- Kiedyś pracowałem w kopalni Janina i dostałem dużą wypłatę. Myślę, że dzisiaj mógłbym dużo zarabiać, ale wybrałem pomaganie ludziom – mówi ks. Jacek Stryczek, prezes Stowarzyszenia WIOSNA, pomysłodawca SZLACHETNEJ PACZKI.
- Paczka zaczęła się od odkrycia tego, że więcej szczęścia jest w dawaniu. Trenowałem siatkówkę, remontowałem dom, naprawiałem samochody. Robiłem dużo wielkich dla mnie rzeczy, a nagle poznałem panią Anię - opowiada ks. Jacek. - Czyściłem podłogi, paliłem w piecu, wykonywałem najprostsze czynności, zupełnie nieprzystające do wysportowanego 20-latka. Nie przynosiło mi to żadnej satysfakcji, ale odkryłem w tym szczęście - dodaje.
Biedni z bogatymi
SZLACHETNA PACZKA to projekt, który łączy tysiące osób: wolontariuszy, darczyńców, rodziny
w potrzebie i dobroczyńców. To tysiące spotkań, które odbywają się w przyjaznej atmosferze wzajemnej otwartości człowieka dla człowieka. Potrzebujące rodziny opowiadają o swojej trudnej sytuacji wolontariuszom, spotkanym po raz pierwszy w życiu, darczyńcy z pasją przygotowują konkretną pomoc dla nieznajomych i spełniają ich marzenia.
A zaczęło się w Krakowie
W czasie ubiegłorocznej (pod wieloma względami rekordowej) edycji projektu, SZLACHETNA PACZKA dotarła do 13 235 rodzin w potrzebie, czyli do ponad 55 tys. osób żyjących w niezawinionej biedzie - ludzi starszych, samotnych, rodzin dotkniętych chorobą lub niepełnosprawnością, samotnych rodziców i rodzin wielodzietnych. W czasie pierwszej edycji projektu było ich 30. - Wszystko zaczęło się w Krakowie. Najpierw był pomysł, potem rozwiązania systemowe i jakimś cudem, i dzięki pomocy Teleexpressu zaraziliśmy ideą resztę kraju! - cieszy się ks. Jacek.
Jesteśmy już w całej Polsce!
Wolontariusze Paczki działają w ponad 500 miejscach w Polsce: spotykają się z potrzebującymi rodzinami w ich domach, diagnozują sytuację, pytają o marzenia i podejmują decyzję o włączeniu do projektu. W każdym województwie projekt jest kierowany przez struktury lokalne - koordynatorów wojewódzkich, regionalnych i specjalistów ds. promocji. Serce Paczki znajduje się w Krakowie. - Czasem czuję się jak w centrum dowodzenia wszechświatem! - powiedziała z entuzjazmem Ewa Pawełczyk, która zajmuje się ogólnopolską promocją projektu.
Jak dołączyć do Drużyny SZLACHETNEJ PACZKI?
· Wybierz rodzinę w potrzebie i zrób paczkę
· Wpłać darowiznę korzystając z internetowego formularza na www.szlachetnapaczka.pl lub na konto PKO BP 22 1020 2892 0000 5802 0469 5146
· Dołącz do klubu WiP WIOSNA i Przyjaciele i wspierając projekt regularnymi wpłatami www.wiosnaiprzyjaciele.pl
Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone
Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.