Reklama

Reklama

Szczyt NATO w Warszawie. Sześć spotkań bilateralnych Andrzeja Dudy

Prezydent Andrzej Duda w ramach szczytu NATO w Warszawie planuje sześć spotkań bilateralnych - poinformował we wtorek dziennikarzy prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

Jak dodał, jest to grupa "bardzo wyselekcjonowana", ponieważ próśb i wniosków o spotkania było znacznie więcej.

Obowiązki gospodarza szczytu

Minister zwrócił uwagę, że z racji tego, iż Andrzej Duda jest gospodarzem szczytu, jest nie tylko kurtuazją, ale i pewnym obowiązkiem jego przewodniczenie i obecność na większości formalnych sesji podczas szczytu. "Więc przestrzeni na te spotkania prezydenta jest niewiele" - zaznaczył.

Szczerski podkreślił, że bilateralne rozmowy rozpoczną się jeszcze przed szczytem od spotkania prezydentów Polski i USA Andrzeja Dudy i Baracka Obamy. "To spotkanie odbędzie się na Stadionie Narodowym, a więc w miejscu gdzie później rozpocznie się sam szczyt. Będzie to spotkanie bardzo ścisłych delegacji obu prezydentów, zatem na najwyższym poziomie reprezentacji politycznej obu państw, czyli członków delegacji, (...) uczestniczących w całym szczycie" - poinformował.

Reklama

Według ministra podczas tego spotkania spodziewana jest dyskusja dotycząca "pełnej gamy relacji polsko-amerykańskich". "Jest to spotkanie czysto bilateralne, odbywa się w kontekście szczytu NATO, ale będzie to po prostu rozmowa dwóch przywódców państw funkcjonujących razem w polityce międzynarodowej. A więc (będzie dotyczyło) kwestii bezpieczeństwa, przyszłości UE, kwestii relacji dwustronnych, także gospodarczych i politycznych" - podkreślił Szczerski.

Jak zaznaczył, spotkanie potrwa kilkadziesiąt minut. Dodał, że jest ono planowane tak, że powinno dać możliwość wyczerpania całości tematyki polsko-amerykańskiej.

Spotkanie prezydentów z mediami

Według Szczerskiego prezydenci wygłoszą później oświadczenia i spotkają się z mediami. "Zatem będziemy mogli wszyscy poznać rezultaty spotkania bezpośrednio po jego zakończeniu. To wszystko się zamknie jeszcze przed rozpoczęciem szczytu NATO" - poinformował.

Pytany o pozostałe spotkania Andrzeja Dudy minister zaznaczył, że są planowane, ale ze względów organizacyjno-logistycznych, nie jest proste dogranie terminów i miejsc dla wszystkich przywódców.

"Planujemy i pracujemy nad tym, aby znaleźć czas i możliwość na pięć spotkań już w trakcie szczytu. Po spotkaniu z panem prezydentem Obamą planujemy spotkanie z panem prezydentem Łotwy, prezydentem Afganistanu, z prezydentem Azerbejdżanu, z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem oraz panem prezydentem Ukrainy Petro Poroszenką. "Te spotkania są planowane, ale ostateczny kształt rozmówców pana prezydenta będzie znany już podczas szczytu" - zaznaczył minister. Będą to spotkania formalne.

"Pan prezydent Poroszenko jest stałym rozmówcą pana prezydenta Andrzeja Dudy, to będzie kolejne spotkanie obu przywódców, te kontakty są bardzo intensywne i chcemy je na tym poziomie intensywności utrzymać" - podkreślił Szczerski.

"Afganistan, to oczywiste, bo to część osobnej sesji podczas szczytu, która będzie odbywać się w Warszawie, dotycząca przyszłości i stabilizacji tego kraju z udziałem sił Sojuszu. Łotwa jest bliskim partnerem Polski w regionie i jednym z tych krajów, który będzie także gościć oddziały NATO-wskie" - dodał.

Ważny partner Polski na Kaukazie

Jak zauważył minister, Azerbejdżan to również bardzo ważny partner Polski na Kaukazie. "Z prezydentem Gruzji Andrzej Duda spotykał się już kilkakrotnie, natomiast (z prezydentem Azerbejdżanu) to będzie pierwsze spotkanie, dopełniamy tę politykę południowego Kaukazu" - podkreślił.

Szczerski zauważył, że premier Cameron "to oczywisty rozmówca" w kontekście planowania przyszłości polityki europejskiej i polityki bezpieczeństwa.

W rozpoczynającym się w piątek dwudniowym szczycie NATO w Warszawie weźmie udział 18 prezydentów, 21 szefów rządów, 41 szefów dyplomacji i 39 ministrów obrony. Spodziewane jest potwierdzenie decyzji o wzmocnieniu wschodniej flanki w Polsce i trzech krajach bałtyckich.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy