Reklama

Reklama

Raport SZLACHETNA PACZKA

To już 15 lat mądrej pomocy!

W zeszłym roku SZLACHETNA PACZKA zjednoczyła prawie milion Polaków, przekazując konkretną pomoc o wartości ponad 41 mln zł dla 19 580 rodzin w potrzebie. Zaczęło się jednak od Wspólnoty Indywidualności Otwartych - duszpasterstwa prowadzonego przez ówczesnego wikarego parafii w Prokocimiu Nowym, ks. Jacka Stryczka. 15 lat temu, razem z młodzieżą, postanowił pomóc mieszkańcom jednego z najbiedniejszych krakowskich osiedli.

Skromne początki

W 2000 r. ks. Stryczek od 2 lat przebywał w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Krakowie i obserwował problemy jej mieszkańców. Kiedy na osiedlu ludzie bali się wychodzić z mieszkań, on znany był z kolorowych i głośnych akcji społecznych. Jak ta, gdy w karawanie śpiewów, wspólnie z młodzieżą zbierał książki dla dzieci. Mieszkańcy kojarzyli go z megafonem i wielkimi, kolorowymi transparentami. 

Twarzą w Twarz, bo tak nazwali projekt roznoszenia ubogim rodzinom paczek z prezentami, było wyzwaniem. Ludzie przekazywali biednym to, co zniszczone, brzydkie, niechciane. Mimo braków, kilku chłopakom z duszpasterstwa udało się przekazać pomoc 30 rodzinom.   

Reklama

Jakość to drugie imię miłości

Ks. Jacek i ludzie WIO byli konsekwentni. Analizowali sukcesy i porażki, wdrażali nowe rozwiązania. W 2001 roku powstało Stowarzyszenie WIOSNA, które odtąd stało się organizatorem nowego projektu pomocowego. Po dwóch latach istnienia Stowarzyszenia projekt zmienił nazwę na Świąteczną Paczkę, a pomoc dotarła do 214 rodzin w całym Krakowie. W IV edycji działała już elektroniczna baza danych. 502 rodziny, 502 opisy, 502 listy potrzeb. I setki maili.  

Zobacz magiczne spoty SZLACHETNEJ PACZKI

- W jakich kolorach chłopcy chcieliby dostać bluzy? Wkładane przez głowę czy może polarowe zapinane na zamek? Jakie rodzaje i smaki dżemów preferuje rodzina? - pytała pani Kasia.  Od początku Paczki kładziono ogromny nacisk na jakość pomocy. - Rodziny mają wiedzieć, że nam na nich zależy! - do dziś podkreśla ks. Jacek Stryczek. - Wysoka jakość to drugie imię miłości - dodaje.   

Z Małopolski w Polskę!

Kraków, Wadowice, Wieliczka, Będkowice, Kostomłoty, Jaworzno, Paszkówka, Skawina i Piekary. Świąteczna Paczka w 2005 roku opanowała całe województwo małopolskie. Rok później angażowała 8180 darczyńców z Polski i zagranicy, ponad 1000 szkół i kilkadziesiąt firm z całego kraju. W  tym samym roku powstał pierwszy zagraniczny sztab Paczki - w Moskwie. Dzięki darczyńcom z całego kraju, ale też z USA, Kanady, Szwecji czy Holandii, w 2006 roku pomoc trafiła do 2049 rodzin.  

Pięć tysięcy rodzin

Kryzys nastąpił w 2007 roku. Lata pracy i walki oraz zapał spotykały się z ciągłą niechęcią. Nikt nie chciał słyszeć o biedzie i cudzych potrzebach. Znów ratunkiem okazała się nieziemska wytrwałość - ta psychiczna, ale też fizyczna. - Z powodu kłopotów w WIOŚNIE nie spałem przez dwa lata - będzie później wspominał ks. Stryczek, przekonując do podejmowania wyzwań. 

Idea mądrej pomocy, która wówczas się wyklarowała, stała się filarem filozofii Stowarzyszenia WIOSNA i Paczki, która od 2008 roku stała się SZLACHETNĄ PACZKĄ. Prezenty otrzymało wtedy prawie 5 tys. rodzin, a przedstawiciele 2270 wolontariuszy czterokrotnie wspięli się na Mount Everest. Paczka była w Teleexpressie i TVN-ie, pisały o niej zarówno Gazeta Wyborcza, Zwierciadło, jak i Przewodnik Katolicki, mówiły rozgłośnie takie jak Radio ZET, RMF FM, Antyradio i Radio Kraków.   

Akcja - reakcja, powódź - pomoc!

Kolejnym przełomem był bardzo trudny dla Polski rok 2010. Woda zalała ok. 554 000 hektarów w 2157 miejscowościach w całym kraju. Ewakuowano ponad 30 000 osób. Poziom wody na Wiśle przekroczył w Krakowie poziom notowany podczas powodzi tysiąclecia w 1997 roku. W tej sytuacji ks. Jacek postanowił zmobilizować struktury Paczki do pomocy powodzianom. Od maja do września wolontariusze rozwozili specjalne Paczki Pierwszej Pomocy do poszkodowanych w województwie małopolskim i części województwa podkarpackiego.   

Ronaldo, Dudek i TIR-y

Nie zmieniło to faktu, że właściwy finał SZLACHETNEJ PACZKI odbył się w grudniu. W projekt zaangażowali się piłkarze Realu Madryt z Christiano Ronaldo i Jerzym Dudkiem na czele. Ich paczkę pobłogosławił papież Benedykt XVI. Medialny rozgłos miał swój wydźwięk w zakresie udzielonej pomocy - otrzymało ją 8 201 rodzin w całej Polsce. Łącznie wartość paczek wyniosła ok. 10 mln złotych, rozwoziło je 8 TIR-ów, a z rodzinami spotkało się ponad 5 tys. wolontariuszy!   

Tak wyglądała ostatnia gala SZLACHETNEJ PACZKI

Paczki w pałacu, Turnau w pudle

Pomoc, którą zapoczątkowała w 2009 r. Pierwsza Dama Maria Kaczyńska, postanowiła kontynuować także nowa Para Prezydencka. Prezydent Komorowski z Małżonką zaspokoili potrzeby ubogiej rodziny z Bieszczad. Dwa lata później w pałacu prezydenckim został zorganizowany piękny koncert kolęd, w którym wystąpiły takie gwiazdy jak Grzegorz Turnau, Anna Maria Jopek, Kayah, Ania Dąbrowska, Andrzej Piaseczny oraz Zakopower.  

- W Paczce nie ma wielkiego worka, do którego wrzuca się nieznane ilości pieniędzy na nie do końca określony cel, ogólnie nazywany "pomocą". Tu jest konkret: jedni drugim. Nas stać - was nie stać; pomagamy - mówił w listopadzie 2009 r. Grzegorz Turnau, który przez Paczkę trafił do... pudła. A właściwie do kartonu. W spotach SZLACHETNEJ PACZKI zachęcał prosto z niego do mądrej pomocy. 

Połączyliśmy niemal milion Polaków

Paczki o łącznej wartości 22,5 mln zł, 432 rejony w Polsce, ok. 300 tys. osób zaangażowanych w projekt, 7 800 wolontariuszy i 13 235 obdarowanych rodzin. To wyniki z 2012 roku. Paczki dla potrzebujących przygotował wtedy Marek Kondrat, Wojciech Malajkat, Andrzej Sikorowski, Siostry Radwańskie, a także piłkarze Borussii Dortmund: Kuba Błaszczykowski, Robert Lewandowski i Łukasz Piszczek. Paczka pojawiała się w wielu ciekawych kontekstach, m.in. w kulisach serialu "M jak miłość" i w telewizyjnej prognozie pogody, która pokazała paczki ze świąteczną pomocą, spadające we wszystkich województwach.   

Rok później, w 2013 r. wartość pomocy wzrosła o 11 mln zł. Pomoc otrzymało 17 684 rodzin, którą przekazało ponad 530 tys. darczyńców.   

Tak wyglądała ostatnia, XIV Gala SZLACHETNEJ PACZKI

Zeszłoroczna, XIV edycja SZLACHETNEJ PACZKI zaangażowała do mądrej pomocy niemal milion Polaków. Paczkę przygotował Papież Franciszek, Anna Mucha, Kamil Stoch, siostry Radwańskie i wielu innych znanych osób. 12 tysięcy wolontariuszy przekazało pomoc o wartości ponad 41 milionów zł dla 19 580 potrzebujących rodzin. Dziś to jeden z najbardziej rozpoznawalnych projektów dobroczynnych w Polsce.   

*** 

12 000 wolontariuszy. 30 000 odwiedzonych rodzin. 620 rejonów w Polsce. 15 lat mądrej pomocy. SZLACHETNA PACZKA walczy z biedą na wiele sposobów. To ogólnopolski projekt pomocy bezpośredniej, w którym darczyńcy przygotowują paczki dla rodzin w potrzebie. Tylko w 2014 roku Paczka połączyła niemal 1 000 000 Polaków, przekazując pomoc o wartości ponad 41 mln złotych. 

Nie chcemy prezentów. 

Wejdź na www.15latpaczki.pl i pomóż działać. 

Patronem SZLACHETNEJ PACZKI jest Interia.

Reklama

Reklama

Reklama