Reklama

Reklama

Hiszpańska prasa o wizycie Franciszka: Papież młodych

Podsumowując w poniedziałek wizytę papieża Franciszka w Polsce, hiszpańska prasa podkreśla jego umiejętność zjednywania sobie sympatii młodzieży. "Franciszek, papież młodych" - wybija w tytule "El Mundo".

Madrycki dziennik chwali Franciszka, zauważając, że "uczestników Światowych Dni Młodzieży zdobywa się bezpośrednim i znanym im językiem". "Takie było zadanie papieża w ojczyźnie Jana Pawła II - zbliżyć się do młodzieży. A najlepiej zrobić to, używając jej języka" - pisze "El Mundo". Na młodzieżowy język Franciszka zwraca uwagę prawie cała hiszpańska prasa; cytuje się m.in. jego słowa o telefonach komórkowych czy portalach społecznościowych.

"El Mundo" zauważa, iż do młodych "najbardziej trafił apel, że muszą się zmobilizować, a nie leżeć w letargu na kanapie". Gazeta przewiduje, że wypowiedziane przez Franciszka zdanie o "ogłupiałych i otumanionych mylących szczęście z kanapą" przejdzie do historii.

Reklama

"Nawet najmłodsi mają swoją własną interpretację słynnej papieskiej +kanapy+" - czytamy w hiszpańskim dzienniku, który cytuje wypowiedź 19-letniego Jonasa, uczestnika krakowskich ŚDM: "To jak Pokemon Go (bijąca rekordy popularności gra na smartfony - PAP). To, co papież chciał nam przekazać, to że teraz musimy grać w Chrześcijaństwo Go. Czyli nie możemy siedzieć w domu. Musimy wyjść, żeby głosić" ewangelię.

"Można powiedzieć, że Franciszek stał się w Krakowie Martinem Lutherem Kingiem młodych. Przynajmniej katolików" - pisze "El Mundo", nazywając papieża "prawdziwym inspiratorem". Niedzielną homilię Franciszka, wygłoszoną podczas mszy św. posłania w Brzegach, gazeta zalicza do przemówień, które "przyciągają masy".

"Możliwe, że to właśnie dzięki bliskości", jaka zrodziła się między Franciszkiem a młodymi, przed jego odlotem do Rzymu "tysiące pielgrzymów krzyczały jego imię, jakby był gwiazdą" piłkarskich stadionów - czytamy w "El Mundo".

Również "La Razon" ocenia w poniedziałek, że zakończenie Światowych Dni Młodzieży nie było rozczarowaniem. "Franciszek po raz kolejny zaskoczył młodych homilią pełną rad, by nie popadać w paraliż, do którego może doprowadzić współczesny świat, oraz ostrzeżeń przed zagrożeniami związanymi z niektórymi modami" - podsumowuje dziennik.

Szeroko komentowane w hiszpańskich gazetach jest również niedzielne spotkanie papieża z wolontariuszami w krakowskiej Tauron Arenie. "El Mundo" oraz "ABC" podkreślają, że papież mówił do nich spontanicznie, rezygnując z przygotowanego wcześniej przemówienia. Według "El Mundo" były to słowa pełne "siły i dobrego humoru". Z kolei "La Razon" zauważa, że Franciszek otrzymał za nie "zgodne owacje", a "ABC" porównuje je do "pożegnalnego uścisku, jak w rodzinie", którym papież chciał podziękować wolontariuszom, "każdemu z osobna".

Gazety wspominają również o dobrej organizacji ŚDM. "Podczas spotkania z komitetem organizacyjnym ŚDM, darczyńcami i patronami (..) papież podziękował im z całego serca. Ale wielu z nich, widząc w tych dniach twarze tylu szczęśliwych młodych, już czuli się aż nadto wynagrodzeni. Spotkanie z papieżem po zakończeniu ŚDM nie było ich pierwszą, ale druga nagrodą" - pisze "ABC".

Dziennik zwraca również uwagę na szeroko komentowany w hiszpańskiej prasie fakt, że gospodarzem ŚDM w 2019 roku będzie Panama. "Panama ma cztery miliony mieszkańców i bardzo możliwe, że podczas ŚDM gościć będzie co najmniej kolejne dwa miliony, co może przysporzyć problemów, bo kraj nie jest przygotowany, by przyjąć taką liczbę ludzi. Organizatorzy już nad tym myślą; być może będą liczyć na współpracę z sąsiednimi krajami" - przewiduje "La Razon".

W tym kontekście hiszpańskie gazety cytują zdanie Franciszka do młodych: "Nie wiem, czy będę w Panamie na kolejnych ŚDM, (...) ale Piotr tam będzie" i zapyta was, czy sobie poradziliście.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy