Reklama

Reklama

Szczyt NATO. Pierwsze utrudnienia w stolicy

Pasażerowie komunikacji miejskiej i kierowcy w Warszawie muszą przygotować się na poważne utrudnienia w ruchu w związku ze szczytem NATO. Kilkadziesiąt autobusów pojedzie objazdami, wiele przystanków będzie wyłączonych z użytku, ulice będą zamykane operacyjnie na czas przejazdu kolumn rządowych. Dlatego mogą pojawić się nieprzewidziane utrudnienia.

Pierwszy etap zmian w ruchu rozpoczyna się o 9.00. Wyłączone dla komunikacji miejskiej zostaną: ul. Wybrzeże Szczecińskie i ul. Wał Miedzeszyński (od mostu Świętokrzyskiego do ul. Zwycięzców), estakady mostu Poniatowskiego po stronie praskiej, ul. Sokola (od ul. Wybrzeże Szczecińskie do skrzyżowania z ul. Zamoście), al. Zieleniecka, ul. Zamoyskiego (od ul. Targowej do ul. Sokolej), ul. Grzybowska (od ul. Towarowej do pl. Grzybowskiego) z utrzymaniem ruchu na ciągach poprzecznych, ul. Królewska (od pl. Grzybowskiego do ul. Marszałkowskiej).

Reklama

O 20.00 kolejny etap utrudnień - zamknięte zostanie całkowicie Rondo Waszyngtona i fragment alei Waszyngtona.

Dodatkowe informacje można uzyskać na stronie ztm.waw.pl oraz pod numerem miejskiej infolinii 19-115.

Snajperzy na dachach, "Bestia" na ulicach

Nadzwyczajne środki bezpieczeństwa będą towarzyszyły także prezydentowi USA Barackowi Obamie, który podczas szczytu NATO będzie podróżował po Warszawie pancerną limuzyną "Bestia".

Jak mówi PAP ekspert Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas dr Krzysztof Liedel w przypadku prezydenta USA podczas wizyty w innym kraju mamy zawsze do czynienia z szczególnie zaostrzonymi środkami bezpieczeństwa.

"Trzeba pamiętać, że tutaj ważną rolę odgrywają służby amerykańskie, w tym Secret Service, natomiast to także nasze służby będą odpowiadały za bezpieczeństwo prezydenta Obamy. Wiemy o tym, że będzie nocował w hotelu Marriott, który ma już doświadczenia w przyjmowaniu głów państw, w tym prezydentów Stanów Zjednoczonych. Jest tam apartament prezydencki. Służby mają bardzo dobre rozpoznanie tego hotelu. Jego personel jest również odpowiednio sprawdzony i przygotowany do współpracy za służbami" - mówi Liedel.

"Wiele emocji budzi to, że prezydent Stanów Zjednoczonych przywozi ze sobą całą kolumnę samochodów, w tym sławetną +Bestię+. jest to opancerzony samochód, który jest sławny na świecie jeżeli chodzi o te nowoczesne rozwiązania chociażby to, że może przetrwać atak chemiczny i strzał niemal z każdej broni, z wyjątkiem broni pancernej" - podkreśla ekspert.

"Trasy przejazdu będą zabezpieczane przez szpalery policjantów. Zostaną sprawdzone pirotechnicznie. Dokładnie sprawdzane będą miejsca, w którym można ukryć ładunek wybuchowy. Mamy tu na myśli studzienki kanalizacyjne czy usunięcie koszów na śmieci z trasy przejazdu" - dodaje.

"Ważną rolę odgrywają strzelcy wyborowi, czyli snajperzy, którzy reagują w sytuacji zagrożenia, ale również odgrywają rolę obserwatorów. Dostarczają innym służbom informacji o potencjalnym zagrożeniu" - powiedział Liedel.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy