Reklama

Reklama

Tarcza antyrakietowa w Polsce?

Nie ma szans na ochronę USA? Tajne dane ws. tarczy

Czy tarcza antyrakietowa jest w stanie ochronić Stany Zjednoczone przed irańskimi rakietami? Tajne opracowanie amerykańskiego Departamentu Stanu podaje w wątpliwość celowość wartego wiele miliardów dolarów planu.

Z opracowaniem zapoznali się członkowie GAO, czyli Government Accountability Office - instytucji kontrolnej Kongresu Stanów Zjednoczonych.

Problemy związane z budową tarczy

Reklama

Z raportu, przygotowanego między innymi na podstawie tajnych dokumentów, wynika, że budowa tarczy może napotkać na przeszkody.

Pierwszy problem to lokalizacja. Eksperci zakwestionowali zasadność rozmieszczenia amerykańskich rakiet przechwytujących w Rumunii. Z kolei rakiety umieszczone w Polsce byłyby skuteczne tylko wtedy, gdyby wystrzelono je we wczesnej fazie lotu pocisku, lecącego z Iranu. Specjaliści są jednak zdania, że może być to praktycznie niewykonalne.

Wyjście awaryjne może rozgniewać Rosję

Alternatywą jest rozmieszczenie rakiet przechwytujących na okrętach, stacjonujących na Morzu Północnym. To rozwiązanie może jednak wywołać tarcia na linii Waszyngton-Moskwa.

Rosja od początku konsekwentnie krytykowała projekt. Przekonywała, że aspekty techniczne programu wskazują na to, iż rakiety mogą być użyte do przechwytywania rakiet rosyjskich, a nie irańskich.

Raport GAO w trudnych ekonomicznie czasach może skłaniać amerykański Kongres do obcięcia wydatków na tarczę antyrakietową.

Dowiedz się więcej na temat: opracowanie | tarcza antyrakietowa | Barack Obama | Leon Panetta | USA

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama