Reklama

Reklama

Beata Kempa po ŚDM: Polska zdała egzamin

- Udało się zabezpieczyć Światowe Dni Młodzieży tak, że zdaliśmy egzamin na najwyższym poziomie – powiedziała PAP szefowa kancelarii premiera Beata Kempa. Dodała, że z doświadczeń Polski chce skorzystać Panama.

Szefowa kancelarii premier Beaty Szydło w poniedziałek wieczorem przyjechała do Zakopanego, gdzie uczestniczyła w koncercie zorganizowanym dla młodych pielgrzymów.

"Bardzo się cieszę że w naszym kraju udało się przyjąć tak ogromną ilość młodzieży i udało się zabezpieczyć te spotkania tak, że zdaliśmy egzamin na najwyższym poziomie" - powiedziała.

"Obok tego co było najważniejsze, czyli festiwalu wiary, nadziei, miłości i wielkiej uczty intelektualnej, było to potężne przedsięwzięcie logistyczne z zakresu bezpieczeństwa państwa. Procedury, które wcześniej nakreśliliśmy, przeprowadziliśmy bardzo dobrze i myślę, że jesteśmy gotowi na organizację kolejnych Światowych Dni Młodzieży w Polsce" - dodała.

Reklama

Kempa zwróciła uwagę, że sukces ŚDM to także zasługa milionów Polaków, którzy gościli pielgrzymów w swoich domach i w inny życzliwy sposób przyjęli ich w kraju. Zauważyła, że obecnie nie było to łatwe z uwagi na zagrożenia i lęk przed terroryzmem.

"Cała Polska zdała egzamin, powiedziała dość, nie pozwolimy sobie ograniczać naszych obszarów wolności. Nie zamkniemy się w naszych domach, przeciwnie, przyjmiemy pielgrzymów, nie będziemy się lękać i to właśnie zawołanie świętego Jana Pawła II było żywe w sercach Polaków" - powiedziała Kępa.

Dodała, że z doświadczeń Polski chcą skorzystać władze Panamy przy organizacji kolejnych Światowych Dni Młodzieży.

"Rozmawiałam z prezydentem Panamy i zaoferowaliśmy swoją pomoc przy organizacji kolejnych ŚDM. Prezydent Panamy zapowiedział, że przyjedzie do Polski ekipa, która będzie chciała rozmawiać, w jaki sposób przygotowywaliśmy się do tego wydarzenie logistycznie, prawnie i organizacyjnie.

Kempa podkreśliła, że nieoceniona była rola Kościoła w przygotowaniu spotkań młodzieży.

Wyraziła też radość, że młodzi pielgrzymi dobrze czuli się w Polsce. "Rozmawiałam z młodzieżą z wielu krajów, również tych bardzo odległych od Polski, jak chociażby Puerto Rico i wiem jedno, że oni poniosą pozytywną wiadomość o naszym kraju, o polskiej gościnności, opowiedzą swoim znajomym, że fajnie jest przyjechać do Polski do Krakowa czy Zakopanego.

W poniedziałek wieczorem na zakopiańskiej Równi Krupowej odbył się koncert dla młodych pielgrzymów. Kilkaset osób wysłuchało muzykującej góralskiej rodziny Trebuniów-Tutków. Na wtorek zaplanowano koncert Stanisława Sojki.

Szymon Bafia

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy