Reklama

Reklama

Czwarty dzień Światowych Dni Młodzieży [RELACJA NA ŻYWO]. Cz. 5

Po wizycie w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym w Auschwitz, a także Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu papież Franciszek poprowadził na Błoniach Drogę Krzyżową. Wieczorem Ojciec Święty przemówił do pielgrzymów z Okna Papieskiego.

Reklama

Droga Krzyżowa z udziałem papieża - przeczytaj zapis relacji na żywo

Reklama

22:06

Dziękujemy za śledzenie razem z Interią relacji z kolejnego dnia ŚDM. Bądźcie z nami także jutro. Dobrej nocy!

22:04

Polecamy waszej uwadze również informacje na temat utrudnień w komunikacji w Krakowie. Sobota - utrudnienia (mapy)

22:00

W sobotę główne wydarzenia Światowych Dni Młodzieży odbędą się w Łagiewnikach i Brzegach. Warto zapoznać się z programem dnia

21:55

Wieczorem Ojciec Święty tradycyjnie przemówił do pielgrzymów z Okna Papieskiego. I raz jeszcze pokazał, że krótkie wystąpienia przy Franciszkańskiej 3 mogą być pełne nie tylko radości, ale też smutku i głębokiej refleksji. - Okrucieństwo nie skończyło się w Auschwitz - powiedział papież. Na zakończenie dnia padły słowa niełatwe, ale taki też był cały dzień papieskiej wizyty.

21:51

Trzeci dzień wizyty papieża Franciszka w Polsce dobiegł końca. Co z niego zapamiętamy? Modlitwę w ciszy w byłym niemieckim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau, wizytę u małych pacjentów w szpitalu w Krakowie-Prokocimiu oraz Drogę Krzyżową. Na krakowskich Błoniach zebrało się ok. 800 tys. wiernych.

21:41

Ok. godz. 21, przez jakiś czas policjanci nie wpuszczali ludzi na rynek z powodu tłoku, m.in. od strony ul. Szewskiej. Przez megafony puszczane były komunikaty - w języku polskim i angielskim - z apelem, by kierować się okrężną drogą, ponieważ jest za duży tłok. Ulice w okolicach Rynku były całkowicie wypełnione pielgrzymami, dookoła słychać było głównie: "pardon", "sorry", "przepraszam".

21:36

Tłumy pielgrzymów opanowały centrum Krakowa - dawno krakowski rynek nie widział takiego entuzjazmu i tylu roztańczonych młodych ludzi, co powoduje spore utrudnienia. Wieczorem policja zamknęła na jakiś czas wejście na rynek z powodu tłoku - informuje PAP.

21:24

Kraków rozśpiewany i kolorowy. Pielgrzymi maszerują do swoich domów, chociaż część z nich na Rynku Głównym nadal świetnie się bawi.

21:17

Na skrzyżowaniu przy Dworcu Głównym 10 pracowników ZIKiT, policjanci i inspektorzy MPK kierują pielgrzymów do odpowiednich przystanków KMK.

21:12

Władze miasta przypominają o utrudnieniach: o godz. 20 została uruchomiona Strefa Ograniczonego Ruchu III; o godz. 20 GDDKiA zamknęła węzeł Wielicki i Bieżanowski na autostradzie A4; o godz. 3 w nocy zamknięta zostanie ul. Wielicka na odcinku od ul. Teligi do granic miasta.

21:01

Grupy pielgrzymów przez cały dzień będą maszerować do Campusu Misericordiae w Brzegach. Dla nich czuwanie, modlitwa i śpiew, trwać będą całą noc.

20:55

W sobotnim programie papieskiej wizyty jest także obiad z przedstawicielami młodzieży z różnych kontynentów (godz. 12.45, Dom Arcybiskupów Krakowskich), a także czuwanie z młodymi w Brzegach (od godz. 19.30).

20:51

W sobotę o godz. 8.30 papież odwiedzi Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach i kaplicę św. Faustyny, a następnie przejedzie przez Bramę Miłosierdzia. O 9.15 odbędzie się w Łagiewnikach liturgia pojednania z udziałem młodzieży, a o 10.30 msza święta.

20:44

To był ostatni punkt - bardzo napiętego dziś - programu papieża Franciszka. Teraz Ojciec Święty uda się na zasłużony odpoczynek.

20:38

Część pielgrzymów rozchodzi się, inni zostają przy Franciszkańskiej. Modlą się, śpiewają, są razem.

20:35

Ojciec Święty odmówił "Zdrowaś Mario" wraz z wiernymi. - Jutro będziemy kontynuować nasze spotkanie - powiedział na koniec.

20:33

Módlmy się za bezbronne i cierpiące dzieci. Za kobiety i mężczyzn. To smutne co mówię, ale to rzeczywistość. Także nasz grzech. Wszyscy jesteśmy grzesznikami. Jeśli jest ktoś, kto nie jest grzesznikiem, niech podniesie rękę. Ale jesteśmy także dziećmi bożymi. Pomódlmy się razem. Za pielgrzymów, którzy cierpią dzisiaj na świecie.

20:31

Wiele kobiet i mężczyzn jest traktowanych jak zwierzęta. To okrucieństwo trwa. W wielu miejscach świata, gdzie trwa wojna, zdarza się to samo, co 70 lat temu. Jezus prosi nas, abyśmy się modlili. Módlmy się za wszystkich na świecie, którzy są głodni, spragnieni, wątpiący.

20:28

Rano inny smutek. Udałem się do Auschwitz i Birkenau. Aby pamiętać cierpienie i smutek. Czy jest możliwe, że stworzeni na podobieństwo Boga jesteśmy zdolni robić takie rzeczy? Te rzeczy zostały popełnione. Nie chciałbym was zasmucić, ale chcę powiedzieć prawdę. Okrucieństwo nie skończyło się w Auschwitz i Birkenau. Także dzisiaj torturuje się ludzi. Żeby mówili. To straszne.

20:26

Po południu udałem się szpitala dziecięcego. Także tam Jezus cierpi. Zawsze wtedy przychodzi pytanie: dlaczego cierpią dzieci? To jest tajemnica. Nie ma odpowiedzi na to pytanie - powiedział Ojciec Święty.

20:20

Ojciec Święty już w oknie papieskim!

20:15

Wkrótce rozpocznie się konferencja prasowa z udziałem o. Federico Lombardiego i ks. Grzegorza Suchodolskiego - dyrektora Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży.

20:06

Papież Franciszek spotka się z wiernymi ok. godziny 21.00 - tak jak to miało miejsce w poprzednich dniach.

19:59

Już około godziny 19., gdy jeszcze trwały uroczystości Drogi Krzyżowej na Błoniach, policja zamknęła wejście na plac przed rezydencją Arcybiskupów Krakowskich przy Franciszkańskiej. Kolejki pielgrzymów do wejścia przed zamknięciem placu miały po kilkadziesiąt metrów. Wierni oczekują na słowa Ojca Świętego.

19:56

Treść wystąpienia papieża Franciszka wygłoszonego w trakcie Drogi Krzyżowej. Aby się z nią zapoznać, wystarczy kliknąć ten LINK

19:53

Podczas gdy na Błoniach odbywała się Droga Krzyżowa z papieżem Franciszkiem, na rynku trwał festiwal radości, muzyki i tańca. Pielgrzymi bawili się, oblegali kawiarniane ogródki, posilali się chlebem i kiszonymi ogórkami rozdawanymi przez wojsko.

19:50

Ojciec Święty pozdrowił ostatnich wiernych i udał się do Pałacu Arcybiskupów Krakowskich. Po godzinnym odpoczynku i chwili na posiłek, przemówi do pielgrzymów z Okna Papieskiego.

19:46

Papież Franciszek już w drodze na ul. Franciszkańską. Na trasie pozdrawiają go tłumy wiernych.

19:44

800 tys. osób uczestniczyło w Drodze Krzyżowej z papieżem Franciszkiem, która odbyła się w piątek po południu na Krakowskich Błoniach - poinformował Komitet Organizacyjny Światowych Dni Młodzieży.

19:40

Droga Krzyżowa z udziałem papieża Franciszka dobiegła końca. Wieczorem Ojciec Święty spotka się z młodzieżą na Franciszkańskiej 3.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama