Reklama

Reklama

Trzeci dzień ŚDM. Relacja na żywo, cz. 2

Msza święta z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski na Jasnej Górze i ceremonia powitalna na krakowskich Błoniach to kulminacyjne punkty trzeciego dnia Światowych Dni Młodzieży. Wieczorem papież Franciszek ma znów pojawić się w oknie przy ul. Franciszkańskiej 3. Zapraszamy do śledzenia naszej relacji na żywo.

13.50

Kolejnym oficjalnym punktem drugiego dnia wizyty Franciszka w Polsce będzie przekazanie kluczy do miasta i przejazd tramwajem na Błonia z młodzieżą niepełnosprawną. Według planu, wydarzenia te powinny rozpocząć się o godz. 17.00

13.43

Do Domu Arcybiskupów Krakowskich na Franciszkańskiej 3 papież jedzie samochodem.

13.38

Śmigłowiec wylądował ok. godz. 13.30 na lotnisku na krakowskich Balicach. Teraz Franciszek będzie odpoczywać przed wieczornymi oficjalnymi wydarzeniami.

13.33

Reklama

Śmigłowiec z Franciszkiem wylądował w Krakowie

13.24

Niektórzy pielgrzymi tak spędzają czas na Błoniach :)

13.14

Tymczasem na krakowskich Błoniach zbierają się już pierwsi pielgrzymi

13.13

Śmigłowiec, którym Franciszek wyruszył do Krakowa, trzy razy okrążył wzgórze jasnogórskie. Odjeżdżającego papieża żegnały setki tysięcy wiernych, którzy wcześniej wzięli udział w odprawionej przez niego mszy świętej dziękczynnej za 1050 lat chrześcijaństwa w Polsce.

13.06

Z pokładu śmigłowca:

13.01

12.50

Śmigłowiec z papieżem na pokładzie wystartował z Częstochowy

12.47

Rano, z powodu złej pogody, nastąpiła zmiana planów - zamiast śmigłowcem papież przybył do Częstochowy samochodem.

12.45

Franciszek wróci do Krakowa śmigłowcem

12.39

Papież Franciszek wróci teraz do Karkowa, gdzie późnym popołudniem zostanie powitany przez pielgrzymów na Błoniach

12.36

Po zakończeniu mszy do papieża podeszła para prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda, którzy uścisnęli dłoń Franciszka.

12.34

Podczas mszy świętej dary ofiarne niosły trzy rodziny. Wśród nich była rodzina z Nowoazowska na Ukrainie, która przyjechała do Polski w listopadzie 2015 r. w ramach akcji ewakuacyjnej polskiego rządu dla osób pochodzenia polskiego z terenów objętych działaniami wojennymi.

12.32

Jak podaje PAP, jedną z rodzin niosących dary była polska rodzina z Ukrainy, która została ewakuowana do Polski w listopadzie ubiegłego roku.

12.29

Msza dobiegła końca. Wielu wiernych jednak, zgromadzonych licznie przy wałach jasnogórskich, pozostało w swoich sektorach. Modlą się i śpiewają.

12.18

Papież otrzymał też prezent od prymasa

12.16

Prymas Polski podziękował Franciszkowi za przyjazd do Polski i do Częstochowy

12.14

Chór śpiewa "Maryjo, Królowo Polski, jestem przy Tobie, pamiętam, czuwam!"

12.13

Msza na Jasnej Górze powoli dobiega końca.

12.07

Pełną treść homilii Franciszka znajdziecie TUTAJ!

12.00

Na Twitterze pojawiły się zdjęcia z porannej wizyty Franciszka u Prezentek

11.58

11.56

Wśród wiernych rozdawana jest komunia święta

11.50

Katolicka Agencja Informacyjna podaje na Twitterze, że na częstochowskich błoniach zgromadziło się około 500 tysięcy pielgrzymów

11.48

Podczas procesji z darami Franciszek pobłogosławił kilka rodzin z dziećmi

11.44

Na spotkanie z papieżem do Częstochowy przyjechali Polacy ze wszystkich regionów kraju. Widać też niewielkie grupy obcokrajowców, w tym m.in. Włochów.

11.42

W najbardziej znanym polskim sanktuarium trwa narodowa msza z okazji 1050-lecia chrztu Polski. Przewodniczy jej papież, a razem z Franciszkiem odprawia ją około tysiąca księży.

11.39

Przypominamy, że oficjalny kanał Watykanu na YouTube transmituje częstochowskie uroczystości:

11.32

We mszy z papieżem uczestniczą tysiące pielgrzymów

11.30

MSWiA zapewnia, że obecni w Częstochowie funkcjonariusze dbają o bezpieczeństwo pielgrzymów

11.28

11.25

Trwa modlitwa powszechna wiernych

11.19

Franciszek dodał, że w Maryi "znajdujemy pełną odpowiedź Panu". "W ten sposób w wątek Boży wplata się w dziejach "wątek maryjny". Jeżeli istnieje jakakolwiek ludzka chwała, jakaś nasza zasługa w pełni czasu to jest nią Ona: to Ona jest ową przestrzenią zachowaną w wolności od zła, w której Bóg się odzwierciedlił, to Ona jest schodami, które przemierzył Bóg, aby zejść do nas i stać się bliskim i konkretnym: to Ona jest najjaśniejszym znakiem pełni czasu" - podkreślił.

11.18

Ojciec święty nawiązał też do polskiej historii. Podkreślił, że został ona uformowana przez Ewangelię, Krzyż i wierność Kościołowi. "Była świadkiem pozytywnego wpływu autentycznej wiary, przekazywanej z rodziny do rodziny, z ojca na syna, a zwłaszcza przez matki i babcie, którym trzeba bardzo dziękować. Przede wszystkim mogliście namacalnie dotknąć konkretnej i przezornej czułości Matki wszystkich, której przybyłem tutaj oddać cześć jako pielgrzym, a którą pozdrowiliśmy w psalmie jako "chlubę naszego narodu" - mówił zwracając się do wiernych. Po tych słowach papieża rozległy się długie brawa.

11.17

Maryja jako Matka rodziny chce nas strzec razem; z macierzyńską troską, ze swoją obecnością i dobrą radą uczy nas "unikania arbitralnych decyzji i szemrań w naszych wspólnotach" - mówił podczas homilii papież.

11.15

Wierni na jasnogórskich błoniach w trakcie mszy św. z udziałem papieża Franciszka:

11.14

Wskazał, że Bóg jest blisko. "Pan nie chce, żeby się go lękano jak możnego i dalekiego władcy, nie chce przebywać na tronie w niebie czy w podręcznikach historii, ale pragnie schodzić w nasze codzienne wydarzenia, aby iść z nami" - mówił do zgromadzonych wiernych.

11.13

"Także jako Kościół jesteśmy powołani, by to zawsze czynić: słuchać, angażować się i stawać się bliskimi, dzieląc radości i trudy ludzi, aby Ewangelia była postrzegana bardziej konsekwentnie i przynosiła większe owoce: przez pozytywne promieniowanie, poprzez przejrzystość życia" - podkreślił papież. 

11.12

"Myśląc o darze tysiąclecia obfitującego wiarą, wspaniale jest przede wszystkim podziękować Bogu, który podążał z waszym narodem biorąc go za rękę jak jak ojciec bierze za rękę swojego syna, i towarzysząc mu w wielu sytuacjach" - wskazywał papież.


11.10

Papież wskazał też na zadania, jakie powinniśmy podejmować jako członkowie Kościoła. "Jako Kościół jesteśmy powołani, by słuchać, angażować się i stawać się bliskimi, dzieląc radości i trudy ludzi, aby Ewangelia przynosiła większe owoce: przez pozytywne promieniowanie, poprzez przejrzystość życia - mówił na Jasnej Górze.

11.08

Jak dodał, Bóg "woli bowiem pozwolić się ogarnąć przez to, co jest małe, w przeciwieństwie do człowieka, który dąży, by posiadać wciąż coś większego". 

11.07

"Woda zamieniona w wino na weselu (w Kanie Galilejskiej) jest wspaniałym znakiem - ponieważ objawia nam oblubieńcze oblicze Boga. Tego Boga, który zasiada z nami do stołu, który pragnie i dopełnia komunii z nami. Mówi nam, że Pan nie utrzymuje dystansów, ale jest bliski i konkretny, jest między nami i troszczy się o nas, nie decydując za nas i nie zajmując się kwestiami władzy" - mówił Franciszek.


11.05

Franciszek zaznaczył, że "pragnienie władzy i sławy jest rzeczą tragicznie ludzką". "Dawać siebie innym, pozostając w małości i konkretnie wypełniając codzienność, to subtelnie boskie" - wyjaśnił. 


11.04

"Nie ma niezwykłego czynu dokonanego przed tłumem, ani też wystąpienia, które rozwiązywałoby palące kwestie polityczne, jak podporządkowanie narodu panowaniu rzymskiemu. Zachodzi natomiast prosty cud w małej wiosce, rozweselający uroczystość weselną całkowicie anonimowej, młodej rodziny" - mówił papież.

11.02

Jak dodał, w ten sposób dokonuje się "początek znaków dokonanych przez Jezusa" w Kanie Galilejskiej. 

11.00

"Dzisiejsza Ewangelia podejmuje Boży wątek, który delikatnie przenika historię: z pełni czasu przechodzimy do "trzeciego dnia" posługi Jezusa i zapowiedzi godziny zbawienia. Czas się kurczy, a objawienie się Boga zawsze ma miejsce w małości" - mówił papież. 

10: 58

Papież wskazywał, że "objawienie się Boga zawsze ma miejsce w małości". 

10:55

Jak dodał, scena tego świata nie zasłużyła sobie zatem na przyjście Boga, a wręcz "swoi Go nie przyjęli". "Pełnia czasu była zatem darem łaski: Bóg wypełnił nasz czas obfitością swego miłosierdzia, jedynie z miłości zainaugurował pełnię czasu" - zaznaczył papież.

10.50

"Apostoł Paweł mówi nam o wspaniałym planie Bożym: "Gdy nadeszła pełnia czasu, zesłał Bóg Syna swego, zrodzonego z niewiasty". Jednak historia nam mówi, że kiedy nadeszła owa "pełnia czasu", czyli kiedy Bóg stał się człowiekiem, ludzkość nie była szczególnie dobrze nastawiona, nie był to też okres stabilności i pokoju: nie było "złotego wieku" - mówił Franciszek

10. 48

Zdaniem papieża, "z czytań tej liturgii wyłania się Boża myśl, która przechodzi przez ludzką historię i tworzy historię zbawienia".


10.46

Jak zauważył, dokonuje się to w stylu, o jakim mówi Pismo Święte: "jak deszcz spadający na ziemię", "jako najmniejsze z nasion, które kiełkują i rosną". "Zatem wbrew temu, czego moglibyśmy się spodziewać, a może chcielibyśmy - zarówno wówczas, jak i dziś - "Królestwo Boże nie przychodzi dostrzegalnie", ale przychodzi w małości, w pokorze" - podkreślił Franciszek.

10. 44

"Uderza przede wszystkim to, jak się dokonuje przyjście Boga w historii: "zrodzony z niewiasty". Nie ma mowy o wejściu triumfalnym, jakiejkolwiek imponującej manifestacji Wszechmogącego: nie ukazuje się jako oślepiające słońce, ale przychodzi na świat w sposób najprostszy - jako dziecko zrodzone przez matkę" - mówił Franciszek.


10.40

Papież wygłasza homilię

10.38


Tutaj możecie przeczytać pierwszą część naszej relacji na żywo

10.36


Transmisja z uroczytości na Jasnej Górze

"To wydarzenie jest bardzo ważne. Papież jest głową Kościoła katolickiego, a większość Polaków to członkowie tego Kościoła i dla nas zawsze ta wspólnota katolicka była ważna. Mamy też to wielkie doświadczenie papieża Polaka, które wzmocniło odbieranie wartości związanych z Kościołem" - zaznaczył wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, który przybył do Częstochowy na mszę św. z udziałem Franciszka.

10.34

Papież Franciszek przypomina o najważniejszych wartościach chrześcijaństwa - zaznaczył wicepremier Piotr Gliński. Podkreślił, że słowa Franciszka o uchodźcach powinny przekładać się na rozwiązanie nie tylko tego problemu, ale też związanego z terroryzmem.

10: 32

Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą:

10.32

Kilkaset tysięcy wiernych zgromadzonych jest w sektorach na jasnogórskich błoniach, a także w okolicznych parkach oraz na wiodącej od jasnogórskiego wzgórza ku centrum miasta Alei Najświętszej Maryi Panny.10.31

W mszy odprawianej z ołtarza polowego na klasztornych wałach uczestniczą przedstawiciele najwyższych władz, m.in. prezydent Andrzej Duda oraz premier Beata Szydło. 


10.30

Uroczystą liturgię poprzedziła powstała w średniowieczu, najstarsza utrwalona polska pieśń religijna "Bogurodzica", związana z początkami chrześcijaństwa na polskiej ziemi. Pełniła ona wówczas - we współczesnym rozumieniu - rolę pierwszego hymnu państwowego.

10.29

Tuż przed rozpoczęciem mszy papież potknął się. Nic mu się nie stało, został podtrzymany przez duchownych.

10.28

Asystę liturgiczną stanowią klerycy paulińscy oraz diakoni z częstochowskiego seminarium archidiecezjalnego.

10.27

Bezpośrednio przy papieżu koncelebrują: przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, metropolita częstochowski abp Wacław Depo, prymas Polski abp Wojciech Polak i nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore. 


10.26

Mszę koncelebruje ponad tysiąc kapłanów, w tym ok. 150 biskupów, ok. 300 kapłanów przebywających przy ołtarzu oraz ok. 600 księży na błoniach w sektorze przed ołtarzem. 

10.25

Rozpoczyna się uroczysta msza święta  z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski na Jasnej Górze.

10.22

Nie milkną echa wczorajszego krótkiego przemówienia papieża w oknie papieskim na Franciszkańskiej 3, w którym Franciszek wspomniał Macieja Szymona Cieślę. Piotr Studnicki, zastępca rzecznika Archidiecezji Krakowskiej zdradził na Twitterze, jak wyglądały chwile przed wyjściem papieża do okna papieskiego.

Zobacz więcej

10:20

Zatrzymanym okazał się 36-letni ksiądz, koordynator grupy pielgrzymów z Argentyny, u którego zadziałały emocje i który chciał, by papież poświęcił różaniec. "Sprawdzono tożsamość księdza, ustalono, że jego zachowanie nie stanowiło zagrożenia i po wyjaśnieniu sprawy odwieziono księdza do grupy pod Bochnię" - powiedział Mariusz Ciarka.


10.18


"Ostatniej doby policja zabezpieczała ponad 300 miejsc, przeprowadziła 119 eskort policyjnych, w tym 110 w Małopolsce, związanych z wizytą papieża i ważnych gości. Nie odnotowano żadnych zdarzeń mających wpływ na bezpieczeństwo. Jedyny incydent, jaki można była zaobserwować, dotyczył mężczyzny, który podbiegł do papamobile na trasie przejazdu, ale w wyniku błyskawicznej akcji policji został zatrzymany do wyjaśnienia" - powiedział rzecznik Centrum Medialnego Administracji Rządowej na czas ŚDM mł. insp. Mariusz Ciarka.10.16

Generał Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski, który powitał na Jasnej Górze papieża Franciszka podkreślił, że do częstochowskiego sanktuarium sześciokrotnie pielgrzymował św. papież Jan Paweł II, a w 2006 roku także Benedykt XVI.

10.14

Prośba do wiernych o zwinięcie wszystkich transparentów na czas mszy świętej.


10.12

Trwają przygotowania do uroczystej mszy świętej.


10.10

Rzesze pielgrzymów w Częstochowie: Zobacz zdjęcia

10.08

We mszy św. wezmą udział m.in. przedstawiciele najwyższych władz państwowych w tym prezydent Andrzej Duda z małżonką, premier Beata Szydło, setki duchownych i kilkaset tys. wiernych. 

10.06

Papież przybył do Częstochowy na mszę św. z okazji 1050-lecia chrztu Polski. Uroczysta msza święta na jasnogórskich błoniach z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski jest głównym punktem wizyty papieża w mieście. 


10:04

PAP: Papież Franciszek w drodze na Jasną Górę pozdrawiał zgromadzonych na trasie przejazdu wiernych; pogladził po twarzy i ucałował niepełnosprawną dziewczynkę w wózku.

10.02

Zwyczaj obdarowywania różami różnych znaczących miejsc bądź osób znany jest od średniowiecza i związany jest ze święceniem róż przez papieży w czasie Wielkiego Postu - w niedzielę Laetare. Później takimi różami odznaczali osoby lub miejsca zasłużone.


10.00

Drugą papieską różę gospodarzom Jasnej Góry przekazał Benedykt XVI w 2006 r. Została ona wykonana na zamówienie Pawła VI, który chciał osobiście przekazać ją do sanktuarium jasnogórskiego w 1966 r. Jednak ówczesne władze nie zgodziły się na papieską pielgrzymkę z okazji Millenium Chrztu Polski. Dlatego wotum przywiózł dopiero Benedykt XVI. Obecnie znajduje się po prawej stronie Cudownego Obrazu, za różą Jana Pawła II.

9.56

Papież Franciszek przekazał w czwartek gospodarzom Jasnej Góry - ojcom paulinom - złotą różę. To trzecie papieskie wyróżnienie dla sanktuarium. Wcześniej złote róże złożyli tam w darze Jan Paweł II i Benedykt XVI.


9.54


Obraz Matki Bożej Częstochowskiej jest jednym z głównych symboli religijności Polaków. Jego kopię papież ma otrzymać w darze od paulinów.

9.52

Papież Franciszek modli się przed obrazem Matki Bożej Częstochowskiej.

9.51

Jak zaznaczył, od czasów św. papieża Jana XXIII na Jasnej Górze trwa nieustanna modlitwa za ojca świętego w czasie codziennej popołudniowej mszy św. oraz w apelu jasnogórskim. "O tej stałej modlitwie za następcę św. Piotra nadal zapewniamy" - podkreślił o. Chrapkowski. 

9.50

"Ojcze święty, witamy Cię w umiłowanym miejscu świętego Jana Pawła II" - rozpoczął ojciec Chrapkowski.  "Dziś papież Franciszek, Piotr naszych czasów, staje w miejscu wielkiego zawierzenia i gromadzi przy Matce Kościoła, Królowej Polski i świata żywy Kościół" - dodał.


9. 48

Franciszek jest witany przez ojca Arnolda Chrapkowskiego. 

9.46


Papież zmierza do Kaplicy Cudownego Obrazu, gdzie po powitaniu z generałem zakonu paulinów o. Arnoldem Chrapkowskim będzie się modlił i złoży dar dla sanktuarium. 

9.44

Ojciec Święty wita się z pielgrzymami i ojcami paulinami na Jasnej Górze. Pobłogosławił też dzieci. 

9.42

Papież przejeżdża otwartym samochodem pomiędzy wiernymi zgromadzonymi pod sanktuarium, pozdrawiając ich. Radości nie ma końca:

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy