Reklama

Reklama

Raport SZLACHETNA PACZKA

Anna Mucha: czuję się lepszym człowiekiem

Wzruszają mnie historie rodzin wielodzietnych albo samotności – mówi Anna Mucha, która od kilku lat angażuje się w projekt SZLACHETNA PACZKA. Kiedy pomagam czuję się lepszym człowiekiem.

Jakub Marczyński, SZLACHETNA PACZKA: Jesteśmy w Pałacu Prezydenckim. Razem z Anną i Bronisławem Komorowskimi i Szymonem Majewskim zaprasza Pani Polaków do przyłączenia się do SZLACHETNEJ PACZKI.

Reklama

Anna Mucha: Mam sentyment do tego projektu z czysto egoistycznych pobudek. Cztery albo pięć  lat temu o Paczce powiedziała mi przyjaciółka. Zapewniła, że jest to coś, niezwykle wciągającego  i interesującego. Podkreślała, że pomaga się konkretnym i dobrze zweryfikowanym osobom.

Dzięki niej poznałam wspaniałych ludzi, którzy realizują tę szlachetną ideę. Przyznam też, dzięki tym ludziom i przyjaciółce poczułam się lepszym człowiekiem.Lepszym z powodu pomagania?

Ksiądz Jacek Stryczek mówił dziś, że Paczka wyciąga z ludzi pokłady dobra. Przynajmniej w jednym, moim przypadku to naprawdę się udało. Bardzo serdecznie dziękuję. Podobno jak człowiek się zmienia i ratuje drugiego człowieka, to ratuje cały świat.

Co jest dla pani w Paczce najbardziej istotne?

Paczka to dla mnie suma małych gestów, których na co dzień nie zauważamy. W SZLACHETNEJ PACZCE bardzo podoba mi się też to, że wszyscy potrzebujący są wcześniej zweryfikowani. Mam pełne zaufanie do wolontariuszy, którzy chodzą, sprawdzają, szukają, naprawdę dogłębnie poznają historię tych ludzi. To mnie najbardziej ujmuje, za to Paczkę pokochałam.

Ideą Paczki jest jednoczenie się i tworzenie Paczki wspólnie, tak jak dzisiaj zaznaczył Szymon Majewski. Można realizować zakupy z całą rodziną, z sąsiadami, z ludźmi z pracy. To jest bardzo fajne! Będę przekazywać tę idee dalej, czuję się do tego zobowiązana.

Była Pani darczyńcą. Czym kierowała się Pani wybierając rodzinę ze strony szlachetnapaczka.pl?

Przede wszystkim historią tych ludzi. Słowo "wybieram" brzmi strasznie z naszej perspektywy, ale wybieram tę historię, która najbardziej do mnie przemawia, rodzinę, z którą mogę się  w jakiś sposób identyfikować. Są różne kryteria, różne potrzeby i trudne sytuacje ludzi, a my pomagamy tym, z którymi najbardziej sympatyzujemy.

Wzruszają mnie historie, które dotyczą np. wielodzietnych rodzin albo samotności. A z drugiej strony zawsze do mnie przemawiają historie, w których ktoś stara się sobie radzić i jest przedsiębiorczy mimo szczególnie trudnych  warunków. Ja sama staram się promować przedsiębiorczość.

A wie Pani co zmieniło się u rodzin, którym Pani pomogła?

To jest jeden z najbardziej wzruszających momentów. Dostałam od wolontariuszy informację o tym co się zmieniło tego jednego dnia. Co się działo po otrzymaniu Paczki, obejrzałam zdjęcia. W Paczce podoba mi się też to, że jesteśmy anonimowi. Widziałam zdjęcia tych ludzi i dostałam list z podziękowaniem, ale oni nie wiedzą, kim ja jestem, ja coś o nich wiem, ale nie na tyle bym mogła ich rozpoznać na ulicy. Mimo to, że jesteśmy w tego samego województwa, chyba ich nigdy nie spotkałam i prawdopodobnie nie spotkam.

Dziękuję, że jest Pani z nami!

 Ja to robię tylko dla siebie i z czystego egoizmu

Pamięta Pani jakiś wyjątkowy prezent, który pani dostała?

Pierwszego prezentu nie pamiętam, ale dużą radość sprawia mi obdarowywanie innych. Oczywiście uwielbiam prezenty i uwielbiam być obdarowywana. Natomiast jak widzę radość albo że udało mi się trafić w czyjś gust albo w czyjeś upodobania to jest fajniejsze, niż przyjmowanie tych futer, samochodów i diamentów... Żartuję!

Wierzy Pani, że Paczka zmienia świat i łączy ludzi?

Wierzę w ludzi i lubię ludzi. Nigdy nie wiadomo jak nam się życie potoczy. Być może kiedyś zdarzy się taka sytuacja, że ktoś będzie w stanie podziękować za  pomoc i obdarować kogoś następnego. Mam  nadzieję, że ten projekt buduje wrażliwość i szczególne więzi.

To taka nowa wizja Polski?

Nowa wizja świata! Mamy dużo szczęścia, że żyjemy w takim kraju, w jakim żyjemy. Mamy tu zagwarantowaną realizację potrzeb. Myślę, że na co dzień nie doceniamy wielu aspektów życia, które są nam dane, a powinniśmy!

*

SZLACHETNA PACZKA to ogólnopolski projekt, realizowany przez Stowarzyszenie WIOSNA. Jego głównym założeniem jest idea łączenia biednych i bogatych poprzez przekazywanie bezpośredniej pomocy potrzebującym - prywatni darczyńcy odpowiadają na potrzeby najbiedniejszych ze swojego miasta lub okolicy. Potrzeby wcześniej spisują wolontariusze, którzy  spotykają się z potrzebującymi rodzinami w ich domach  i diagnozują sytuację. Opisy rodzin, które postanowili włączyć do projektu umieszczają na stronie www.szlachetnapaczka.pl

 

Projekt SZLACHETNA PACZKA ma charakter ogólnopolski i łączy działania setek tysięcy osób. W zeszłorocznej edycji paczki otrzymało ponad 13 tysięcy rodzin - ludzi starszych, samotnych, rodzin dotkniętych chorobą lub niepełnosprawnością, samotnych rodziców i rodzin wielodzietnych. W tym roku Paczka obejmie pomocą ponad 16 000 rodzin, czyli ponad 60 tys. osób w trudnej sytuacji materialnej. Z całego kraju wciąż spływają dane o rodzinach zbierane przez niemal 9 tysięcy wolontariuszy. W 2013 roku Paczka jest organizowana w 508 lokalizacjach w całej Polsce.

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Dowiedz się więcej na temat: Szlachetna Paczka | Stowarzyszenie Wiosna

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama