Reklama

Reklama

List kard. Dziwisza po ŚDM i śmierci kard. Macharskiego

Dziękujemy Bogu za dar pielgrzymki papieża Franciszka i za życie, posługę oraz cierpienie kardynała Franciszka Macharskiego - napisał w liście pasterskim metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. List będzie czytany w niedzielę w kościołach archidiecezji.

"Wracamy do tych przeżyć, dziękując dobremu Bogu za dar pielgrzymki Ojca Świętego Franciszka wraz w rzeszą ludzi młodych z całego świata oraz dziękując za wszelkie dobro, jakim Bóg nas obdarzył przez życie i posługę, a w ostatnim czasie przez cierpienie kardynała Franciszka, wieloletniego pasterza Archidiecezji Krakowskiej" - napisał kard. Dziwisz w liście pasterskim do wiernych.

Według metropolity, "można powiedzieć, że ukazywanie Jezusa było głównym przesłaniem nauczania papieża Franciszka podczas ŚDM" - gdy zachęcał młodych, aby pokonywali strach i własne ograniczenia i mówił "Nie lękajcie się, zaufajcie Jezusowi"; gdy stawiał trudne pytania, związane z obozami koncentracyjnymi i niewinnym cierpieniem dzieci i pomagał odnajdywać odpowiedź w Jezusie, który zawsze jest przy człowieku; gdy wzywał młodych, aby zamienili wygodną kanapę na wyczynowe buty i wyjaśniał, że właśnie taką drogę, pełną dynamizmu i aktywności, wskazuje Jezus. Także - gdy mobilizował do okazywania innym miłosierdzia i "zapewniał, że nigdy w tym działaniu nie jesteśmy sami".

Reklama

"Dziękujemy Ojcu Świętemu Franciszkowi za jego obecność i skierowane do nas słowa, za sprawowanie Eucharystii i sakramentu pokuty, za życzliwość i błogosławieństwo" - napisał kard. Dziwisz.

"Widzieliśmy rzesze ludzi młodych, pełnych ognia i zapału"

Jak podkreślił, w czasie ŚDM można było w szczególny sposób doświadczyć realizacji słów Jezusa o rozpaleniu ognia, który przyniósł na ziemię. "Widzieliśmy rzesze ludzi młodych, pełnych ognia i zapału, zdolnych do poświęcenia i ofiary, umiejących trwać w milczącej adoracji i wyśpiewywać z entuzjazmem swoje uwielbienie wobec Boga, zdolnych do pokonania podziałów dzielących wiele narodów" - podsumował kardynał.

"Zobaczyliśmy na nowo, że Bóg rzeczywiście rozpala ludzkie serca i przemienia ludzkie życie. W naszych parafiach, a także w tak wielu rodzinach i wspólnotach, panowała pełna wiary i miłości atmosfera. Odkryliśmy, że razem potrafimy dokonać więcej, niż nam się wcześniej wydawało" - stwierdził metropolita krakowski.

Kard. Dziwisz podziękował w liście wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie i przeżycie Światowych Dni Młodzieży: kapłanom, członkom Komitetu Organizacyjnego, wolontariuszom, komitetom parafialnym, a także policjantom, żołnierzom, strażakom, służbom porządkowym i medycznym, dziennikarzom i komentatorom. "Dziękuję także ludziom chorym, którzy przez modlitwę i ofiarowanie swoich cierpień wypraszali u Boga błogosławieństwo dla tego wydarzenia" - napisał.

"Szczególne słowa podziękowania dla władz państwowych"

"Szczególne słowa podziękowania kieruję do władz i instytucji państwowych, do władz miasta Krakowa i województwa małopolskiego. Wszystkim ludziom dobrej woli dziękuję za każde dobro ofiarowane w trosce o przygotowanie i przeżycie tego niezapomnianego spotkania młodych w Krakowie" - napisał kardynał Dziwisz.

Wspomniał również, że w wydarzenia ŚDM wpisuje się także śmierć kard. Franciszka Macharskiego. "Gdy my przeżywaliśmy wielkie wydarzenia Światowych Dni Młodzieży, On składał Bogu dar cierpienia na szpitalnym łożu" - napisał kardynał.

"Niech hasło Światowych Dni Młodzieży: "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią", będzie dla nas drogowskazem na dalszą drogę życia" - zaapelował na zakończenie listu metropolita.

List pasterski kard. Stanisława Dziwisza zostanie odczytany we wszystkich kościołach i kaplicach archidiecezji krakowskiej w niedzielę 14 sierpnia.Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne