Reklama

Reklama

Tarcza antyrakietowa w Polsce?

Rozmowa Tusk-Cheney o niczym nie przesądziła

Według wicepremiera, szefa MSWiA Grzegorza Schetyny czwartkowa, telefoniczna rozmowa premiera Donalda Tuska z wiceprezydentem USA Dickiem Cheneyem nie przesądziła o decyzji Polski w sprawie instalacji w naszym kraju elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej.

- To była długa rozmowa. Premier mówił mi, że nie przesądzająca jeszcze o niczym, ale na pewno w pewien sposób pokazująca różnice między stanowiskami obu krajów, także jeśli chodzi o polskie oczekiwania - powiedział Schetyna dziś rano w TVP Info.

Reklama

Schetyna poinformował też, że jeszcze dziś Kancelaria Premiera wyda komunikat prasowy o stanie negocjacji w sprawie tarczy. Możliwe jest również, że szef rządu zorganizuje konferencję prasową. Wicepremier dodał, że dzisiaj odbędą się rozmowy w wąskim gronie rządowym o amerykańskiej propozycji w sprawie tarczy.

- Podczas rozmowy Tusk - Cheney zostały przedstawione stanowiska obu stron. Decyzja musi być podjęta w najbliższym czasie, jesteśmy jej coraz bliżsi - ocenił wicepremier Schetyna.

Pytany o to, dlaczego opozycja nie jest informowana o stanie negocjacji z USA w sprawie tarczy, Schetyna powiedział: - I tak będzie. W takich ważnych, strategicznych kwestiach nie będzie tutaj negocjacji przy mediach, nie będzie otwartych rozmów.

Zdaniem Schetyny, wyjazd szefowej Kancelarii Prezydenta Anny Fotygi do USA w końcu czerwca, tuż przed kolejną turą rozmów o tarczy, nie poprawił sytuacji negocjacyjnej Polski. - Musimy wiele zrobić, żeby pokazać stronie amerykańskiej, że to polski rząd jest stroną w negocjacjach i to rząd reprezentuje polskie państwo - zaznaczył.

- Wizyta Fotygi, w ogóle nie wiadomo po co zorganizowana, zrobiła nam kłopot, mówię to zupełnie wprost. Mam nadzieję, że więcej już minister Fotyga nie będzie się angażować w te sprawy. Efekty jej zaangażowania były tylko złe, ten wyjazd był zupełnie niepotrzebny - powiedział wicepremier.

W czwartek wieczorem dziennik.pl podał - powołując się na nieoficjalne źródła - że Stany Zjednoczone zmieniły ofertę dla Polski w kwestii tarczy antyrakietowej. Jak napisano, są to propozycje nie do przyjęcia dla strony polskiej, a polski rząd nie ma wątpliwości - zmiana stanowiska USA to efekt wizyty Fotygi.

Dowiedz się więcej na temat: USA | wicepremier | Grzegorz Schetyna | cheney | Donald Tusk | Nie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy