Reklama

Reklama

Białoruskie media komentują szczyt NATO w Warszawie

​Według państwowego białoruskiego dziennika "jest coś ironicznego" w tym, że obecny szczyt NATO odbywa się w Warszawie. Gazeta zwraca uwagę, że w stolicy Polski był powołany Układ Warszawski, mający przeciwstawić się blokowi NATO. I rzeczą "symboliczną" jest przeprowadzenie szczytu zwycięskiego bloku właśnie w tym miejscu.

Tym bardziej, że od rozpadu Układu Warszawskiego minęło 25 lat. Gazeta "Sowietskaja Biełorussija" ocenia, że szczyt Sojuszu w Warszawie ma nieproste zadanie. Z jednej strony powinien pokazać "niebywałą jedność, a z drugiej zachować możliwość konstruktywnego dialogu z Rosją . I oba te cele są jednakowo ważne". 

Z kolei, niezależna gazeta internetowa "Nawiny" pisze, że Mińsk na wszelkie sposoby próbuje lawirować między Rosją i NATO. 

"Z jednej strony Białoruś jest najbliższym wojskowo-politycznym sojusznikiem Rosji. Z drugiej gołym okiem widać różnice interesów między Mińskiem i Moskwą. Białoruś nie ma wielkomocarstwowych interesów" - pisze autor artykułu i zauważa, że zachodni politycy przestali nazywać Białoruś ostatnią dyktaturą w Europie, a prezydent Aleksander Łukaszenka już nie nazywa NATO "zdradliwym monstrum", które zbliża się do Białorusi.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama