Reklama

Reklama

Na ulicach Krakowa coraz więcej pielgrzymów

Na krakowskich ulicach widać coraz więcej młodych ludzi z różnych stron świata, ubranych w kolorowe koszulki, z flagami i symbolami Światowych Dni Młodzieży. Na Rynku Głównym, na dużej scenie trwają próby muzycznego przedstawienia.

W poniedziałek w południe na Rynku Głównym i przyległych do niego uliczkach widać coraz więcej młodych ludzi z plecakami, którzy przybywają na Światowe Dni Młodzieży. Przemierzają miasto i pozdrawiają się nawzajem; wiele osób siedzi w kawiarniach, na ławkach, skwerach. Na twarzach pielgrzymów widać zmęczenie po podróży. Większość grup ma za sobą flagi, m.in. Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Włoch i Australii.

Na ulicy Franciszkańskiej przed papieskim oknem trwają przygotowania, gotowa jest już scena. Widać organizatorów i policję. W kościele franciszkanów msze św. odprawiane są nie tylko po polsku; w poniedziałek przed południem - modlono się po angielsku, ale uczestników nabożeństwa nie było wielu.

Reklama

W różnych częściach miasta pielgrzymom pomagają wolontariusze, w niebieskich koszulkach. Na Rynku Głównym, na dużej scenie trwają próby muzycznego przedstawienia. Ćwiczy także orkiestra. Przed sceną gromadzą się młodzi ludzie i robią zdjęcia; wśród nich m.in. grupa Australijczyków w podkoszulkach z napisem "Błogosławieni miłosierni albowiem oni miłosierdzia dostąpią". Na rynku można również kupić pamiątki związane ŚDM, np. popularne i bardzo widoczne chorągiewki z logiem imprezy.

Dużym zainteresowanie cieszą się punkty informacyjne rozstawione w centrum Krakowa. Jedno z takich miejsc ustawione jest przy Sukiennicach, nieopodal pomnika Mickiewicza.

Wolontariusz z Zimbabwe Clyde Takwada mówi PAP, że od rana wielu pielgrzymów przychodzi, bierze ulotki, pyta o zabytki; o to, jak można dojść na Błonia, gdzie we wtorek wieczorem odbędzie się msza św. rozpoczynająca ŚDM. Dodał, że jest w Polsce, a także w Europie po raz pierwszy. Z uśmiechem stwierdził, że bardzo mu się podoba pogoda w Krakowie - myślał, że będzie chłodniej. Clyde powiedział, że nie spotkał jeszcze żadnego swojego rodaka, ale zapewnia, że w najbliższych dniach w Krakowie pojawi się duża grupa z jego kraju.

Na przyjazd pielgrzymów przygotowują się także krakowskie restauracje - na części z nich znajdują się specjalne oznaczenia informujące o możliwości zrealizowania talonu żywieniowego przeznaczonego dla uczestników ŚDM. Na tablicach z menu wydzielono specjalne miejsce, w których pojawi się oferta dla pielgrzymów.

Centralne uroczystości ŚDM odbywać się będą od 26 do 31 lipca w Krakowie oraz w Brzegach k. Wieliczki. Od 27 lipca będzie w nich uczestniczył papież Franciszek, który odwiedzi także Częstochowę i Oświęcim.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy