Reklama

Reklama

Panama miejscem kolejnych Światowych Dni Młodzieży

Kolejne Światowe Dni Młodzieży odbędą się w 2019 roku w Panamie - poinformował podczas Mszy Świętej Posłania w Brzegach papież Franciszek.

Wśród spekulacji Panama była jednym z najczęściej wymienianych pretendentów do organizacji Światowych Dni Młodzieży. Za sprawą papieża Franciszka, wszystko stało się jasne. Kolejne spotkanie młodych odbędzie się właśnie w Ameryce Środkowej.

Kolejne ŚDM w 2019 roku

O tym, że kolejne Światowe Dni Młodzież odbędą się w Panamie, nieoficjalnie donosiła agencja informacyjna ANSA. Z taką propozycją miał wystąpić kardynał Oscar Rodriguez Maradiaga z Hondurasu, który jest bliskim współpracownikiem papieża Franciszka. Nie bez znaczenia - jeszcze podczas trwania spekulacji - pozostał fakt, że w podczas trwania ŚDM do Polski przybył prezydent Panamy.

Reklama

Przypomnijmy, że Światowe Dni Młodzieży odbywają się z inicjatywy Jana Pawła II. Pierwsze takie spotkanie zorganizowano  w marcu 1986 roku w Rzymie, pod hasłem: "Abyście umieli zdać sobie sprawę z nadziei, która jest w was".

Kolejne ŚDM celebrowane w takiej formie, jaką znamy dziś, odbywały się kolejno: w Buenos Aires (1987) i Santiago de Compostela (1989). Później, po raz pierwszy w historii ŚDM odbyły się w Polsce. W 1991 roku gospodarzem była Częstochowa. Następne spotkanie młodych zorganizowano w Denver (1993), Manili (1995), Paryżu (1997), Rzymie (2000), Toronto (2002), Kolonii (2005), Sydney (2008), Madrycie (2011). Ostatnie odbyły się w Rio de Janeiro w 2013 roku.

90 proc. Panamczyków to katolicy

Panama, której powierzchnia jest ponad cztery razy mniejsza niż powierzchnia Polski, leży nad Oceanem Spokojnym i Morzem Karaibskim, a jej terytorium stanowi wąski pas lądu (od ok. 50 km do ok. 200 km) na szlaku łączącym Amerykę Północną z Południową.

Kraj graniczy z Kostaryką i Kolumbią.

Stolicą Panamy jest 440-tysięczne miasto o tej samej nazwie (hiszp. Ciudad de Panama), językiem urzędowym jest hiszpański. W użyciu jest również wiele rdzennych języków.

Choć kraj nie prowadzi oficjalnych statystyk, zgodnie z szacunkami około 85-93 proc. Panamczyków to katolicy, a protestanci stanowią 7-15 proc. społeczeństwa. Pierwsza panamska diecezja, utworzona przez papieża Leona X, powstała w 1513 r.; była jedną z najstarszych w Amerykach Środkowej i Południowej.

W 1983 r. podczas pielgrzymki do Ameryki Środkowej Panamę odwiedził święty Jan Paweł II. W kraju tym kilkakrotnie gościła również błogosławiona Matka Teresa z Kalkuty, która założyła tam dom dla sierot i porzuconych osób starszych.

Patronami Panamy są m.in. święty Jan Bosko i czczona od wczesnego średniowiecza w Hiszpanii Matka Boska z Antiguy, której figura stoi w katedrze w panamskiej stolicy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy