Reklama

Reklama

ŚDM: ​Wojewoda małopolski o miejscu spotkania z papieżem

Błonia wraz z terenami przyległymi oraz Balice - to dwie alternatywne wobec Brzegów pod Wieliczką lokalizacje, w których mogłaby zostać zorganizowana msza św. kończąca Światowe Dni Młodzieży - poinformował w czwartek wojewoda małopolski Józef Pilch.

Wojewoda mówił dziennikarzom, że do 15 maja ma być gotowy ostateczny raport dotyczący organizacji ŚDM Kraków 2016. Zapewnił, że jako miejsce tzw. mszy św. "posłania" z udziałem papieża Franciszka, która ma się odbyć 31 lipca, zostaną w nim wskazane Brzegi pod Wieliczką, ale będą także dwa inne miejsca zapasowe.

Reklama

"W tym raporcie będą również Brzegi. Będziemy przekazywać po 15 maja szczegółowo, którymi drogami będą poruszać się pielgrzymi i w razie konieczności, którymi drogami ewakuacyjnymi będą opuszczać ten teren. Mamy świadomość, że Brzegi są bardzo poważnie brane pod uwagę przez kurię, więc wojewoda małopolski przygotowuje się do tego bardzo solidnie" - podkreślił Pilch.

"W raporcie przedstawione zostaną także dwa warianty zastępcze, jeśli zajdą wypadki losowe, takie jak powodzie lub wielkie deszcze, gdzie moglibyśmy odbyć to spotkanie" - dodał.

Pilch zaznaczył, że raport będzie analizowany m.in. przez odpowiedzialny za przygotowania do ŚDM zespół, na czele którego stoi szefowa kancelarii premiera Beata Kempa.

Dwa alternatywne warianty to jak mówił wojewoda: Błonia wraz z przylegającym do nich terenami w Parku Jordana i Cichym Kąciku oraz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach (traktowane łącznie jako jedna lokalizacja) oraz tereny w Balicach, które mają być rozważane tylko wówczas, jeśli na ŚDM przyjedzie ponad 2 mln pielgrzymów.

"Błonia lepszą lokalizacją"

Wojewoda zaznaczył, że ostateczna decyzja dotycząca wyboru lokalizacji powinna zapaść po 15 maja, a dla niego najważniejsze jest bezpieczeństwo uczestników uroczystości. Dodał, że w najbliższych dniach będzie gościć w Krakowie przedstawiciel Watykanu odpowiedzialny za bezpieczeństwo.

Pilch powiedział, że jego zdaniem - nie jako urzędnika państwowego - lepszą niż Brzegi lokalizacją uroczystości byłyby krakowskie Błonia.

Jak dodał, w opinii służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo pielgrzymów Brzegi pod Wieliczką, gdzie powstaje Campus Misericordiae, są terenem trudnym do zabezpieczenia. Chodzi m.in. o ograniczenie tego miejsca przebiegiem autostrady i linii kolejowej. "Wyjście 2 - 2,5 mln pielgrzymów z Brzegów po uroczystościach będzie obliczane na 12 do 15 godzin" - podkreślił. Według wojewody wybór Brzegów to decyzja podjęta przez poprzedni rząd.

Zgodnie ze specustawą dotyczą ŚDM organizatorem tego wydarzenia jest Archidiecezja Krakowska. Zapisano w niej także, że wojewoda w porozumieniu z organizatorem opracowuje plan zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego i przedkłada go Komendantowi Głównemu Policji, Komendantowi Głównemu Państwowej Straży Pożarnej, Szefowi Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Szefowi Biura Ochrony Rządu.

"Nie ma planu B"

Sekretarz generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016 bp Damian Muskus mówił w Wielki Czwartek, że nie ma alternatywy wobec lokalizacji uroczystości w Brzegach. "Nie ma planu B. Gdyby był plan B, tobyśmy go prawdopodobnie wybrali, może nawet wcześniej, bo może byłby lepszy niż Brzegi, ale Brzegi są jedyną możliwą lokalizacją, która jest w stanie przyjąć tak wielką liczbę pielgrzymów, których się spodziewamy" - podkreślił bp Muskus. Dodał, że w okolicach Krakowa nie ma miejsca, które mogłoby konkurować z Brzegami.

Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz mówił wówczas, że "nic nie jest zmienione". "Realizujemy program taki, jaki był, przecież nie będziemy w tej chwili ulegać atmosferze, która zaistniała w Europie Zachodniej. Robimy wszystko, żeby ŚDM się udały, były piękne i w tych samych miejscach, w których było to zapowiedziane" - mówił. Jak dodał, uroczystości z udziałem papieża są planowane w Campusie Misericordiae w Brzegach pod Wieliczką i na krakowskich Błoniach. "Nie będziemy ulegać emocjom i atmosferze zagrożenia" - zapowiedział kard. Dziwisz.

Biskup Muskus podkreślił, że ma zaufanie do służb i osób odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa, że jeżeli będą się pojawiały jakieś zagrożenia, podejmą one odpowiednie działania.

ŚDM rozpoczną się 26 lipca w Krakowie; od 27 do 31 lipca będzie w nich brał udział papież Franciszek. W Campusie Misericordiae utworzonym w Brzegach k. Wieliczki planowane jest 30 lipca modlitewne czuwanie młodzieży z udziałem papieża, a w niedzielę 31 lipca msza św. kończąca ŚDM.

Dowiedz się więcej na temat: Światowe Dni Młodzieży

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje