Reklama

Reklama

Błaszczak: Służby nie raportują podwyższonego zagrożenia w Polsce

Służby nie raportują podwyższonego zagrożenia terrorystycznego w Polsce - powiedział minister SWiA Mariusz Błaszczak po posiedzeniu zespołu antyterrorystycznego, który zebrał się w związku z zamachem w Nicei.

Minister zapewnił też, że służby przygotowane są do Światowych Dni Młodzieży. "Nie damy się zastraszyć, jesteśmy przygotowani do Światowych Dni Młodzieży. Wszystkie służby raportują, że jesteśmy przygotowani na przyjęcie pielgrzymów" - powiedział Błaszczak.

Reklama

Szef MSWiA był pytany przez dziennikarzy o to, czy w związku z atakiem terrorystycznym w Nicei planowane są zmiany w systemie zabezpieczeń na Światowych Dniach Młodzieży.

Minister podkreślił, że w czasie ŚDM będzie działał ten sam system dowodzenia, co podczas ubiegłotygodniowego szczytu NATO w Warszawie. "Są to sprawdzone formuły; chodzi tu przede wszystkim o koordynację działań, również służb, które są pod nadzorem innych ministrów niż minister spraw wewnętrznych i administracji. Ta formuła bardzo dobrze sprawdziła się w czasie szczytu NATO, nie trzeba dokonywać, czy przeprowadzać jakichkolwiek zmian" - dodał.

Błaszak powiedział też - odnosząc się do działań swojego resortu w związku z zagrożeniem terrorystycznym - że w miejscach, gdzie gromadzą się ludzie w Polsce, jest więcej patroli policyjnych i patroli Straży Granicznej.

"Tak dzieje się już od wielu miesięcy, od czasu zamachów terrorystycznych w Brukseli; utrzymaliśmy ten stan, jest również przywrócona kontrola graniczna w strefie Schengen, a więc na granicy polsko-niemieckiej, polsko-czeskiej, polsko-słowackiej, zawiesiliśmy mały ruch graniczny z Obwodem Królewieckim oraz z Ukrainą" - mówił.

Błaszczak zaznaczył, że polskie służby działają i zapewnił, że Polska jest przygotowana na przyjęcie pielgrzymów, którzy przyjadą do Polski na Światowe Dni Młodzieży.
Do ataku w Nicei doszło podczas obchodów Dnia Bastylii; ciężarówka wjechała w tłum ludzi, zginęły 84 osoby, a 18 jest w stanie krytycznym. Wśród ofiar śmiertelnych są dzieci. Prezydent Francois Hollande oświadczył, że był to atak o charakterze terrorystycznym.

26 lipca rozpoczną się w Polsce Światowe Dni Młodzieży; od 27 do 31 lipca będzie w nich brał udział papież Franciszek.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje