Reklama

Reklama

Środek-Wschód. Raport INTERIA.PL

Ukraina: Parlament odrzuca ustawy o leczeniu za granicą

Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy nie poparła w głosowaniu żadnego z sześciu projektów ustaw, zezwalających na wypuszczenie z więzienia byłej premier Julii Tymoszenko. Za głosowały zgodnie wszystkie ugrupowania opozycyjne. Przeciw byli przedstawiciele władz.

Po porażce głosowania Iryna Heraszczenko z opozycyjnej partii Udar zaapelowała do obecnych na sali przedstawicieli Parlamentu Europejskiego, Aleksandra Kwaśniewskiego i Pata Coksa, by UE wprowadziła sankcje wobec kierownictwa kraju.

Reklama

Zdaniem opozycji to właśnie Partia Regionów i prezydent Wiktor Janukowycz ponoszą odpowiedzialność za to, że Ukraina straciła szansę podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską.

UE uzależnia podpisanie umowy od uwolnienia Tymoszenko, uważanej w Brukseli za ofiarę wybiórczego stosowania prawa wobec przeciwników politycznych.

Po nieudanych głosowaniach nad projektami ustaw, dotyczących byłej premier, przedstawiciele rządzącej Partii Regionów zaapelowali do opozycji, by powróciła do prac specjalnej parlamentarnej grupy roboczej, powołanej 8 listopada dla rozwiązania sprawy Tymoszenko. Opozycja na razie nie odpowiedziała na tę ofertę.

Jeden z jej przywódców, Arsenij Jaceniuk, zaapelował do Ukraińców za pośrednictwem portali społecznościowych, by przyłączyli się do zaplanowanych w niedzielę w Kijowie demonstracji poparcia dla idei integracji europejskiej jego kraju. Ma się ona odbyć na znanym z czasów pomarańczowej rewolucji centralnym placu ukraińskiej stolicy, Majdanie Niepodległości.

"Janukowycz nie rozumie innego języka niż język Majdanu, dlatego musimy mu udowodnić, że władza to my!" - napisał.

Zdrada interesów państwa?

Wcześniej, podczas głosowania nad projektami ustaw ws. Tymoszenko, Jaceniuk zagroził Janukowyczowi odpowiedzialnością za zdradę interesów państwa.

- Przypominam partii władzy i prezydentowi Janukowyczowi, że to on podpisał ustawę o podstawach bezpieczeństwa narodowego, która przewiduje członkostwo (Ukrainy) w UE. Jeśli umowa (stowarzyszeniowa) nie zostanie podpisana, to zgodnie z artykułem 111 kodeksu karnego za zdradę państwa, jakiej umyślnie dopuszcza się obywatel Ukrainy ze szkodą dla niepodległości i jedności terytorialnej państwa, grozi od 10 do 15 lat więzienia - ostrzegał Jaceniuk.

W czwartek, kilka minut po otwarciu obrad parlamentu Ukrainy, deputowani zdołali uchwalić zmiany w ordynacji wyborczej, konieczne do przystosowania prawa tego kraju do standardów obowiązujących w Unii Europejskiej.

Ustawa ta - wraz z ustawą ws. Tymoszenko oraz ustawą o reformie prokuratury - jest jednym z aktów, które mają pozwolić Ukrainie na podpisanie umowy stowarzyszeniowej z UE na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. Szczyt ten ma się odbyć jest za tydzień.

Na razie nie wiadomo, jak dalej będą rozwijać się wydarzenia wokół zawarcia umowy. Jeśli Rada Najwyższa nie zdoła porozumieć się co do uwolnienia Tymoszenko, prezydent Janukowycz może jeszcze wydać dekret o jej ułaskawieniu. Pod warunkiem, że naprawdę zależy mu na zbliżeniu z Unią Europejską.

Julia Tymoszenko zostaje w więzieniu. ZOBACZ WIDEO!

Dowiedz się więcej na temat: Ukraina | umowa stowarzyszeniowa UE-Ukraina

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy