Reklama

Reklama

Tarcza antyrakietowa w Polsce?

USA szukają porozumienia z Polską

Amerykanie rozważają wyjście naprzeciw naszym postulatom w sprawie tarczy antyrakietowej - twierdzi "Dziennik", według którego o polskich żądaniach w sprawie tarczy antyrakietowej Condoleezza Rice rozmawiała w poniedziałek z Robertem Gatesem.

Gates to najlepszy adresat w tej sprawie, bowiem nasz główny postulat umieszczenia w Polsce baterii Patriot zależy właśnie od opinii amerykańskich wojskowych i sekretarza obrony.

Reklama

Konsultacje między amerykańskimi departamentami stanu i obrony zaczęły się po otrzymaniu nowych warunków od naszej dyplomacji i po spotkaniu Rice z szefem polskiej dyplomacji Radosławem Sikorskim 10 lipca.

Z nieoficjalnych informacji, jakie uzyskał "Dziennik" w źródłach dyplomatycznych, wynika że Amerykanie poważnie rozważają zgodę na umieszczenie w Polsce Patriotów. W zamian chcieliby jasnego sformułowania, że Patrioty w każdej chwili mogą zostać użyte w innym miejscu. - Jest tam pozytywne myślenie, by wyjść nam naprzeciw, ale nie ma konkretnych decyzji - powiedziała gazecie osoba związana z dyplomacją.

Z wcześniejszych wypowiedzi naszych ministrów obrony narodowej i spraw zagranicznych wynika, że jesteśmy gotowi takie rozwiązanie zaakceptować. - Przekazaliśmy wcześniej sugestie co do rejonu dyslokowania baterii. Wiadomo, że Patrioty są baterią mobilną i mogą być używane w innych miejscach, ale jak podkreślał minister obrony Bogdan Klich, chcemy, by tu miały stałą bazę - mówi rzecznik MON Robert Rochowicz.

Dowiedz się więcej na temat: Amerykanie | dziennik | rice | USA

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy