Reklama

Reklama

Gen. Breedlove: NATO przechodzi od strategii uspokajania do odstraszania

Szczyt Paktu Północnoatlantyckiego w Warszawie powinien oznaczać przejście od polityki uspokajania sojuszników do strategii odstraszania potencjalnych wrogów - powiedział były głównodowodzący siłami NATO w Europie generał Philip Breedlove.

Podczas niedawnej konferencji w waszyngtońskim Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS) Philip Breedlove wyraził zadowolenie, że większość ustaleń szczytu NATO w Walii zostało wykonanych. Jak podkreślił generał, Sojusz nie poprzestaje na samych zapewnieniach, że obroni swoich członków, ale idzie w kierunku realnej strategii odstraszania.

"Wiele osób oczekuje, że to będzie główny temat rozmowy i może być jednym z głównych kierunków po szczycie NATO. Należy odpowiedzieć na pytanie, jak ma wyglądać przechodzenie od polityki uspokajania do strategii odstraszania" - mówił generał.

Reklama

Droga do dalszego umocnienia NATO

Były dowódca sił Paktu w Europie wyraził przekonanie, że szczyt w Warszawie otworzy drogę do dalszego umocnienia NATO. "Gdy ktoś mówi: 'jesteśmy na drodze do Warszawy' ja odpowiadam: 'jesteśmy na drodze przez Warszawę'. Warszawa będzie kolejnym krokiem na drodze do adaptacji Sojuszu".

Generał Breedlove dodał, że kluczem strategii odstraszania potencjalnych wrogów jest nie tylko wzmocnienie wschodniej i południowej flanki Paktu, ale również zwiększenie wiarygodności NATO.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy