Reklama

Reklama

Oficjalny program wizyty papieża Franciszka w Polsce

Papież będzie w Polsce od 27 do 31 lipca. Odwiedzi Kraków, Jasną Górę i Oświęcim - poinformował w czwartek koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży bp Damian Muskus. Nowym punktem jest m.in. spotkanie z dziećmi w szpitalu w Krakowie-Prokocimiu.

Papież przyjeżdża do Polski w związku ze Światowymi dniami Młodzieży.

Oficjalny program papieskiej wizyty zaprezentowano na równoczesnych konferencjach w Krakowie i Warszawie.

Jest kilka zmian w programie

W stosunku do wstępnego, ogłoszonego w marcu programu jest kilka nowości. Franciszek spotka się z chorymi dziećmi i ich rodzinami w szpitalu w Krakowie-Prokocimiu, przejedzie tramwajem z niepełnosprawną młodzieżą, odwiedzi siostry prezentki oraz pobłogosławi dwa budynki, w których udzielana jest pomoc potrzebującym.

27 lipca 2016 roku

Samolot z Franciszkiem wyląduje na lotnisku w Balicach w środę 27 lipca, ok. godz. 16.00.

Reklama

- Dla prezydenta Andrzeja Dudy każde spotkanie z ojcem świętym jest ogromną radością - powiedziała szefowa kancelarii prezydenta Małgorzata Sadurska. Przypomniała, że w Krakowie Andrzej Duda po raz trzeci spotka się z Franciszkiem. Prezydent wraz z małżonką powita papieża na wojskowym lotnisku w Balicach.

Oficjalna ceremonia powitania papieża planowana jest później na Wawelu. Tam Franciszek spotka się znów z prezydentem, a następnie polskimi biskupami.

Wieczorem papież Franciszek stanie w tzw. oknie papieskim - ten punkt wizyty będzie się powtarzał w inne dni.

28 lipca 2016 roku

W czwartek 28 lipca rano Franciszek pojedzie do klasztoru na Jasnej Górze. Tu odbędzie się ogólnonarodowa msza św. z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski. Mszę św. koncelebrować będą biskupi i księża, w obecności prezydenta i najwyższych władz.

Wieczorem papież wróci do Krakowa, otrzyma symboliczne klucze do miasta i przejedzie tramwajem na Błonia. Będzie mu towarzyszyła niepełnosprawna młodzież. Wspólnie dojadą na ceremonię rozpoczęcia Światowych Dni Młodzieży na Błoniach.

29 lipca 2016 roku

W piątek 29 lipca głównym punktem będzie wizyta Franciszka w byłym niemieckim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau. Po południu tego dnia papież uda się do szpitala dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu i spotka z chorymi dziećmi i ich rodzicami.

30 lipca 2016 roku

Sobota 30 lipca to dzień wizyty w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Tego dnia będzie też spowiadał młodzież, odprawi mszę św. w Sanktuarium Jana Pawła II wraz z polskim duchowieństwem. Wieczorem przejedzie na Campus Misericordiae w Brzegach, gdzie odbędzie się czuwanie modlitewne w ramach ŚDM.

31 lipca 2016 roku

Ostatniego dnia pobytu w Polsce najważniejszym punktem dnia jest msza św. tzw. posłania, skierowana do uczestników ŚDM. A po południu, jeszcze przed wylotem do Włoch, spotkanie w wolontariuszami ŚDM.

570 tys. zarejestrowanych pielgrzymów, w tym 170 tys. z Polski

Na Światowe Dni Młodzieży zarejestrowało się 570 tys. pielgrzymów ze 185 krajów, w tym 170 tys. z Polski. Zgłosiło się także 841 biskupów z całego świata - podała w czwartek rzeczniczka komitetu organizacyjnego ŚDM Dorota Abdelmoula.

- To jest także 20 tys. wolontariuszy, którzy będą posługiwali podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. To jest 40 tys. wolontariuszy, którzy od dwóch lat przygotowują polskie diecezje na przyjęcie pielgrzymów - mówiła Abdelmoula na konferencji prasowej w Warszawie.

Standardy zabezpieczenia ŚDM

- Standardy zabezpieczenia wizyty papieża w Polsce i ŚDM są najwyższej jakości zarówno ze względu na procedury, które zostały urealnione, unowocześnione i dostosowane do obecnych potrzeb, na sprzęcie skończywszy - powiedziała podczas konferencji w episkopacie szefowa kancelarii premiera Beata Kempa.

- Mogę z pełną odpowiedzialnością - wsparta przez pana pełnomocnika Majewskiego - powiedzieć, że w fazie planów i w przeważającej fazie realizacji jesteśmy gotowi i zapraszamy młodzież bardzo serdecznie - zapewniła.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy