Reklama

Reklama

"NYT" naciska na Obamę, by zdyscyplinował Kaczyńskiego

Przed szczytem NATO w Warszawie redakcja "The New York Times" opublikowała ostry w tonie artykuł. Dziennikarze chcą, by Barack Obama upomniał się o respektowanie demokracji w Polsce.

W materiale "Polska dryfuje w złym kierunku" amerykańscy publicyści przekonują, że skierowanie dodatkowych sił na wschodnią flankę NATO nakłada wręcz obowiązek na prezydenta Obamę i innych liderów Sojuszu, by pomogli Jarosławowi Kaczyńskiemu "zrozumieć, że zachowywanie się jak klon Putina nie jest najbardziej przekonującym dowodem jedności".

Dziennikarze krytykują postawę Kaczyńskiego, który, ich zdaniem, domagając się większego wsparcia ze strony NATO, jednocześnie całkowicie ignoruje ostrzeżenia dotyczące autorytarnych zapędów.

"New York Times" informuje czytelników, że partia Kaczyńskiego zaatakowała niezależne sądownictwo, przejęła publiczne media do celów propagandowych, rozszerzyła uprawnienia służb specjalnych i otwarcie kontestuje uwagi instytucji europejskich.

Reklama

Gazeta przypomina słowa Antoniego Macierewicza: "Ludzie, którzy budowali swoje państwo dopiero w XVIII wieku, będą mówili nam, co to jest demokracja?".

"NYT" konkluduje: "Polskiemu rządowi raz jeszcze trzeba przypomnieć: sojusz, którego ochrony się domagają, dotyczy nie tylko obrony terytorium, ale przede wszystkim obrony wspólnych wartości".

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy