Reklama

Reklama

Szczyt NATO w TVP. Kurski: Traktujemy to jako chrzest bojowy

TVP będzie transmitować obrady szczytu NATO w Warszawie, który odbędzie się 8 i 9 lipca. Dokumenty w tej sprawie wymienili w czwartek minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski oraz prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski.

Waszczykowski podkreślił podczas uroczystości, że zbliżający się szczyt NATO w Warszawie jest bardzo ważnym wydarzeniem dla bezpieczeństwa naszego kraju i flanki wschodniej Sojuszu, ponieważ "wtedy zapadną decyzje o podniesieniu poziomu bezpieczeństwa naszego regionu do poziomu bezpieczeństwa Europy Zachodniej".

Szef polskiej dyplomacji zaznaczył, że szczyt będzie wielkim wydarzeniem medialnym i politycznym. Jak wymieniał, organizatorzy tego szczytu wynajęli w hotelach warszawskich ponad cztery tysiące pokoi dla delegatów i dziennikarzy.

Chrzest bojowy przed ŚDM

Według Waszczykowskiego w szczycie weźmie udział 50 głów państw i szefów rządów, ok. 30 ministrów spraw zagranicznych, ok. 50 ministrów obrony, a obsługę medialną zapewni blisko 2 tys. dziennikarzy i ekip.

Reklama

Szef MSZ wyraził zadowolenie, że obrady tego szczytu będzie transmitować "tak bardzo doświadczone medium", jak Telewizja Polska.

Prezes TVP zadeklarował, że Telewizja jest do tego dobrze przygotowana. "Traktujemy to jako chrzest bojowy przed Światowymi Dniami Młodzieży" - powiedział Kurski.

Podziękował za wsparcie finansowe Ministerstwu Spraw Zagranicznych, dzięki któremu możliwe jest "zorganizowanie wysokiej jakości transmisji na cały świat".

Obrady na Stadionie Narodowym

Szczyt NATO, pod przewodnictwem jego sekretarza generalnego Jensa Stoltenberga, odbędzie się w dniach 8-9 lipca.

Wezmą w nim udział przywódcy państw i rządów 28 krajów członkowskich, m.in. prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama. Głównym miejscem obrad będzie stadion PGE Narodowy w Warszawie.

Tematami szczytu będą: odpowiedź na zagrożenia ze Wschodu i Południa, w tym decyzje dotyczące zwiększenia obecności wojskowej na wschodnich obrzeżach Sojuszu, a także dalsze rozszerzanie NATO. Wybór Polski jako kraju gospodarza kolejnego szczytu ogłoszono na szczycie w Walii w 2014 r.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy