Reklama

Reklama

Nowy szef KGP o ŚDM: Priorytetem przeciwdziałanie zagrożeniom terrorystycznym

Priorytetem i wyzwaniem dla policji oraz innych służb na Światowe Dni Młodzieży są kwestie związane z przeciwdziałaniem i niwelowaniem zagrożeń terrorystycznych - mówi nowy komendant główny policji nadinsp. Jarosław Szymczyk.

Światowe Dni Młodzieży rozpoczną się 26 lipca w Krakowie; od 27 do 31 lipca będzie w nich brał udział papież Franciszek. Według szacunków różnych służb do Polski może przyjechać nawet 2-3 mln ludzi z całego świata.

Reklama

- Od wielu miesięcy staramy się przygotować do zabezpieczenia tych wydarzeń, tak aby uczestnicy Światowych Dni Młodzieży byli w Polsce bezpieczni i czuli się tutaj dobrze. Poziom przygotowań policji na dzień dzisiejszy daje wysoką gwarancję zapewnienia bezpieczeństwa - podkreślił Szymczyk.

Nowy szef policji przyznał, że największym wyzwaniem są kwestie związane z zagrożeniem terrorystycznym. - W tym zakresie bardzo intensywnie współpracujemy z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a także z innymi służbami, aby to zagrożenie niwelować lub maksymalnie ograniczyć. Zapewnienie bezpieczeństwa to w tej chwili główny kierunek naszych działań - powiedział Szymczyk.

Przed ŚDM policja współpracuje m.in. z Żandarmerią Watykańską, której przedstawiciele pod koniec kwietnia po raz kolejny odwiedzą Polskę. Z nieoficjalnych informacji PAP zbliżonych do MSWiA wynika, że polskie i watykańskie służby przeprowadzą rekonesans miejsc, które odwiedzi papież Franciszek. - To będzie bardzo ważna wizyta, podczas której będziemy jeszcze dopracowywać ostatnie szczegóły - powiedział szef KGP.

"Strona kościelna podejmuje decyzje co do lokalizacji wydarzeń podczas ŚDM"

Podkreślił, że to organizator - czyli strona kościelna - podejmuje decyzje co do lokalizacji wydarzeń podczas ŚDM. - Nie mamy na to wpływu. Oczywiście przekazujemy swoje opinie. Opracowujemy plany ewakuacji z miejsc, gdzie te imprezy będą się odbywały. Bardzo istotny obszar naszego działania związany jest z przyjazdem i pobytem w Polsce VIP-ów - powiedział komendant.

W związku z tym na czas ŚDM do trzech garnizonów - małopolskiego, śląskiego i stołecznego - zostaną skierowani dodatkowi policjanci z innych województw. Chodzi m.in. o funkcjonariuszy prewencji, ruchu drogowego oraz kryminalnych. - Z oczywistych względów nie chciałbym mówić o liczbach funkcjonariuszy, którzy będą skierowani do wsparcia tych trzech województw - powiedział Szymczyk.

Komendant poinformował, że policja wnioskowała także o wprowadzenie różnych ograniczeń podczas ŚDM. Chodzi m.in. o zakaz noszenia broni, zakaz przewożenia materiałów wybuchowych i środków niebezpiecznych. - Myślimy także o kwestii przewozu paliw w cysternach oraz o stacjach benzynowych w pobliżu, ale tutaj nie zapadły jeszcze wiążące ustalenia - zastrzegł Szymczyk.

Podczas ŚDM na ulicach pojawią się wspólne patrole policjantów i funkcjonariuszy Żandarmerii Wojskowej. - Będziemy mieli także wsparcie żołnierzy i strażaków. Tych zadań jest bardzo dużo - powiedział Szymczyk.

Policja przygotowuje specjalne informatory i poradniki dla uczestników ŚDM zawierające podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa, a także wykaz numerów alarmowych. - Funkcjonariusze są także zaangażowani w szkolenia wolontariuszy, którzy będą się opiekowali grupami pielgrzymów. Mamy też wielu policjantów, którzy świetnie posługują się językami obcymi. Chcemy takich ludzi w naszych szeregach wykorzystać w trakcie Światowych Dni Młodzieży, by przełamać te bariery komunikacyjne - powiedział komendant główny policji.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne