Reklama

Reklama

2 zł dla listonosza, 1 zł dla siebie - na przeżycie. Niepełnosprawni w Polsce

Od 21 lat pan Władysław ogląda świat tylko z perspektywy okna. Prawa strona ciała jest sparaliżowana, nie wychodzi z domu. Na przeżycie miesięcznie zostaje mu 1 zł. Pokazujemy, jak wygląda w Polsce życie ludzi, których dotknęła choroba lub niepełnosprawność.

1 ZŁ NA PRZEŻYCIE

Trochę się boi, ale drzwi do jego mieszkania zawsze są otwarte. Żeby ktoś mógł go znaleźć, gdyby coś się stało. Od 21 lat pan Władysław ogląda świat tylko z perspektywy okna. Dostał udaru, prawa strona ciała jest sparaliżowana. Ze smutkiem wspomina lata, kiedy było lepiej: jego żona żyła, syn mieszkał razem z nimi, a on sam mógł zarabiać na dom i rodzinę.

Jego budżet miesięczny to: dochody: 153 zł zasiłku pielęgnacyjnego + bon żywnościowy o wartości 380 zł; 100 zł - rachunki; 50 zł - podziękowanie dla sąsiadki, która robi zakupy, 2 zł - dla listonosza, który przynosi listy, 1 zł - zostaje Panu Władysławowi na przeżycie

Reklama

Cały Raport o biedzie w Polsce: ww.szlachetnapaczka.pl/raport-o-biedzie

BOI SIĘ, ŻE ZOSTANĄ BEZ DACHU NAD GŁOWĄ

Pan Adam samotnie wychowuje wnuka, 8-letniego Jasia. Jego rodzice są uzależnieni od narkotyków i nie interesują się dzieckiem. Radzili sobie dobrze, dopóki nie pogorszyło się zdrowie pana Adama. Cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca i zakrzepica. Na dodatek do spłacenia ma dług w wysokości 30 tys. zł zaciągnięty przez córkę.

Mężczyzna przyznaje, że by spłacić ratę kredytu, nie zawsze wywiązuje się z płatności czynszu. Boi się, że zostaną bez dachu nad głową. Największa obawa: eksmisja i odebranie praw do opieki nad wnukiem. Pan Adam marzy o tym, żeby podarować Jasiowi kimono pod choinkę. Chłopiec trenuje judo i wstydzi się chodzić na treningi, bo jako jedyny ma stare, źle dobrane kimono.

SUKIENKA PRZEGRYWA Z WĘGLEM

On traci wzrok nagle, przez wypadek w pracy. Ona - niedowidzi już w liceum przez zapalenie siatkówki. Niepełnosprawność nie jest przeszkodą, zaczynają tańczyć.

Nie stać ich na lekcje prywatne, zawzięcie trenują sami. Dzisiaj Marek i Ewa to kilkunastokrotni Mistrzowie Polski w Tańcu Sportowym Niewidomych i Słabowidzących. Mają w domu około 80 pucharów i medali. Ale najbardziej dumni są ze swojego syna Kamila.

Od 10 lat występują w tych samych strojach tanecznych. Nowa sukienka to marzenie pani Ewy, które przegrywa z węglem. Rodzina oszczędza, żeby ogrzać mieszkanie w starej kamienicy.

Ewa pracuje jako telemarketer, Marek właśnie stracił pracę. Zarabiał 500 zł, mimo, że pracodawca za zatrudnienie go jako osoby niepełnosprawnej, otrzymywał 1800 zł z PFRON-u.

CHOROBA TO WYROK. TAK WYGLĄDA POLSKA

To tylko kilka z kilkudziesięciu tysięcy historii, do których dotarli wolontariusze Szlachetnej Paczki. Najnowszy Raport o biedzie w Polsce przedstawia smutny i wstrząsający obraz życia rodzin dotkniętych chorobą lub niepełnosprawnością.

Udar, nowotwór, wypadek w drodze do pracy czy urodzenie dziecka, które nigdy nie będzie widzieć i nie będzie chodzić. To tragedie, które spadają na rodzinę nagle i niespodziewanie. Wywracają do góry nogami nawet najbardziej poukładane życie. Leczenie chorego jest zazwyczaj bardzo kosztowne: pieniądze są wydawane na rehabilitację, leki, specjalistyczny sprzęt czy dojazdy do szpitali. Inne potrzeby rodziny schodzą na dalszy plan. Konieczność ciągłej opieki nad chorym może wiązać się z rezygnacją z pracy jego opiekunów. To kilka faktów na temat codzienności rodzin dotkniętych chorobą, które opublikowano w Raporcie:

1,6 zł - tyle na dzień przypada na członka rodziny w blisko 15% rodzin z chorobą lub niepełnosprawnością. To mniej niż cena bochenka chleba.

Co druga rodzina ma zaciągnięte pożyczki.

Co piąta rodzina nie ma łazienki. To szczególnie trudne, kiedy w domu jest osoba niepełnosprawna.

1/3 miesięcznego dochodu - tyle na leki wydaje aż 15% rodzin.

Chroniczne zmęczenie i brak możliwości regeneracji to największe trudności wśród rodzin dotkniętych niepełnosprawnością lub chorobą. Od opieki nad chorym często nie ma odpoczynku. Nierzadko dochodzą do tego praca i dbanie o pozostałych domowników. Rodziny, w których choruje dziecko, rzadko mogą liczyć na pomoc w opiece nad nim. Utrudnia to rodzicom podnoszenie kwalifikacji zawodowych (wykluczenie edukacyjne). Wykluczenie edukacyjne dotyczy często też chorych dzieci, którym trudniej jest uczęszczać do szkoły czy pójść na studia.

Jak podkreślają autorzy Raportu, skomplikowana sytuacja rodzin przekłada się na wrażenie uwięzienia i braku wpływu, co prowadzi do niskiego poczucia własnej wartości. To błędne koło, które często odbiera rodzinie nadzieję na jakąkolwiek zmianę.

SZANSE NA WYJŚCIE Z BIEDY

Gdy choroba i niepełnosprawność dotykają dziecka, największym wsparciem dla rodziny byłaby pomoc w opiece nad chorym - podaje Raport.  To szansa dla rodziców na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i znalezienie pracy (lub zmianę na lepiej płatną). Brak takiego wsparcia sprawia, że rodzina koncentruje się na przetrwaniu, nie mając przestrzeni na planowanie i myślenie o przyszłości.

Według Raportu, rodziny potrzebują także wsparcia psychicznego, podnoszącego ich poczucie wartości. Sąsiad, znajomy z pracy, kuzyn - zainteresowanie kogoś "z zewnątrz" to przełamanie ich trudnej codzienności. To pierwszy krok do przerwania błędnego koła, w którym są uwięzieni.

21 HISTORII, KTÓRE NIE DADZĄ CI SPAĆ

Powyższe historie, to tylko pare z kilkudziesięciu tysięcy, do których dotarła SZLACHETNA PACZKA. W Raporcie o biedzie w Polsce, oprócz wstrząsających faktów na temat biedy w naszym kraju, opublikowano także 21 poruszających historii, które odkryli wolontariusze.

W Polsce wciąż istnieje bieda. Tysiące potrzebujących walczą codziennie o normalne życie. Pomóżmy zmienić ich los. Zwłaszcza teraz - przed Świętami Bożego Narodzenia - warto pokazać, że potrafimy być solidarni. Wpłacam i pomagam: www.szlachetnapaczka.pl

Cały Raport o biedzie w Polsce: ww.szlachetnapaczka.pl/raport-o-biedzie

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy