Reklama

Reklama

Bezpieczeństwo na ŚDM. Śłużby: Powrót z Błoni był bezpieczny, niektórzy już idą do Brzegów

Nie było zakłóceń w bezpiecznym powrocie pielgrzymów z piątkowych uroczystości z papieżem na Błoniach - poinformowały w sobotę PAP służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo pielgrzymów i prawidłowy przebieg ŚDM.

Nieliczni pielgrzymi zmierzają na Campus Misericordiae do Brzegów pod Wieliczką, gdzie w sobotę odbędzie się czuwanie młodych z papieżem Franciszkiem, a w niedzielę na zakończenie Światowych Dni Młodzieży papież odprawi mszę posłania.

"Apelujemy do pielgrzymów, aby nie przychodzili do sektorów w ostatniej chwili i nie zabierali ze sobą wielu niepotrzebnych rzeczy, ponieważ może to spowodować zatory tuż przed rozpoczęciem uroczystości" - przypomniał rzecznik Centrum Medialnego Administracji Rządowej na czas ŚDM Mariusz Ciarka.

Reklama

Jak poinformował służby odpowiedzialne za zabezpieczenie przebiegu ŚDM nie odnotowały żadnych poważniejszych zdarzeń. "Wszystko przebiega spokojnie" - zapewnił.

W piątek wieczorem na Błoniach z udziałem papieża Franciszka odbyła się Droga Krzyżowa, w której wzięło udział 800 tys. osób. Po niej rozpoczął się koncert nawiązujący do 1050-lecia chrztu Polski "Strefa Chwały 1050". Rozpoczęły się także koncerty w innych częściach miasta.

Po uroczystościach pielgrzymi wypełnili centrum miasta. Wieczorem policja zamknęła na jakiś czas wejście na Rynek z powodu tłoku.

"Dzięki koncertom ruch pielgrzymów się rozładował, zorganizowano także dodatkowe siły zabezpieczające, które wędrowały za pielgrzymami" - powiedział PAP rzecznik wojewody małopolskiego Krzysztof Marcinkiewicz. Jak informował wcześniej "kolej zwiększyła przepustowość swoich składów, a PKP PLK stara się jak najszybciej puszczać pociągi tak, aby nie stały za długo przy peronach" - powiedział rzecznik. Sprawnie działała także krakowska komunikacja miejska, która już dzień wcześniej w ciągu 4 godzin przewiozła 600 tys. osób.

Zdaniem organizatorów, w sobotnim czuwaniu z papieżem może uczestniczyć do miliona pielgrzymów. Według ich szacunków, w niedzielę w uroczystościach kończących ŚDM może brać udział od półtora miliona do 1,8 mln osób.

Do poszczególnych sektorów w Campusie Misericordiae pielgrzymów prowadzą osobne drogi. Pielgrzymi powinni kierować się oznaczeniami na swoich identyfikatorach i na oznakowaniach ulicznych na terenie Krakowa, Wieliczki i Kokotowa, by dotrzeć do swoich sektorów. Kto pomyli drogę, nie dotrze do swojego sektora.

Niedzielne uroczystości w Campus Misericordiae zakończą Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016.

Reklama

Reklama

Reklama