Reklama

Reklama

​Stoltenberg kończy szczyt i dziękuje prezydentowi Dudzie za jego organizację

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, kończąc warszawski szczyt NATO, podziękował prezydentowi Andrzejowi Dudzie za "wyśmienitą organizację" tego wydarzenia, a uczestnikom za dyskusję i prace. "Pokazaliśmy, że NATO jest zjednoczone" - dodał. "NATO i Polska odniosły sukces na tym szczycie, podjęte decyzje są korzystne dla obu stron" - mówił z kolei prezydent Duda.

"Właśnie zakończyliśmy szczyt. Niewątpliwie pokazaliśmy, że NATO jest zjednoczone" - powiedział podczas wspólnej konferencji z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką.

Dodał, że podczas warszawskiego szczytu NATO pokazano również, że Sojuszowi zależy na "solidarności z Ukrainą".

Stoltenberg dziękował za obrady i prowadzone podczas wydarzenia prace. Uznał warszawski szczyt za bardzo udany, bo merytoryczny. "To szczyt historyczny, ponieważ występuje w okresie decydującym dla naszego bezpieczeństwa" - podkreślił.

"Widzimy tak wiele wyzwań, tak wiele zagrożeń, tak wiele powodów, by NATO dostosowało się do świata, który się zmienia, i udało się nam podjąć takie decyzje" - mówił.

Reklama

W jego ocenie szczyt był ważny także dlatego, że odzwierciedlał to, co NATO robi w zakresie kolektywnej obrony i zwiększania stabilności, ale i to, że podkreślono na nim zwiększenie współpracy NATO z UE. "Jest to bardzo ważne dla NATO, dla UE i dla mieszkańców Europy i Ameryki Północnej" - mówił sekretarz generalny.

Zaznaczył, że na szczycie dokonano także przeglądu tego, co z ustaleń poprzedniego szczytu udało się zrealizować. "Podczas poprzedniego szczytu, dwa lata temu, założyliśmy bardzo ambitne plany, ale w tym roku mogłem w czasie tego szczytu powiedzieć, że obietnice zostały wykonane" - dodał.

Andrzej Duda: Szczyt pokazał jedność, spójność i solidarność

"Szczyt zakończył się podjęciem bardzo ważnych decyzji, niektórzy nawet mówią, że decyzji, które mają znaczenie historyczne" - powiedział prezydent w sobotę po zakończeniu szczytu NATO.

Dodał, że tak jak od początku planowano, szczyt miał wszechstronny charakter. "Rozmawialiśmy o wszystkich (sprawach) dotyczących Sojuszu Północnoatlantyckiego, kwestiach związanych z zapewnieniem nam bezpieczeństwa" - mówił Duda.

Stwierdził, że szczyt jednoznacznie pokazał jedność, spójność, solidarność NATO i wzajemne zrozumienie.

Prezydent podziękował wszystkim przywódcom, którzy wzięli udział w szczycie NATO, szczególne wyrazy wdzięczności skierował pod adresem sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga i jego współpracowników.

W piątek przywódcy państw NATO podjęli decyzję o wzmocnieniu wschodniej flanki Sojuszu poprzez rozmieszczenie czterech batalionów liczących około 1000 żołnierzy w Polsce i krajach bałtyckich. Potwierdzono też wzmocnienie obecności w południowo-wschodniej części NATO, ogłoszono wstępną gotowość operacyjną tarczy antyrakietowej, a także uznano cyberprzestrzeń za nową sferę działań operacyjnych.

W sobotę NATO potwierdziło wsparcie dla Ukrainy, jej suwerenności i terytorialnej integralności. Zdecydowano też, że Sojusz udostępni samoloty wczesnego ostrzegania i rozpoznania AWACS koalicji zwalczającej tzw. Państwo Islamskie i uruchomi też nową misję na Morzu Śródziemnym.

Łącznie w warszawskim szczycie wzięło udział 61 delegacji, w tym 18 prezydentów i 21 premierów. Wśród gości szczytu byli prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama, kanclerz Niemiec Angela Merkel, premier Kanady Justin Trudeau, prezydent Francji Francois Hollande, premier Wielkiej Brytanii David Cameron, prezydent Turcji Recep Erdogan.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy