Reklama

Reklama

MZ przygotowało na ŚDM projekt dot. powiadamiania o zakażeniach

Błonica, cholera, dur brzuszny, dżuma, odra, ospa i wąglik - to niektóre z chorób, których wykrycie na obszarze objętym zabezpieczeniem medycznym Światowych Dni Młodzieży należy zgłosić w ciągu dwóch godzin. Projekt rozporządzenia trafił właśnie do uzgodnień.

Na obszarze objętym zabezpieczeniem medycznym Światowych Dni Młodzieży wprowadzony zostanie specjalny mechanizm powiadamiania o podejrzeniu lub rozpoznaniu zakażeń i chorób zakaźnych. Zgłoszenia przekazywane mają być do państwowych inspektorów sanitarnych.

Rozporządzenie ministra zdrowia

Reklama

Projektowane rozporządzenie ministra zdrowia określa wykaz zakażeń, chorób zakaźnych oraz biologicznych czynników chorobotwórczych, które mają być zgłaszane w czasie nie dłuższym niż 2 godziny od chwili powzięcia podejrzenia, rozpoznania lub uzyskania wyniku badania.

Wykaz dotyczący zakażeń i chorób zakaźnych obejmuje 25 pozycji, znajdują się na nim m.in. błonica, cholera, choroba wirusowa Ebola, dur brzuszny, dżuma, odra, ospa i wąglik.

Wykaz biologicznych czynników chorobotwórczych ma 27 punktów, m.in. pałeczki legionelozy, pałeczkę czerwonki, wirus zapalenia wątroby typu A i rotawirusy.

W uzasadnieniu projektu wskazano, że obejmuje ono te zakażenia oraz choroby zakaźne, które ze względu na ciężki przebieg oraz przenoszenie się z człowieka na człowieka, wykazują duży potencjał epidemiczny, w szczególności w przypadku zgromadzeń masowych.  

Autorzy regulacji zaznaczają, że takie choroby jak np. borelioza, choroby krwiopochodne (wirusowe zapalenie wątroby typu B i C), choroby przenoszone drogą płciową (HIV, AIDS, kiła, rzeżączka) powinny nadal być zgłaszane w trybie rutynowym.

Rozporządzenie MZ jest wydawane na podstawie ustawy dotyczącej szczególnych  rozwiązań związanych z organizacją wizyty Jego Świątobliwości papieża Franciszka w Rzeczypospolitej Polskiej oraz Światowych Dni Młodzieży-Kraków 2016.

ŚDM

Światowe Dni Młodzieży odbywać się będą od 26 do 31 lipca w Krakowie i w Brzegach k. Wieliczki. Od 27 do 31 lipca będzie w nich uczestniczył papież Franciszek.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje