Reklama

Reklama

Ansa: Nie będzie zmian w systemie bezpieczeństwa papieża w Polsce

Środki bezpieczeństwa związane z podróżą papieża Franciszka do Polski nie zostaną zaostrzone - podała agencja Ansa, powołując się na źródła watykańskie. Wśród tłumów wiernych papież będzie zawsze jeździł otwartym papamobile.

Przed odlotem Franciszka do Krakowa włoska agencja poinformowała, że nie przewiduje się zamiany papamobile na opancerzony samochód. Przypomina się, że papież zawsze chce mieć bezpośredni kontakt z wiernymi i nie odgradzać się od nich.

Te najnowsze informacje, dotyczące ochrony papieża zebrano w związku z eskalacją aktów przemocy w Europie.

Samolot z papieżem, jego najbliższymi współpracownikami i świtą oraz ponad 70 dziennikarzami wystartuje z rzymskiego lotniska Fiumicino w środę o godzinie 14.

Plan wizyty papieża

Papież Franciszek spotka się z prezydentem RP Andrzejem Dudą i polskim władzami. Dla młodych środa będzie czasem udziału w katechezach i wydarzeniach Festiwalu Młodych.

Reklama

Samolot z Franciszkiem wyląduje na podkrakowskim lotnisku w Balicach ok. godz. 16. Powitają go prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą.

Na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu papież spotka się z władzami państwowymi: prezydentem, premier Beatą Szydło, ministrami i korpusem dyplomatycznym. W sali "Pod ptakami" odbędzie się rozmowa Franciszka z prezydentem Dudą. Premier Szydło ma też zaplanowane na Wawelu osobne spotkanie z watykańskim sekretarzem stanu kard. Pietro Parolinem.

Jeden z punktów wizyty będzie zamknięty

Papież - w katedrze na Wawelu - spotka się z polskimi biskupami. Zgodnie z jego życzeniem, ten punkt wizyty będzie miał charakter zamknięty.

W trakcie pobytu w Polsce papież będzie mieszkał w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich i być może już w środę, nie bacząc na zmęczenie podróżą, stanie w słynnym oknie papieskim, z którego wielokrotnie dialog z wiernymi prowadził Jan Paweł II.

Zanim jednak uczestnicy ŚDM zobaczą papieża, będą mogli od rana uczestniczyć w przygotowanych dla nich katechezach. W 260 różnych miejscach w Krakowie i okolicy będzie je głosić 311 biskupów w 33 językach. Pielgrzymi będą mogli słuchać skierowanych do nich słów, wziąć udział w mszy św. i porozmawiać z biskupami.

Na stadionie Cracovii z młodymi ludźmi spotkają się m.in. prymas Polski abp Wojciech Polak, bp Grzegorz Ryś z Krakowa i biskup koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak.

Młodzi będą też kolejny dzień pielgrzymować w zorganizowanych grupach z sanktuarium św. Jana Pawła II do sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

Po południu w kilkudziesięciu miejscach rozpoczną się wydarzenia Festiwalu Młodych. Na Rynku Głównym rozbrzmiewać będzie muzyka etniczna z różnych stron świata, na dwóch koncertach - na scenie Barka przy Bulwarze Wołyńskim i pl. Centralnym wystąpi Paddy Kelly - niegdyś członek zespołu The Kelly Family, mający za sobą epizod życia zakonnego. W centrum Com-Come Zone zaplanowano finał rozgrywek drużyn piłkarskich Copa Catolica, streetballu i break dance.

ŚDM potrwa do niedzieli.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy