Reklama

Reklama

​Sztuczki i przemoc Pekinu wobec uczestników ŚDM

Jak podaje portal asianews.it władze Chin wysłały do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży swoich agentów, którzy mają szpiegować Chińczyków w Polsce. Serwis informuje również o 50-osobowej grupie, której uniemożliwiono podróż do Krakowa. Katolicy zostali zawróceni z pekińskiego lotniska.

Grupa 50 katolików, której samolot został zawrócony z lotniska w Pekinie, usłyszała, że "pogwałciła wytyczne w sprawie podróży zagranicznych". Jak donosi portal, byli następnie przesłuchiwani przez wiele godzin. Ostrzeżono ich również, by nie kontaktowali się z nikim z zagranicy.

Informację tę miał przekazać portalowi młody, chiński katolik, który obecnie przebywa w Polsce, a dowiedział się o zajściu od proboszcza odpowiedzialnego za zawróconą grupę. Duszpasterzowi zagrożono "poważnymi konsekwencjami", jeśli kolejny uraz usiłowałby zorganizować wyjazd Chińczyków na ŚDM i tym samym "naruszyć prawo".

Asianews.it pisze również, że Pekin ściśle kontroluje Chińczyków, którzy wyjechali do Krakowa. Jak podaje portal, Chiny wysłały do Polski swoich szpiegów.

Reklama

"Władze poprosiły pracowników chińskich firm w Polsce i urzędników różnych chińskich instytucji kulturalnych, by spróbowały zbliżyć się do grup noszących chińskie flagi i uzyskać o nich jak najwięcej informacji" - pisze portal.

Osoby te mają działać w 5-6-osobowych grupach. Noszą duże chińskie flagi i próbują zgromadzić pod nimi rodaków. Serwis opisuje na potwierdzenie tych doniesień grupę napotkaną w pobliżu Bazyliki Mariackiej w Krakowie.

"Grupa machała chińską, czerwoną flagą. Powiedzieli, że są z prowincji Hebei i wyjaśnili, że dostanie się na ŚDM, by spotkać z ludźmi z całego świata, nie było dla nich łatwe" - pisze portal.

Grupa, zapytana o diecezję, z jakiej pochodzi, nie potrafiła odpowiedzieć. Na pytanie o to, kto jest ich biskupem, odpowiedzieli pytaniem: "kto to jest biskup". Zapytani z kolei o towarzyszącego im kapłana, powiedzieli, że nikt taki im nie towarzyszy, bo "nie potrzebują go".

 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy