Reklama

Reklama

ŚDM w Polsce: Może wziąć w nich udział 2,5-3 mln osób

"Umocnienie wiary młodych ludzi" to główny cel Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w lipcu przyszłego roku w Krakowie. Organizatorzy spodziewają się 2,5-3 mln osób. Gościem honorowym będzie papież Franciszek. To największe tego typu wydarzenie w Polsce od lat.

Światowe Dni Młodzieży to zapoczątkowane przez papieża Jana Pawła II spotkanie młodych katolików z całego świata. Za siedem miesięcy odbędą się w Krakowie i Wieliczce - potrwają od 26 do 31 lipca. Wcześniej, od 20 do 25 lipca zaplanowano dla pielgrzymów Dni w Diecezjach, które odbędą się na terenie wszystkich polskich diecezji (oprócz Archidiecezji Krakowskiej). Każda diecezja przygotowuje na ten czas specjalne wydarzenia.

Polska drugi raz gospodarzem

Polska po raz drugi będzie gospodarzem takiego spotkania - poprzednio gościła młodych w sierpniu 1991 roku w Częstochowie.

Hasłem ŚDM 2016 jest jedno z ewangelicznych błogosławieństw: "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" - nawiązuje zarówno do rozpoczętego niedawno w Kościele katolickim Roku Miłosierdzia, jak i do kultu Miłosierdzia Bożego zapoczątkowanego przez polską świętą - siostrę Faustynę Kowalską.

Reklama

Przestrzeń dialogu i umocnienie wiary

Jak wyjaśniał w rozmowie z PAP dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Grzegorz Suchodolski, głównym celem ŚDM jest stworzenie dla młodych ludzi przestrzeni dialogu i umocnienie ich wiary.

"Szczególnie jest to ważne dla tych młodych, którzy przybywają z krajów, gdzie chrześcijaństwo jest mniejszością i jest prześladowane. Wiemy, że dzisiaj takich krajów nie brakuje. I ta właśnie przestrzeń umocnienia wiary, świadectwa jest cały czas głównym celem ŚDM, które we wspólnocie wzajemnej prowadzą do wyboru Jezusa Chrystusa jako Pana i Zbawiciela" - powiedział.

"Kościół, który idzie na poszukiwanie młodych"

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich kard. Stanisław Ryłko mówił, że podstawowym wyzwaniem dla Kościoła w Polsce - i nie tylko w Polsce - jest to, by odnalazł się w nowej funkcji: Kościoła otwartego, który idzie na poszukiwanie młodych.

"Kościół, który wychodzi z własnego podwórka, nieraz ciasnego, wychodzi z zakrystii, odzyskuje odwagę misyjną. Kościół, który ma odwagę wychodzić naprzeciwko młodych, nie tylko tych, których już mamy w parafiach, ale także tych - jak mówi Ojciec Święty - z peryferii, którzy są jeszcze daleko od Chrystusa, ale szukają go i stawiają sobie ważne pytania" - mówił w listopadzie na międzynarodowym spotkaniu przygotowawczym do ŚDM w Wadowicach.

Przygotowania ze strony rządu

Do tak ważnego i dużego wydarzenia przygotowuje się również rząd. Niedawno powołano pełnomocnika ds. organizacji ŚDM, został nim były dziennikarz "Rzeczpospolitej" Paweł Majewski.

Jak mówił PAP, czasu pozostało niewiele, a premier Beata Szydło chce, by ŚDM były imprezą na najwyższym poziomie organizacyjnym, godnie prezentującym Polskę; by promowały nasz kraj za granicą. "Dlatego te wszystkie zaległości, również finansowe, będziemy nadrabiać" - powiedział. Zaznaczył, że priorytetowym zadaniem rządu jest przygotowanie specustawy, która ułatwiałaby procedury związane z organizacją ŚDM.

Za największe wyzwania Majewski uznał m.in. zapewnienie opieki medycznej dla pielgrzymów i ustalenie zasad współpracy między resortami zdrowia, obrony i MSWiA, które mają swoje lecznice, a także podjęcie działań na rzecz zwiększenia składów pociągów, które będą jednym z głównych środków transportu na ŚDM.

Idea Jana Pawła II

Światowe Dni Młodzieży wymyślił Jan Paweł II. Mówił o tym podczas spotkania opłatkowego z kardynałami i pracownikami Kurii Rzymskiej 20 grudnia 1985 roku. Papież chciał, by spotkania te odbywały się co roku w diecezjach, a co 2-3 lata w wyznaczonym przez niego miejscu jako spotkanie międzynarodowe.

Na początku Jan Paweł II spotykał się z młodymi w Rzymie - w 1984 roku i 1985 roku. Później, od 1987 roku - w innych miastach, m.in. Buenos Aires, Santiago de Compostela, Denver, Paryżu. Ostatnie ŚDM z Janem Pawłem II odbyły się w 2002 roku w Toronto.

Jego następca - papież Benedykt XVI - spotkał się z młodymi trzykrotnie. W 2005 roku w Kolonii, w 2008 roku w Sydney i w 2011 roku w Madrycie.

Ostatnie ŚDM miały miejsce w 2013 roku w Rio de Janeiro, już z papieżem Franciszkiem, gdzie ogłoszono, że gospodarzem kolejnego spotkania z młodymi w 2016 roku będzie Kraków.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy