Reklama

Reklama

"Wizyta papieża Franciszka to życiowa niespodzianka"

"To życiowa niespodzianka" - powiedział o wizycie papieża na Polach Miłosierdzia w Brzegach koło Krakowa mieszkaniec sąsiedniego Kokotowa Onufry Wolak. Jego dom stoi kilkaset metrów i niemal na wprost od podwyższenia, które zbudowano dla Franciszka.

Posesja Wolaka, która ma adres w Kokotowie, położona jest przy drodze łączącej Campus Misericordiae (Pola Miłosierdzia) z centrum tej wsi. Dom stoi na skraju lasu, obok linii wysokiego napięcia i sektorów, w których zgromadzili się uczestnicy Światowych Dni Młodzieży. Odległość do podwyższenia, na którym jest ołtarz i miejsce dla papieża, to kilkaset metrów. Według gospodarza są domy, które znajdują się bliżej ołtarza, ale są położone za nim.

W sobotę, u 85-letniego Wolaka były jego dzieci, wnuki i prawnuczka. Część przyjechała z zagranicy. Jeszcze przed rozpoczęciem czuwania z młodzieżą, PAP spytała gospodarza, czy tłumy, które wtedy gromadziły się w okolicy, to bardziej radość, czy kłopot. "Kłopot był, teraz jest radość" - opowiedział Wolak.

Reklama

"To życiowa niespodzianka. Tyle lat się tu mieszka. Przypominają mi się słowa Jana Pawła II - nie przyszliście do mnie, to ja przyszedłem do was" - powiedział gospodarz.

Dodał, że w Rzymie nigdy nie był. Uczestniczył natomiast w poprzednich pielgrzymkach papieży do Polski, m.in. w Częstochowie.

Wolak powiedział, że nie spodziewał się aż tylu ludzi. "Naprawdę, to poruszające" - mówił.

Przyznał, że trwające przez 1,5 roku przygotowania do uroczystości w Brzegach sprawiały mu pewien kłopot. Na jego posesji m.in. parkowały pojazdy budowalne. "Przyjmowałem, co mogłem" - powiedział.

W sobotę posesję odwiedzali księża i siostry zakonne. Niektórzy pielgrzymi prosili o wodę, ktoś napompował sobie dmuchany materac. "Jeden pielgrzym umył sobie nogi" - dodała córka Wolaka. "Cała przyjemność po naszej stronie" - powiedział jej ojciec.

Wolak wybudował swój dom na początku lat 60. XX w. Zrobił to sam. Przez większość życia pracował jako murarz, był brygadzistą. Pracował na budowach m.in. w Krakowie i Nowej Hucie, a także za granicą.

Z Brzegów Rafał Lesiecki

Reklama

Reklama

Reklama