Reklama

Reklama

Kupić jedzenie czy opłacić rachunek za prąd?

Kupić chleb czy opłacić rachunek za prąd? Takie wybory to wyzwanie, a samotne macierzyństwo i tak bywa trudne. Kinga zarabia - jest pielęgniarką, jednak kiedy czynsz za mieszkanie drastycznie wzrósł, musiała wziąć kredyt. Odsetki są bezlitosne - tak samo jak komornik.

CHLEB NA ŚNIADANIE ALBO RACHUNEK ZA PRĄD

Kupić chleb, czy opłacić rachunek za prąd? Takie wybory to wyzwanie, a samotne macierzyństwo i tak bywa trudne. Kinga zarabia - jest pielęgniarką, jednak kiedy czynsz za mieszkanie drastycznie wzrósł, musiała wziąć kredyt. Odsetki są bezlitosne, tak samo jak komornik. 12-letni Iwo tęskni za tatą, który zmarł. Mimo tragedii, chce mu się starać. Wygrywa szkolne konkursy i bierze udział w olimpiadach. Jego mama marzy o życiu bez długów i garniturze dla syna na olimpiady, bo komunijny jest już za ciasny.

Reklama

Cały Raport o biedzie w Polsce: ww.szlachetnapaczka.pl/raport-o-biedzie

MAMUŚ, NIE DAMY RADY!

Monika żyje sama z dwoma synami. By ich utrzymać pracowała na dwa etaty, w nocy, w piekarni. W sierpniu skończyła budowę domu na kredyt. We wrześniu dom spłonął. Nie zostało nic, nawet wylewka. Spłonęła też pracownia Moniki, gdzie rzeźbiła i odlewała figury z wosku. Synowie, szczególnie ten młodszy, doznali traumy. Mówili: Mamuś, nie damy rady!

NA JEDNĄ OSOBĘ PRZYPADA CO NAJWYŻEJ 40% POKOJU

Samotny rodzic często nie ma kogo prosić o wsparcie. Dodatkowym obciążeniem jest nierozwiązana sytuacja rodzinna lub mieszkaniowa, bądź traumatyczne doświadczenia, które były przyczyną rozstania z partnerem. Jak pokazuje najnowszy Raport o biedzie w Polsce Szlachetnej Paczki ich codzienność jest bardzo trudna:

Ciepłe buty i kurtka na zimę dla dzieci - dla 13% z samotnych rodziców to tylko odległe marzenia. Kiedy miesięczny dochód na członka rodziny nie przekracza 50 zł, trudno o większy wydatek.

Kolacja wigilijna - jeden z najpiękniejszych momentów w roku. Są rodziny, które nie będą miały jak jej przygotować, bo żyją w mieszkaniu bez kuchni (340 samotnych rodziców).

Każdy lubi czasem pobyć sam, uciąć sobie drzemkę, czy wygodnie rozsiąść się w fotelu i poczytać ulubioną gazetę. Dla niektórych samotnych rodziców te drobne przyjemności to tylko marzenie. Nie tylko przez brak czasu. W 1020 domach samotnych rodziców na jedną osobę przypada co najwyżej 40% pokoju.

Według Raportu, życie osoby samotnie wychowującej dzieci wiąże się z trudnościami zarówno w sferze osobistej, jak i zawodowej. Samotny rodzic nie może pracować w pełnej dyspozycyjności, przez co jest mało atrakcyjny na rynku pracy. Brak wsparcia w opiece nad dziećmi, nawet jeśli uczęszczają do żłobka czy przedszkola, utrudnia uczestniczenie w dostępie do nowej wiedzy, np. poprzez kursy doszkalające, gdyż odbywają się one zazwyczaj w godzinach popołudniowych. To bariery utrudniające podnoszenie swoich kwalifikacji zawodowych i - co za tym idzie - znalezienie lepiej płatnej pracy.

Ciągłe zmęczenie i brak czasu na zadbanie o siebie niekorzystnie wpływają na myślenie o przyszłości oraz przyczyniają się do niskiego poczucia własnej wartości. Na niską samoocenę wpływa często fakt bycia porzuconym przez partnera - podkreślają autorzy Raportu.

SZANSE NA WYJŚCIE Z BIEDY

Samotni rodzice szczególnie potrzebują wsparcia w opiece nad dziećmi, by zrobić krok naprzód. To brak czasu i ograniczona dyspozycyjność utrudniają im rozwój zawodowy i - co za tym idzie ‒ poprawienie sytuacji materialnej rodziny.

21 HISTORII, KTÓRE NIE DADZĄ CI SPAĆ

Powyższe historie, to tylko pare z kilkudziesięciu tysięcy, do których dotarła SZLACHETNA PACZKA. W Raporcie o biedzie w Polsce, oprócz wstrząsających faktów na temat biedy w naszym kraju, opublikowano także 21 poruszających historii, które odkryli wolontariusze.

W Polsce wciąż istnieje bieda. Tysiące potrzebujących walczą codziennie o normalne życie. Pomóżmy zmienić ich los. Zwłaszcza teraz - przed Świętami Bożego Narodzenia - warto pokazać, że potrafimy być solidarni. Wpłacam i pomagam: www.szlachetnapaczka.pl

Cały Raport o biedzie w Polsce: ww.szlachetnapaczka.pl/raport-o-biedzie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje