Reklama

Reklama

ŚDM: W Polsce jest już ponad 51 tys. pielgrzymów

W Polsce jest już 51 tys. pielgrzymów, a kolejne 9 tys. ma dojechać w czwartek - poinformował komendant główny policji nadinspektor Jarosław Szymczyk podczas odprawy służb w Legionowie. ŚDM zabezpieczać będzie 38 tys. funkcjonariuszy różnych służb.

W środę w całym kraju odbyło się 89 imprez związanych z ŚDM, w których uczestniczyło 44 tys. pielgrzymów. "Na dzisiaj zaplanowano 230 imprez w kraju, z czego największy będzie koncert w Warszawie. Spodziewany się na nim około 40 tys. osób" - powiedział nadinsp. Szymczyk.

W odprawie służb uczestniczy szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Jak powiedział, są one przygotowane do Światowych Dni Młodzieży. Poinformował, że wydarzenie zabezpieczać będzie 38 tys. funkcjonariuszy różnych służb. "Mamy odpowiednie narzędzia do tego; mamy ustawę antyterrorystyczną. Przywróciliśmy tymczasową kontrolę na granicach. Jesteśmy w stałym kontakcie z organizatorami" - powiedział Błaszczak. Jak zaznaczył, jest przekonany, że "to będzie bardzo ważne wydarzenie dla Polski, że pielgrzymi z całego świata będą wzbogaceni o nowe doświadczenia, związane m.in. z gościnnością Polski".

Reklama

W odprawie biorą udział m.in. szefowie: policji nadinsp. Jarosław Szymczyk, BOR - płk Andrzej Pawlikowski, Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Leszek Suski i wiceszef Straży Granicznej gen. bryg. Jacek Bajger oraz szefowie podoperacji: w Krakowie wiceszef tamtejszej policji insp. Paweł Dzierżak i na Śląsku - wicekomendant śląskiej policji insp. Roman Rabsztyn.

Ochrona dla Franciszka

Szef BOR poinformował, że 800 funkcjonariuszy Biura będzie zapewniać ochronę papieżowi oraz osobom mu towarzyszących a także innym VIP-om.

Z najnowszych danych SG wynika, że w od przywrócenia tymczasowej kontroli na polskich granicach z innymi krajami Unii Europejskiej od 4 lipca zatrzymano ponad 160 osób. Większość z nich nie miała dokumentów lub miała dokumenty sfałszowane.

Jak poinformował Bajger w związku z ŚDM wydano 14,3 tys. wiz. Z pasów odpraw na przejściach granicznych tylko w środę skorzystało ok. 7 tys. pielgrzymów.

Kontrola służb

Centrum zaczęło działać trzeciego lipca, na tydzień przed warszawskim szczytem NATO. To stąd mają być koordynowane i nadzorowane działania służb związane z zabezpieczeniem ŚDM. Osobą bezpośrednio odpowiedzialną za operacje jest zastępca szefa policji insp. Jan Lach. Sztaby utworzone zostały też w komendach wojewódzkich: małopolskiej i  śląskiej - gdzie będą odbywać się uroczystości.

W Policyjnym Centrum Dowodzenia pracuje ponad 100 funkcjonariuszy - z policji oraz m.in. SG, PSP, BOR i ABW. Większość załogi stanowią policjanci z różnych pionów i różnych województw. Swoich przedstawicieli w Centrum ma też Straż Graniczna, Państwowa Straż Pożarna, Biuro Ochrony Rządu a także formacje, które nie podlegają MSWiA - m.in. ABW i Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych.

Do współpracy zaproszono także specjalistów z Interpolu, z grupy IMEST (Major Event Support Team) obsługującej duże wydarzenia, nie tylko masowe. Eksperci wejdą w skład zespołu centrum, wspierając polskich funkcjonariuszy dostępem do pełnych baz danych Interpolu. Centrum wyposażone jest w najnowocześniejszy sprzęt, np. z możliwością dostępu do obrazów rejestrowanych przez kamery znajdujące się w policyjnych śmigłowcach, do baz danych. Dysponuje ono łącznością jawną i niejawną. Po raz pierwszy uruchomione zostało w maju 2012 r. tuż przed Euro 2012.

Powstało na bazie Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, a jego utworzenie kosztowało 18 mln 517 tys. zł. Już wtedy zapowiadano, że ta inwestycja będzie wykorzystywana w czasie innych zabezpieczeń. Na powierzchni w sumie 1200 metrów kwadratowych znalazło się m.in. 95 stanowisk komputerowych; centrum wyposażono w niezależne zasilanie, łączność światłowodową i satelitarną

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne