Reklama

Reklama

ks. Andrzej Partika: Bezdomni gotują dla papieża

Osoby, które kiedyś były bezdomne, gotują tonę bigosu dla pielgrzymów przybywających na czwartkowe spotkanie z papieżem Franciszkiem w Częstochowie. Pomagają im wolontariusze.

"Charakteryzując krótko naszą najnowszą inicjatywę można powiedzieć, że bezdomni gotują dla papieża" - powiedział proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Częstochowie ks. Andrzej Partika.

"To taki mały skrót językowy - gotujemy oczywiście nie dla samego papieża Franciszka, ale dla pielgrzymów przybyłych na to spotkanie" - dodał.

Posiłki przygotowują osoby zatrudnione w działającej w tym miejscu już od kilku lat kuchni dla bezdomnych, które sami jeszcze pewien czas temu byli bez dachu nad głową. "Długi czas żyłem na ulicy. Wiem aż zbyt dobrze, co to znaczy głód i czym jest ciepła strawa" - wyznał szef kuchni pan Mieczysław.

Reklama

Ostatnio gotował dla m.in. uczestników etapu diecezjalnego Światowych Dni Młodzieży. "Nie znam żadnego języka obcego, nie rozumiałem, co ci pielgrzymi do mnie mówili, ale to daje sporą frajdę, kiedy widzę, że na talerzach nic nie zostaje. Chyba musiało im smakować" - powiedział pan Mieczysław.

Franciszek będzie na Jasnej Górze w czwartek, 28 lipca. Rozdawanie bigosu rozpocznie się już dzień wcześniej - wówczas do Częstochowy ma zjeżdżać wielu pielgrzymów, tym razem przede wszystkim z Polski. Banery informujące o bezpłatnym posiłku rozwieszone są w strategicznych punktach miasta, dlatego gospodarze są pewni, że chętnych nie zabraknie.

Bigos - tradycyjna polska potrawa, której bazą są kapusta i wędlina - to specjalność częstochowskiej parafii. Od kilku lat w sezonie wzmożonego ruchu pielgrzymkowego można tam zjeść porcję bigosu. Już od poniedziałku, 18 lipca, gotowano tę potrawę dla pielgrzymów Światowych Dni Młodzieży, którzy w regionie spędzali dni w diecezjach.

W przygotowywaniu i rozdysponowaniu ok. 500 porcji dziennie pomagają wolontariusze z Fundacji Ufam Tobie działającej na terenie parafii. 


POLECAMY:

Światowe Dni Młodzieży - raport specjalny Interii

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy