Reklama

Reklama

Światowe Dni Młodzieży: Pielgrzymi zjeżdżają do Krakowa

Do Krakowa zjeżdżają pielgrzymi, by uczestniczyć w Światowych Dniach Młodzieży, które potrwają niemal tydzień. Od środy w Polsce będzie gościł papież Franciszek, który spotka się z młodymi z całego świata, odprawi też mszę św. na Jasnej Górze oraz odwiedzi Auschwitz.

Światowe Dni Młodzieży odbywają się po raz trzydziesty pierwszy. Według Komitetu Organizacyjnego swój udział w tym wydarzeniu potwierdziło 356 tys. 294 uczestników ze 187 krajów. Oprócz grup zarejestrowanych organizatorzy spodziewają się wielu osób, które na ŚDM przyjadą spontanicznie; najwięcej na uroczystości z papieżem w Campusie Misericordiae w Brzegach, gdzie może być ok. 1,5 mln ludzi.

Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz wielokrotnie podkreślał międzynarodowy wymiar spotkania w Krakowie. "Przybywa młodzież z całego świata, z krajów tak odległych jak Filipiny, Korea, Japonia, Chiny" - mówił. Na ŚDM przyjadą młodzi ludzie ze 187 krajów, po raz pierwszy będą pielgrzymi m.in. z Bangladeszu, Birmy, Gibraltaru, Kosowa, Palestyny i Sudanu Południowego.

Reklama

Spotkanie młodych w Krakowie odbywa się pod hasłem "Błogosławieni miłosierni albowiem oni miłosierdzia dostąpią".  Poniedziałek i wtorek do południa to dla uczestników ŚDM czas na dojechanie do Krakowa i zakwaterowanie, odebranie tzw. pakietów pielgrzyma.

Msza św. oficjalnie rozpoczynająca ŚDM zacznie się we wtorek o godz. 17.30 na krakowskich Błoniach - będzie jej przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Od tego dnia do piątku poszczególne grupy, w wyznaczonych przez organizatorów godzinach, gdy nie ma wydarzeń centralnych, będą szły w pielgrzymkach z Sanktuarium św. Jana Pawła II do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

W środę od rana do południa w różnych miejscach Krakowa odbywać się będą katechezy z biskupami dla poszczególnych grup pielgrzymów, działalność rozpocznie Centrum Powołaniowe, ruszy też Festiwal Młodych - a w nim 250 wydarzeń artystycznych. O godz. 16 na podkrakowskich Balicach wyląduje samolot z papieżem Franciszkiem. W środę zostanie oficjalnie powitany na Wawelu, spotka z prezydentem Andrzejem Dudą i polskimi biskupami. Wieczorem stanie w tzw. oknie papieskim, aby powitać młodzież. Ten punkt papieskiej wizyty będzie się powtarzał przez kolejne dni.

W czwartek przed południem wydarzenia przeniosą się do Częstochowy, gdzie odbędzie się narodowa msza św. z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski z udziałem polskiego prezydenta, premier i członków rządu. Do Krakowa papież wróci o godz. 17; otrzyma klucze do miasta i tramwajem, w towarzystwie niepełnosprawnej młodzieży, przejedzie na Błonia. Tu odbędzie się ceremonia powitania uczestników Światowych Dni Młodzieży.

W piątek rano Franciszek złoży wizytę w b. niemieckim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau, towarzyszyć mu będzie m.in. premier Beata Szydło. Papież pieszo przejdzie przez bramę z napisem "Arbeit macht frei", będzie się modlić przy bloku śmierci i w celi Maksymiliana Kolbego. Tego dnia po południu w szpitalu dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu spotka się z chorymi dziećmi i ich rodzicami, a wieczorem poprowadzi Drogę Krzyżową na krakowskich Błoniach.

W sobotę 30 lipca Franciszek odwiedzi dwa sąsiadujące ze sobą sanktuaria w Łagiewnikach: Bożego Miłosierdzia oraz św. Jana Pawła II. Będzie spowiadał młodzież i odprawi mszę św. z duchowieństwem. Potem, zgodnie z tradycją ŚDM, zje obiad w towarzystwie 12 przedstawicieli młodzieży z różnych krajów: po jednym chłopcu i po jednej dziewczynie z każdego kontynentu oraz z Polski.

Wieczorem Franciszek przyjedzie na Campus Misericordiae w Brzegach koło Wieliczki; pół godziny później rozpocznie się czuwanie modlitewne z młodzieżą. To jedno z głównych wydarzeń ŚDM - będą inscenizacje, świadectwa młodych, śpiew, modlitwy i papieskie błogosławieństwo. Czuwanie potrwa do godz. 21. Po nim Franciszek wróci do siedziby arcybiskupów krakowski, a młodzież zostanie w Brzegach i będzie czekać na wydarzenia niedzielne, kończące ŚDM.

W niedzielę najistotniejszym punktem jest msza św. posłania, która rozpocznie się o godz. 10. Franciszek ogłosi wówczas miejsce i rok kolejnych Światowych Dni Młodzieży. Tego dnia spotka się jeszcze z organizatorami ŚDM i wolontariuszami. Wieczorem odleci do Rzymu.

Z inicjatywy św. Jana Pawła II

Światowe Dni Młodzieży powstały z inicjatywy św. Jana Pawła II 31 lat temu. Pierwsze wielkie spotkanie papieża z młodzieżą świata odbyło się w sobotę 30 marca 1985 r. wieczorem w Rzymie na placu na Lateranie. Punktem kulminacyjnym była msza w przypadającą dzień później w Niedzielę Palmową. Uczestniczyło w niej ponad 300 tysięcy młodych katolików z 70 krajów. Z Polski przyjechało 250 osób. Msza ta przeszła do historii jako pierwszy Światowy Dzień Młodzieży, a całe spotkanie uznano za otwarcie nowego rozdziału dialogu Kościoła z młodymi pokoleniami. W ich trakcie utrwalił się zwyczaj bezpośredniej, spontanicznej rozmowy z papieżem; zadawania pytań, dzielenia się rozterkami i wątpliwościami.

Jan Paweł II na stałe wprowadził spotkania z młodzieżą do kalendarza życia Kościoła. Zdecydował, że w Niedzielę Palmową Dzień Młodzieży będzie obchodzony jednego roku na szczeblu diecezjalnym, a co dwa-trzy lata w wymiarze światowym, w mieście przez niego wskazanym i z jego udziałem.

Jan Paweł II spotykał się z młodzieżą na ŚDM 9 razy, m.in. w Argentynie, Hiszpanii, Polsce (w 1991 r. w Częstochowie), a Filipinach - gdzie uczestniczyła w nich rekordowa liczba, bo 4 mln osób. Ostatnie spotkanie z Jana Pawłem II odbyło się w 2002 roku w Toronto. Papież był już wówczas osłabiony i chory.

Zaprosił młodych do Kolonii, dokąd pojechał w sierpniu 2005 roku już jego następca, Benedykt XVI. On także uczestniczył 3 lata później w spotkaniu w Sydney. Następne spotkanie Benedykt XVI wyznaczył w Rio de Janeiro w Brazylii w 2013 roku. Po jego ustąpieniu z godności do młodzieży pojechał już Franciszek. Pod względem liczebności Rio zbliżyło się do rekordu z Filipin; przybyło tam 3,7 mln osób. Tam zapowiedziany został następny kraj ŚDM - Polska i Kraków w 2016 r.

Dotychczas odbyło 13 ogólnoświatowych zlotów na różnych kontynentach. Kraków jest 14. miejscem Światowych Dni Młodzieży.

Bożena Ławnicka

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy