Reklama

Reklama

Komunikat Watykanu ws. Polski i strachu przed muzułmanami

Na kilka dni przed wizytą papieża Franciszka w Polsce w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży Stolica Apostolska wydała komunikat, w którym cytuje słowa rzecznika Konferencji Episkopatu Polski ks. Pawła Rytel-Andrianika o sztucznie podsycanej w naszym kraju obawie przed muzułmanami. Treść komunikatu przytacza "Vatican Insider".

Relację na temat sytuacji w naszym kraju przedstawił Watykanowi rzecznik KEP ks. Rytel-Andrianik, który wyjaśniał, że Polska jest "etnicznie homogenicznym" krajem, dla którego kwestia migracji jest stosunkowo nowym zjawiskiem, nierzadko trudnym, zwłaszcza dla przeciętnego Polaka - donosi "Vatican Insider", portal włoskiego dziennika "La Stampa" specjalizujący się w tematyce Watykanu i Kościoła katolickiego.

Strach przed migrantami rzecznik wyjaśnia brakiem publicznej debaty w tej sprawie, skomplikowanymi procedurami migracyjnymi oraz niedostateczną edukacja społeczną na temat różnic pod względem religijnym, rasowym czy kulturowym.

Reklama

"Niestety, pisze rzecznik KEP, te obawy są podsycane przez niektóre partie polityczne i niewłaściwe deklaracje polityków".  Ks. Paweł Rytel-Andrianik dodaje, że prowadzą one do sztucznego kreowania strachu przed muzułmanami, zrozumiałego w świetle pewnych zagrożeń, jak zamachy terrorystyczne.

W oświadczeniu rzecznik zwraca uwagę na otwartość polskiego Kościoła katolickiego na uchodźców z Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki, wskazując na zbiórki pieniędzy na ten cel i wspieranie rocznie 3 tys. migrantów.

Jak podaje "Vatican Insider", rzecznik zaznacza również, że kiedy papież Franciszek apelował o przyjmowanie uchodźców w swych domach i parafiach, polscy biskupi czynili podobnie.

Autor artykułu w "Vatican Insider" tłumaczy, że słowa rzecznika mają złagodzić wrażenie rozdźwięku między polskimi hierarchami a Franciszkiem w kwestii podejścia do kryzysu migracyjnego. Ma on być spowodowany m.in. tym, że polski Kościół jest blisko rządzącej partii Prawa i Sprawiedliwości, która opowiada się przeciw proponowanemu przez Unię Europejską kwotowemu podziałowi uchodźców.

Zdaniem autora artykułu, kwestia przyjmowania migrantów będzie jednym z tematów, które papież poruszy podczas swojej wizyty w Polsce.

Komentarz rzecznika Konferencji Episkopatu Polski

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ksiądz Paweł Rytel-Andrianik w oświadczeniu dla PAP wyjaśnił, że zredagowany przez niego tekst na temat stosunku do uchodźców w Polsce, rozpowszechniony w Watykanie i we Włoszech, nie jest "stanowiskiem rzecznika KEP".

Odnosząc się do opracowanego przez siebie tekstu, rozpowszechnionego przez watykańskie biuro prasowe i zacytowanego następnie przez portal Vatican Insider, ks. Rytel-Andrianik podkreślił w niedzielę: "To co przesłałem, nie jest stanowiskiem rzecznika Konferencji Episkopatu Polski, ale jest relacją z publikacji głównych mediów w Polsce na temat kwestii uchodźców".

Ks. Rytel-Andrianik dodał w rozmowie z PAP, że relację tę przygotował w odpowiedzi na pytania dziennikarzy na ten temat. Zwrócił uwagę, że tekst rozdany w biurze prasowym Watykanu został opatrzony informacją, iż on ten tekst opracował.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy