Reklama

Reklama

Ambasador Nowina-Konopka rozmawiał z papieżem o kanonizacji i Dniach Młodzieży

Nowy ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Piotr Nowina-Konopka rozmawiał dziś z papieżem Franciszkiem, przy okazji złożenia listów uwierzytelniających, o przyszłej kanonizacji Jana Pawła II i Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie w 2016 roku.

Na konferencji prasowej po audiencji w Watykanie ambasador podkreślił, że w czasie pierwszej rozmowy z papieżem odnosił wrażenie, jakby znali się od dawna.

Reklama

- Franciszek ma nadzwyczajny talent nawiązywania kontaktu z ludźmi - zauważył Nowina-Konopka. Odpowiadając na pytanie PAP wyjaśnił, że podczas rozmowy nie poruszył kwestii daty kanonizacji Jana Pawła II, wiedząc, że wyznaczona zostanie na konsystorzu 30 września.

Nowina-Konopka wyraził natomiast osobiste przypuszczenie, że kanonizacja odbędzie się 27 kwietnia, w Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Dodał, że wiele wskazuje na to, iż będzie to wspólna kanonizacja papieża Polaka i Jana XXIII.

Relacjonując spotkanie polski dyplomata opowiedział, że gdy poruszył temat Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 roku, papież stwierdził żartobliwie, że dokonując wyboru miejsca "nie miał wyboru", bo tak "naciskali" na niego kardynałowie Stanisław Dziwisz i Stanisław Ryłko.

Według słów ambasadora papież, który nigdy nie był w Polsce, był bardzo dobrze przygotowany do rozmowy o naszym kraju. Wśród jej tematów Nowina-Konopka wymienił rozdział Kościoła i państwa oraz konflikt w Syrii.

- Mówiłem, że polską politykę zagraniczną i opinię publiczną w wyraźny sposób charakteryzuje synergia z tym, co mówi papież - poinformował.

Ambasador mówił, że podczas gdy papież podkreślał dotąd: "Nigdy więcej wojny", w trakcie spotkania z nim zaznaczył emocjonalnie: "Nigdy nie może być od tego odstępstw".

Z Rzymu Sylwia Wysocka

Dowiedz się więcej na temat: Piotr Nowina-Konopka | papież | Watykan

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje