w środę PAP, że S. otrzymał wezwanie do prokuratury na godz. 14 w czwartek "w celu wykonania czynności z jego udziałem". Dodał, że o szczegółach prokuratura poinformuje po zakończeniu tych czynności.

Komisja nadal obraduje. Na posiedzenie przyszedł także szef ABW gen. Dariusz Łuczak i wiceszef policji Mirosław Schlosser.

Śledztwo ws. podsłuchiwania od lipca 2013 r. w dwóch restauracjach kilkudziesięciu osób z kręgu polityki, biznesu oraz byłych i obecnych funkcjonariuszy publicznych prowadzi Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga. Śledztwo jest przedłużone do 17 września. Zarzuty w nim postawiono czterem osobom - biznesmenowi Markowi Falencie, który według śledczych miał zlecić wykonanie nagrań, jego współpracownikowi Krzysztofowi Rybce oraz wykonującym nagrania dwóm pracownikom restauracji - Łukaszowi N. i Konradowi L. Falenta nie przyznaje się do zarzutów.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje