Reklama

Reklama

NATO podjęło decyzję. "To jest przełom w historii"

Obradujący w Brukseli ministrowie obrony państw NATO potwierdzili we wtorek decyzje o wzmocnieniu wschodniej flanki Sojuszu i rozmieszczeniu czterech batalionów w Polsce i krajach bałtyckich - poinformował sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

"Zdecydowaliśmy o wzmocnieniu naszej wysuniętej obrony we wschodniej części Sojuszu" - powiedział Stoltenberg na konferencji prasowej po pierwszym dniu obrad ministrów obrony.

Dodał, że cztery bataliony, które trafią do krajów bałtyckich i do Polski, będą "mocne" i "wielonarodowe".

Według Stoltenberga już we wtorek kilka państw Sojuszu zapowiedziało udział w tych działaniach. Ostateczne decyzje, w tym państwa dowodzące poszczególnymi batalionami, zostaną ogłoszone na lipcowym szczycie NATO w Warszawie - zapowiedział sekretarz generalny Sojuszu.

"Przełom"

"To jest przełom w historii NATO" - skomentował polski minister obrony Antoni Macierewicz. Dodał, że wzmocnienie wschodniej flanki NATO to pierwszy krok, by powstrzymać Rosję.

Reklama

"To jest krok, który NATO uznało za możliwy, do skutecznego odstraszenia i powstrzymania, gdyby była próba agresji - na tak długo, zanim nie dotrą posiłki. Taki atak przerodziłby się w wojnę nie do powstrzymania, którą Rosja musiałaby przegrać i Rosja o tym wie" - powiedział szef resortu obrony.

Macierewicz dodał, że dziś została podjęta decyzja o tym, kto będzie odpowiadał za wielonarodowe bojowe bataliony w poszczególnych krajach. Ale ta decyzja nie zostanie dziś upubliczniona. Oficjalnie ogłoszą ją przywódcy państw członkowskich na lipcowym szczycie w Warszawie.

Z nieoficjalnych informacji Polskiego Radia wynika, że za wielonarodowy NATO-wski batalion w Polsce będą odpowiadać Amerykanie. Niemcy mają być na Litwie, w Estonii za batalion mają odpowiadać Brytyjczycy, a Kanadyjczycy staną na czele batalionu na Łotwie.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje