Reklama

Reklama

Kulminacyjne wydarzenia ŚDM. "Największym wyzwaniem logistyka"

299 karetek, 5 śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i 17 patroli na quadach będzie zabezpieczać wydarzenia, które odbędą się 30 i 31 lipca w ramach Światowych Dni Młodzieży w Brzegach. - Największym wyzwaniem i jednocześnie największym osiągnięciem jest logistyka, czyli przygotowanie zaplecza dla profesjonalistów - zaznaczyła Joanna Sieradzka, rzecznik prasowy krakowskiego pogotowia ratunkowego.

Zabezpieczeniem medycznym koordynuje Krakowskie Pogotowie Ratunkowe, w którym utworzony został specjalny sztab.

- Zabezpieczenie zostało przygotowane tak, aby było jak najbardziej elastyczne. Staramy się podążać za pielgrzymami, czyli w sytuacji, gdy się przemieszczają, następuje alokacja zarówno karetek, jak i patroli pieszych. Cały czas na bieżąco monitorujemy sytuację i kierujemy nasze siły w miejsca, gdzie mogą być najbardziej potrzebne - wyjaśniła Joanna Sieradzka, rzecznik prasowy krakowskiego pogotowia ratunkowego.

Dla osoby z zewnątrz zabezpieczenie medyczne sprowadza się do tego, co jest widoczne na pierwszy rzut oka: karetek, sprzętu, namiotów szpitalnych, śmigłowców i patroli. - Tak naprawdę, jest to tylko niewielki wycinek całej pracy i w dodatku najłatwiejszy do przygotowania. Największym wyzwaniem i jednocześnie największym osiągnięciem jest logistyka, czyli przygotowanie zaplecza dla profesjonalistów - zaznaczyła Sieradzka.

Reklama

Krakowskie Pogotowie Ratunkowe musiało opracować specjalne procedury, np. jednolite standardy wyposażenia w sprzęt, leki i personel każdego ogniwa pomocy, schematy współpracy pomiędzy jednostkami, a nawet procedurę postępowania z odpadami medycznymi.

Specjalne procedury

Odrębnego opracowania wymagała dokumentacja medyczna.  - Krakowskie Pogotowie na potrzeby Światowych Dni Młodzieży przygotowało specjalny obieg dokumentacji medycznej. Karty informacyjne są samokopiujące, dzięki czemu zawsze jeden egzemplarz może otrzymać pacjent, drugi pozostaje w systemie - tłumaczyła Sieradzka.

Podczas przygotowań korzystano z doświadczeń podczas zabezpieczenia poprzednich pielgrzymek papieskich w Krakowie oraz innych plenerowych wydarzeń o dużej skali.  - Pod uwagę brane były te schematy zabezpieczenia, a także analizy przebiegu innych podobnych spotkań - przede wszystkim zabezpieczenie poprzednich edycji Światowych Dni Młodzieży, szczególnie tych, które odbywały się w miastach europejskich- wyjaśniła.

Krakowskie pogotowie ratunkowe poinstruowało również pielgrzymów, jak powinni przygotować się do kulminacyjnych uroczystości, aby je bezpiecznie przeżyć.

Zażyj leki

Jeśli zażywasz na stałe leki, nie zapomnij o tym przed wyjściem. Zabierz ze sobą leki, jeśli wiesz, że nie zdążysz wrócić do domu przed porą, o której masz przyjąć kolejne dawki.

Nie bądź głodny

Zjedz posiłek przed wyjściem i weź ze sobą przekąski. Brak posiłku, brak snu, zmęczenie i emocje to jedne z przyczyn zasłabnięć.

Zabierz wodę

Jest gorąco i trzeba uważać, żeby nie doprowadzić do odwodnienia.

Ubierz się odpowiednio

Może być upał, więc należy wziąć lekkie i przewiewne ubranie oraz lekkie nakrycie głowy. Warto też posmarować się kremem z filtrem oraz zabrać okulary przeciwsłoneczne, a na chłodny wieczór odpowiednie, wygodne buty, a także kurtkę lub pelerynę przeciwdeszczową.

Jeśli ktoś potrzebuje pomocy

 Wezwij medyczny patrol pieszy i słuchaj jego poleceń. Patrol zaopiekuje się poszkodowanym i, jeśli będzie taka potrzeba, skieruje do namiotu szpitalnego lub tam odtransportuje, samodzielnie lub przy pomocy patrolu ruchomego.Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy