Reklama

Reklama

Piąty dzień ŚDM: Łagiewniki. Relacja na żywo

W sobotę papież Franciszek odwiedzi dwa krakowskie sanktuaria – Bożego Miłosierdzia i św. Jana Pawła II. Wyspowiada piątkę uczestników ŚDM i odprawi mszę św. dla duchownych. Wieczorem podczas Czuwania Modlitewnego w Brzegach będzie przekonywał młodych, że warto iść za przykładem św. Faustyny i św. Jana Pawła II. Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo z piątego dnia spotkania młodych w Krakowie.

12:42
"To dla mnie ogromne wyróżnienie i cud, po prostu cud" - mówiła Deyze Becker z Brazylii, wybrana jako osoba dodatkowa.  Podczas spowiedzi płakała. "Papież jest bardzo miły, ciągle się uśmiecha. Kiedy płakałam powiedział: 'córko nie płacz, tylko się raduj'" - opowiadała.

12:39
Trzy dodatkowe osoby: dwie dziewczyny i polski zakonnik pracujący na co dzień we Włoszech zostały wybrane przez służby watykańskie spośród zgromadzonych w bazylice.

12:38
Do sakramentu pojednania przystąpiło pięciu wolontariuszy długoterminowych ŚDM: Włoch, Włoszka, Brazylijczyk, Argentynka i Polka mieszkająca w Niemczech, która spowiadała się po francusku. 

Reklama

12:36
Podczas wizyty w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach zaskoczył wszystkich nie tylko tym, że przemówił do pielgrzymów. Wyspowiadał osiem, a nie pięć osób, jak pierwotnie planowano.

12:30
W podkrakowskich Brzegach, na terenie gdzie mają się odbyć główne uroczystości przybyli pielgrzymi odpoczywają, niektórzy śpiewają, siedzą na karimatach oraz szukają schronienia przed lejącym się z nieba żarem. Niektórzy opalają się. Z głośników dochodzą odgłosy próby generalnej - słychać muzykę, świadectwa osób oraz instrukcje wydawane przez organizatorów.

12:17
Choć na krakowskim rynku już coraz mniej pielgrzymów, wciąż utrzymuje się tam radosna atmosfera Światowych Dni Młodzieży.

12:03
Krakowskie Planty: Grupa z Włoch wysłuchuje katechezy.

11:57
Wierni, głównie Polacy, gromadzą się przy ul. Franciszkańskiej w Krakowie, gdzie pod oknem papieskim czekają na Franciszka. W stosunku do ubiegłych dni jest tu niewielu pielgrzymów - zdecydowana większość przejechała już do Brzegów lub jest jeszcze w Łagiewnikach.

11:49
Około godziny 13:00 papież zje obiad z trzynastoma przedstawicielami młodzieży ze wszystkich kontynentów.

11:42
Papież wraca z sanktuarium św. Jana Pawła II do Pałacu Arcybiskupów na Franciszkańskiej 3. Ulicami miasta przejeżdża w odkrytym papamobile, pozdrawiając po drodze zgromadzonych wiernych.

11:37
Łagiewniki: Po zakończeniu mszy świętej w krakowskim sanktuarium Jana Pawła II Franciszek modlił się przy relikwiach krwi świętego papieża Polaka. Znajdują się one w dolnym kościele Centrum "Nie lękajcie się!".

Zobacz wideo z wizyty papieża Franciszka w Łagiewnikach:

11:33
Na krakowskich Błoniach trwają prace ekipy demontażowej, likwidowane jest nagłośnienie. "Praca potrwa dwa-trzy dni, sam demontaż sprzętu na ołtarzu krócej, ale pozostaną jeszcze nagłośnienia w poszczególnych sektorach" - tłumaczył PAP jeden z techników, Dariusz Surówka.

W nocy z Błoń do Brzegów przewieziono ołtarz liturgiczny, przy którym odprawiano msze, będzie on wykorzystywany w kolejnych celebrach w sobotę i niedzielę.

11:24
Pielgrzymi wyruszają do Brzegów od strony Krakowa, Bieżanowa i Wieliczki oraz okolicznych wsi. Trasy zostały odpowiednio zabezpieczone, ruch drogowy wstrzymany.

Do poszczególnych sektorów w Campusie Miseriordiae prowadzą osobne drogi. Pielgrzymi powinni sprawdzać właściwą drogę na swoich identyfikatorach i na oznakowaniach na ulicach Krakowa, Wieliczki i Kokotowa, jak dotrzeć do swoich sektorów. Kto pomyli drogi, nie dotrze do swojego sektora.

11:18
"Staramy się nieustannie nawracać do ewangelicznego stylu życia i służby, wsłuchując się w Twoje słowa, Ojcze Święty. Twoje dzisiejsze słowo i Twoja obecność wśród nas umocni nas w powołaniu i gotowości do dalszej służby" - powiedział kard. Dziwisz, dziękując papieżowi.

"Inspirujemy się postawą patrona tego sanktuarium - świętego Jana Pawła II. On właśnie na tej ziemi dorastał, dojrzewał do służby Kościołowi i światu" - dodał.

11:14
Centrum Jana Pawła II w Łagiewnikach: Dobiega końca msza dla duchownych. Kard. Stanisław Dziwisz podziękował papieżowi.  Jak podkreślił, polscy kapłani nie zamknęli się w sobie. Są otwarci na potrzeby innych kościołów. "Liczne grono polskich misjonarzy głosi Chrystusa na wszystkich kontynentach, spłacając dług za Chrzest Polski".

11:11
"Apelujemy do pielgrzymów, aby nie przychodzili do sektorów w ostatniej chwili i nie zabierali ze sobą wielu niepotrzebnych rzeczy, ponieważ może to spowodować zatory tuż przed rozpoczęciem uroczystości" - przypomniał Mariusz Ciarka.

11:08
Sektory w Brzegach otwarto w piątek o godz. 20, ale tylko nieliczne osoby zdecydowały się na przybycie do kampusu w nocy. Pielgrzymi liczniej zaczęli przybywać dopiero w sobotę przed południem.

11:03
Kolejne grupy zmierzają do Brzegów, gdzie wieczorem w Campusie Misericordiae rozpocznie się modlitewne czuwanie papieża z młodzieżą. "Wszystko odbywa się spokojnie, nie ma żadnych przeszkód ani zagrożeń, pielgrzymi idą przygotowanymi dla nich trasami. Napełnianie sektorów odbywa się płynnie" - przekazał rzecznik Centrum Medialnego Administracji Rządowej na czas ŚDM Mariusz Ciarka.

10:57
ZIKiT donosi: Estakada Lipska - Wielicka jest dziś niedostępne dla tramwajów. Do poniedziałku rano całą jej szerokością mogą poruszać się piesi.

10:50
Tymczasem w Krakowie wzmaga się ruch pielgrzymów. Od rana tłoczno w tramwajach, którymi można sobie skrócić drogę do Brzegów - donosi nasz reporter.

10:32
Brawami zgromadzonych zakończyła się homilia.

10:31
"Żywmy dziś z wdzięcznością pamięć o Jego wezwaniu, silniejszym niż jakikolwiek opór i trud. Kontynuując celebrację eucharystyczną, centrum naszego życia, dziękujmy Panu, bo wszedł w nasze zamknięte drzwi ze swoim miłosierdziem; bo, podobnie jak Tomasza, wezwał nas po imieniu; bo daje nam łaskę dalszego pisania Jego Ewangelii miłości" - podsumował papież.


10:30
"Niech nam w tym pomoże Matka Boża: Ona, która w pełni przyjęła Słowo Boże w życiu, niech da nam łaskę bycia żyjącymi pisarzami Ewangelii; niech nasza Matka Miłosierdzia uczy nas troszczyć się konkretnie o rany Jezusa w naszych potrzebujących braciach i siostrach, zarówno bliskich jak i dalekich, chorego i migranta, ponieważ służąc cierpiącym oddajemy cześć ciału Chrystusa. Niech Maryja Panna pomaga nam poświęcać się aż do końca na rzecz dobra powierzonych nam wiernych i nieść brzemiona jedni drugich, jak prawdziwi bracia i siostry we wspólnocie Kościoła, naszej świętej Matki" - powiedzial Franciszek.

10:28
"Jak wyglądają karty księgi każdego z was? Czy są codziennie zapisywane? Czy są trochę zapisywane, a trochę nie? Czy może są puste?"- pytał papież.

10:27
"W ostatnim wersie, który usłyszeliśmy, mowa jest o księdze: chodzi o Ewangelię, w której nie opisano wielu innych znaków dokonanych przez Jezusa. Możemy zrozumieć, że po wielkim znaku Jego miłosierdzia, nie trzeba było dodawać już innego. Istnieje jednak pewne wyzwanie, jest miejsce na znaki dokonane przez nas, którzy otrzymaliśmy Ducha miłości i jesteśmy powołani do szerzenia miłosierdzia. Można powiedzieć, że Ewangelia, żywa księga Bożego miłosierdzia, którą trzeba nieustannie czytać i odczytywać na nowo, ma wciąż na końcu białe karty: pozostaje księgą otwartą, do której pisania jesteśmy powołani - tym samym stylem, to znaczy wypełniając dzieła miłosierdzia".

10:26
"Czego Jezus od nas oczekuje? Pragnie On serc naprawdę konsekrowanych, które żyją przebaczeniem otrzymanym od Niego, aby je przelewać ze współczuciem na braci. Jezus poszukuje serc otwartych i delikatnych wobec słabych - w żadnym wypadku surowych; serc uległych i przejrzystych, które nie udają wobec tych, którzy mają w Kościele zadanie wskazywania drogi. Uczeń nie waha się stawiać sobie pytań, ma odwagę przeżywania wątpliwości i zanoszenia ich Panu, formatorom i przełożonym, bez kalkulacji i powściągliwości. Wierny uczeń dokonuje czujnego i nieustannego rozeznania, wiedząc, że serce trzeba wychowywać każdego dnia, począwszy od uczuć, aby uniknąć wszelkiej dwulicowości w postawach i w życiu".

10:24
"Dla nas, uczniów, bardzo ważne jest umieszczenie naszego człowieczeństwa w kontakcie z ciałem Pana, czyli zaniesienie Mu z ufnością i pełną szczerością, aż do końca, tego czym jesteśmy. Jezus, jak powiedział siostrze Faustynie, cieszy się, gdy mówimy Mu o wszystkim, nie nuży się wydarzeniami naszego życia, które już zna, oczekuje, że będziemy się nimi dzielić, a nawet opisem naszych dni."

10:23
Papież przytoczył postać św. Tomasza, "kótry w swoim wątpieniu, pragnieniu zrozumienia i uporze jest podobny do nas".

10:22
"Zadowolony w Panu, nie zadowala się życiem przeciętnym, ale płonie pragnieniem świadczenia i dotarcia do innych; lubi ryzyko i wychodzi, nie ograniczony drogami już wytyczonymi, lecz otwarty i wierny trasom wskazanym przez Ducha Świętego: przeciwny wegetacji, uradowany z ewangelizacji" - kontynuował Franciszek.

10:21
"Jego skarbem jest wprowadzać Pana w środek życia, nie szukając innego skarbu dla siebie. W ten sposób unika sytuacji samozadowolenia, które postawiły by go w centrum, nie staje na chwiejnych postumentach potęg światowych, ani nie opiera się na wygodach, które osłabiają ewangelizację; nie marnuje czasu na planowaniu bezpiecznej i zasobnej przyszłości, aby uniknąć ryzyka stania się odizolowanym i skrytym, zamkniętym w ciasnych murach egoizmu bez nadziei i radości".

10:20
"Ten, kto postanowił upodobnić całe swoje życie do Jezusa, nie wybiera już swoich własnych miejsc, ale idzie tam, gdzie został posłany; gotów odpowiedzieć Temu, Który go wzywa, nie wybiera już nawet czasu dla siebie. Dom, w którym mieszka, nie należy do niego, ponieważ Kościół i świat są otwartymi miejscami jego misji - powiedział. 

10:19
"To wezwanie skierowane jest także do nas. Jakże nie usłyszeć tu echa wielkiej zachęty świętego Jana Pawła II: 'Otwórzcie drzwi!' Jednak w naszym życiu kapłanów i osób konsekrowanych często może pojawić się pokusa, by ze strachu lub wygody pozostać trochę zamkniętymi w nas samych i w naszych środowiskach. Jezus jednak wskazuje drogę tylko w jednym kierunku: wyjść z naszych ograniczeń."

10:18
Franciszek: "Jezus posyła. Od samego początku pragnie On, aby Kościół wychodził, aby szedł do świata. Chce, aby to czynił tak, jak On sam tego dokonał, jak On został przez Ojca posłany na świat: nie jako potężny, ale w postaci sługi , nie "aby Mu służono, lecz żeby służyć" i nieść dobrą nowinę (...) Uderzający kontrast: podczas gdy uczniowie zamykali drzwi ze strachu, Jezus posyła ich na misję; chce, aby otworzyli drzwi i wyszli szerzyć z mocą Ducha Świętego przebaczenie i pokój Boży"

10:17
Fragment Ewangelii, który wysłuchaliśmy, mówi nam o miejscu, o uczniu i o księdze. Miejscem jest to, gdzie przebywali uczniowie w wieczór Wielkanocny: o nim powiedziane jest jedynie, że drzwi były zamknięte. Osiem dni później uczniowie przebywali jeszcze w tym domu, a drzwi nadal były zamknięte. Jezus wchodzi do niego, staje pośrodku i przynosi swój pokój, Ducha Świętego i odpuszczenie grzechów: jednym słowem, miłosierdzie Boga. W tym zamkniętym miejscu silnie rozbrzmiewa zachęta, jaką Jezus kieruje do swoich uczniów: "Jak ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam" - powiedział papież.

10:15
Rozpoczęła się homilia papieża Franciszka.

10:10
Oczytano Ewangelię - J 20,19-31

9:56

9:52
W Centrum Jana Pawła II rozpoczyna się msza z udziałem duchowieństwa, osób konsekrowanych i kleryków z całej Polski.

9:46
Na ulicach Krakowa coraz tłoczniej. Kolejne grupy zamierzają już do Brzegów, gdzie o godzinie 19:30 na Campusie Misericordiae odbędzie się czuwanie młodych z papieżem.

9:38
Papież dotarł do Centrum Jana Pawła II.

9:32
Duchowni oczekują na mszę w Centrum Jana Pawła II w Krakowie.

9:30
Papież Franciszek udaje się teraz do Sanktuarium św. Jana Pawła II, które znajduje się w sąsiedztwie Łagiewnik, gdzie odprawi mszę św. dla duchowieństwa.

9:18
Papież w darze od kapłanów spowiadających w Sanktuarium dostał kopię obrazu "Jezu ufam Tobie".

9:16
Ojciec Święty pobłogosławił niepełnosprawnych. Razem z wiernymi odmówił modlitwę "Zdrowaś Mario" i po raz kolejny prosił, by modlić się za niego.

9:14
Zakończyła się spowiedź.

8:57
Franciszek jest trzecim - po Janie Pawle II i Benedykcie XVI - papieżem, który nawiedza Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, ale pierwszym, który w nim spowiada.

8:47
Teraz rozpoczyna się spowiedź. Franciszek wyspowiada pięciu młodych ludzi przybyłych na ŚDM w językach: włoskim, hiszpańskim i francuskim.

8:45
Franciszek wszedł do Bazyliki Bożego Miłosierdzia przez Bramę Miłosierdzia.

8:43
Przed wejściem do bazyliki papież pobłogosławił ciężko chore dzieci.

8:40
Po wspólnej, krótkiej modlitwie papież pobłogosławił zgromadzonych i poprosił, by modlili się za niego.

8:39
"Wykorzystajmy ten dzień, żebyśmy wszyscy mogli otrzymać miłosierdzie Jezusa. Módlmy się razem do Matki Bożej Miłosiernej" powiedział. 

8:38
"Pan chce dziś, byśmy jeszcze głębiej poczuli Jego miłosierdzie, aby nigdy nie oddalić się od Jezusa, nawet gdy przez nasze grzechy wydaje się nam, że jesteśmy najgorsi - powiedział papież. Dodał, że Jezus kocha nas takich jakimi jesteśmy, i jego miłosierdzie staje się dla nas rzeczywistością.

8:37
Papież przywitał się z wiernymi zgromadzonymi w Łagiewnikach.

8:33
Papież wśród okrzyków wiernych udaje się do Bazyliki Bożego Miłosierdzia.

8:29
Trwa wspólna modlitwa. Franciszek pobłogosławił zgromadzonych.

8:27
Papież składa wpis do pamiątkowej księgi w kaplicy siostry Faustyny na krakowskich Łagiewnikach. "Miłosierdzia pragnę, a nie ofiary" - napisał Franciszek.

Jest to drugi wpis w księdze. Pierwszy należy do św. Jana Pawła II.

8:25
Papież w kaplicy św. Faustyny Kowalskiej. Rozmawiał z siostrami zakonnymi, pomodlił się też przy relikwiach św. siostry Faustyny.

8:21
Tymczasem pierwsi pielgrzymi zmierzają na Campus Misericordiae do Brzegów pod Wieliczką, gdzie w sobotę odbędzie się czuwanie młodych z papieżem Franciszkiem, a w niedzielę na zakończenie Światowych Dni Młodzieży papież odprawi mszę posłania.

8:18
Papież już w Łagiewnikach.

8:14
W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia oczekuje na papieża ok. 200 zakonnic ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, kilkadziesiąt dziewcząt z prowadzonych przez nie w Krakowie i Wrocławiu ośrodków oraz członkowie propagującego kult Bożego Miłosierdzia Stowarzyszenia "Faustinum".

8:10
Tymczasem na krakowskich Błoniach trwają porządki. Pielgrzymi składają namioty i opuszczają pole.

8:06
Wzdłuż trasy przejazdu, mimo wczesnej porannej godziny stoi wiele osób. Franciszek pozdrawia ich.

8:00
Papież w towarzystwie kard. Stanisława Dziwisza wyjechał z Pałacu Arcybiskupów do Łagiewnik, gdzie odwiedzi Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy