Reklama

Reklama

Tajne więzienia CIA w Polsce

"Nie wyobrażam sobie, by Polska płaciła mordercom prawie milion złotych"

- Szczerze mówiąc, nie wyobrażam sobie, by Polska płaciła mordercom prawie milion złotych. To są bardzo mocne tezy, na razie czekamy na uzasadnienie - powiedział Dariusz Joński (SLD) dziennikarzom w Sejmie, komentując wyrok ETPC ws. skarg Abu Zubajdy i al-Nashiriego, którzy twierdzą, że byli osadzeni przez CIA w tajnym więzieniu w Polsce.

Reklama

- To mocne tezy, czekamy na uzasadnienie - dodał.

Reklama

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu uznał w czwartek, że Polska naruszyła m.in. zakaz tortur i nieludzkiego traktowania oraz że nasz kraj ma zapłacić 100 tys. euro al-Nashiriemu i 130 tys. euro Abu Zubajdzie, którzy twierdzą, że byli przetrzymywani w więzieniu CIA na terenie naszego kraju.

- Polska zawsze była i - mam nadzieję - zawsze będzie w koalicji antyterrorystycznej. My dziś nie wierzymy w te tezy, póki nie zobaczymy konkretnych dowodów. Tym bardziej, że polski wymiar sprawiedliwości cały czas prowadzi postępowanie, więc czekamy na uzasadnienie do tego wyroku - zaznaczył rzecznik prasowy Sojuszu. Wyraził też nadzieję, że polski rząd odwoła się od wyroku. - Mam nadzieję również, że polski rząd, bo to dotyczy Polski, odwoła się, bo ma taką możliwość - powiedział Joński.

Orzeczenie siedmioosobowego składu ETPC jest nieprawomocne; można się od niego odwołać do Wielkiej Izby ETPC.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy