Reklama

Reklama

Włoska prasa o wizycie papieża w Polsce: Pozostało pozytywne wrażenie

Nie ustają komentarze po wizycie Franciszka w Polsce. Redaktor naczelny dziennika "L'Osservatore Romano" Giovanni Maria Vian przypomina słowa wypowiedziane przez papieża w drodze powrotnej z Krakowa do Rzymu. Powiedział on, że Polacy to "piękny, rozentuzjazmowany, szlachetny i dobry naród".

Naczelny watykańskiej gazety sugeruje, że słowa Franciszka mogły paść tylko w tym kraju i wśród takich ludzi.

Autor artykułu przypomina również rozważania papieża podczas nabożeństw, jak i dialog, po części improwizowany i nadzwyczaj żywy, prowadzony z młodymi ludźmi zgromadzonymi na Światowych Dniach Młodzieży.

Franciszek - dodaje Giovanni Maria Vian - mówił na tematy aktualne, powtarzając między innymi, że należy zdecydowanie odrzucić tak barbarzyński terroryzm, jak i zestawianie go z religią, bo taka interpretacja jest obiektywnie bezpodstawna.

Reklama

Z drugiej strony ten żywy dialog z dziewczętami i chłopcami był wyrazem zaniepokojenia samego papieża, a jednocześnie pochwałą znanego jemu samemu egzystencjalnego i duchowego niepokoju młodzieży - stwierdza autor artykułu.

"Odnalazłem na nowo tę waszą dobroć"

Przypomnijmy, że w czasie konferencji prasowej na pokładzie samolotu w niedzielę wieczorem papież, pytany o wrażenia z Polski, odpowiedział, że w czasie jego podróży Polska była wyjątkowa. Żartując dodał: "W Polsce była jeszcze jedna inwazja, ale tym razem dokonała jej młodzież".

"Kraków, z tego co widziałem, wydał mi się bardzo piękny, a Polacy bardzo entuzjastyczni". Zauważył, że w niedzielny wieczór, mimo bardzo ulewnego deszczu, w Krakowie na ulicach widział tłumy ludzi. "To nie tylko byli młodzi ludzie, ale także staruszki" - podkreślił Franciszek. Mówił także o "szlachetności narodu polskiego".

Papież wspomniał, że kiedy był dzieckiem, poznał w miejscu, gdzie pracował jego ojciec, wielu Polaków w Argentynie, którzy przyjechali tam po wojnie. "To byli dobrzy ludzie i to pozostało w sercach. Odnalazłem na nowo tę waszą dobroć" - zapewnił papież.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy