Reklama

Reklama

Pielgrzymi z Kalisza pod wrażeniem papieskich słów. "Chwytają za serce"

​Papieskie słowa skierowane do uczestników Światowych Dni Młodzieży rozważane będą podczas 379. Kaliskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. To jedna z nielicznych pielgrzymek, której uczestnicy idą w obie strony. Niewykluczone, że jest ona najstarsza w Polsce.

We wtorek na Jasną Górę wyruszyły grupy z Kalisza. Pątnicy mają do pokonania w obie strony około 300 kilometrów. Pierwsze grupy pielgrzymów z diecezji kaliskiej są w drodze do Częstochowy już od ubiegłego tygodnia. Według szacunków organizatorów, w sobotę na Jasną Górę wejdzie - podobnie jak w poprzednich latach - ok. 2,5 tys. osób.

Kierownik pielgrzymki ks. Rafał Kopis powiedział, że nieprzypadkowo hasło tegorocznego pielgrzymowania jest takie samo, jak hasło zakończonych kilka dni temu Światowych Dni Młodzieży: Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią.

Reklama

- Hasło jest kontynuacją błogosławieństw, które wskazał nam papież Franciszek. W poprzednich latach rozważaliśmy, co znaczy być ubogim w duchu, i jak walczyć o czyste serce. W tym roku mówimy o błogosławionych miłosiernych. To miłosierdzie ma się realizować w naszym życiu; mamy nie tylko je zgłębiać, ale i nim żyć. Wspólna droga daje nam ku temu sposobność: to wzajemna pomoc i świadczenie o Panu Bogu wśród tych, którzy nas goszczą - powiedział.

Jak dodał, ważnym tematem towarzyszącym pielgrzymom będą też słowa kierowane do młodych z całego świata w trakcie niedawnej wizyty w Polsce papieża Franciszka.

"Słowa papieża chwytają serce"

- Chciałbym, aby pielgrzymowaniu towarzyszył ten entuzjazm Światowych Dni Młodzieży. Byśmy mieli w pamięci słowa papieża Franciszka, wskazującego, by młodzi nie stali się zbyt szybko emerytami, byśmy wstawali z kanap, zakładali wyczynowe buty. Przekaz, sposób mówienia i to co mówił papież Franciszek - tego po prostu nie można pominąć. To jest tak żywe, tak chwytające za serce młodego człowieka. Będziemy rozważać jego słowa - zapewnił.

W związku z tym, że kaliska pielgrzymka wyrusza z miasta sanktuarium św. Józefa i do niego wraca, jej stałym hasłem są słowa: "Od Józefa do Maryi i od Maryi do Józefa".

- Nasz powrót 19 sierpnia jest zawsze oczekiwany i gorąco witany w Kaliszu. W tym roku na zakończenie pielgrzymki, przed sanktuarium św. Józefa sprawowana będzie dziękczynna msza św. - powiedział ks. Kopis.

Przebieg pielgrzymki będzie relacjonowany w mediach społecznościowych, na antenie diecezjalnego radia i na ogólnopolskiej antenie publicznej rozgłośni. Transmisje z części wydarzeń znajdą się też w diecezjalnej telewizji internetowej.

Kaliska pielgrzymka po raz pierwszy wyruszyła w 1637 r. Jest jedyną pieszą pielgrzymką w kraju, która od początku istnienia nieprzerwanie przychodzi na Jasną Górę. Według niektórych dokumentów, kaliscy pielgrzymi pojawili się w Częstochowie już w 1607 roku. Niewykluczone więc, że Kalisz jest miejscem, skąd wychodzi najstarsza pielgrzymka w Polsce.

Oficjalnie za najstarszą polską pielgrzymkę do Częstochowy uznaje się pielgrzymkę z Gliwic, która - według kronik - po raz pierwszy wyruszyła we wrześniu 1626 roku.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje