Reklama

Reklama

Tarcza antyrakietowa w Polsce?

Bush "bardzo zadowolony" z porozumienia z Polską

Prezydent USA George W. Bush jest "bardzo zadowolony" z porozumienia między Waszyngtonem i Warszawą o rozmieszczeniu w Polsce elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej - poinformował Biały Dom.

- Prezydent był bardzo zadowolony z tego faktu - powiedziała rzeczniczka Białego Domu Dana Perino.

Perino odrzuciła tezę, że porozumienie to może zaostrzyć stosunki amerykańsko-rosyjskie. - Projekt tarczy antyrakietowej prezydenta (Busha) w żadnym razie nie jest skierowany przeciwko Rosji. Byłoby to nawet logicznie niemożliwe, skoro Rosja mogłaby ją zniszczyć - powiedziała.

Bush i inni wysocy rangą przedstawiciele jego administracji apelowali do Rosji o przyłączenie się do Stanów Zjednoczonych w kwestii radaru, "nie sądzę więc, by ten argument miał sens, jeśli Rosjanie go użyją" - zaznaczyła Perino.

Reklama

Rzeczniczka nie była pewna, czy amerykańska oferta współpracy w tej sferze nadal jest aktualna po konflikcie w Gruzji, ale wysoki rangą przedstawiciel władz amerykańskich powiedział, zastrzegając swą anonimowość, że tak.

- Celem tarczy antyrakietowej jest obrona naszych europejskich sojuszników przed zagrożeniami ze strony (państw) łobuzów, takich jak rakieta Iranu - oświadczyła.

Nie powiedziała, czy porozumienie z Polską przewiduje nowe gwarancje bezpieczeństwa ze strony Stanów Zjednoczonych lub budowę stałego obiektu wojskowego.

- Z radością informuję, że negocjacje się zakończyły i że parafowaliśmy porozumienie, które zostanie przeanalizowane, a potem możemy oczekiwać podpisania ostatecznego porozumienia - powiedziała.

- Oczywiście cieszymy się z takiego stanu rzeczy. Uważamy, ze tarcza antyrakietowa w znacznym stopniu przyczyni się do zwiększenia kolektywnego bezpieczeństwa NATO - dodała.

Dowiedz się więcej na temat: prezydent | Bush

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy